Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji…
2021-04-14, 18:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji gminy i budownictwie wielorodzinnym

Dorota Koncewicz [fot. Paula Hołubowicz]
Dorota Koncewicz [fot. Paula Hołubowicz]
W Polsce zaledwie 40 procent gospodarstw wiejskich ma kanalizację. Ze względu na koszty z problemem tym boryka się wiele samorządów lokalnych. W gminie Niemodlin jest 27 sołectw. Na kanalizację czeka 25 wiosek.
- Jest to smutna statystyka. W gminie Niemodlin sytuacja taka ma miejsce. W poprzedniej kadencji samorządowej oraz w obecnej za priorytet obrałam właśnie kanalizowanie obszarów wiejskich. Wszystkie nasze działania zmierzają do realizacji tychże przedsięwzięć, oczywiście w granicach naszych możliwości. Konieczną inwestycją, która może zapewnić skanalizowanie tych 25 miejscowości jest rozbudowa i modernizacja naszej oczyszczalni ścieków w Gościejowicach. Ta inwestycja się rozpoczęła i jest jedną z największych w naszej gminie. Koszt to blisko 16 mln złotych i bez wsparcia zewnętrznego niemożliwa byłaby jej realizacja. Na to zadanie otrzymaliśmy 10 mln złotych dofinansowania z regionalnego programu województwa. Pozostałą kwotę musimy zapewnić. Na ten udział własny chcieliśmy pozyskać pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jednak wsparcia nie otrzymaliśmy. W związku z tym będziemy starać się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Inwestycja ta pozwoli skanalizować kolejne miejscowości. Będzie to długotrwały proces. Gmina ma blisko 184 kilometry kwadratowe, ale do celu trzeba zmierzać – powiedziała Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina.

Zadaniem gmin jest też zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych. W Polce od wielu lat kuleje budownictwo komunalne. Nową propozycją rządu jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Program ten ma wspierać rozwój budownictwa wielorodzinnego.

- W gminie Niemodlin mamy bardzo duże potrzeby mieszkaniowe. Każdą próbę poszukiwania rozwiązań w tym zakresie oceniam dobrze. Różne przeszkody stały na drodze realizacji programu Mieszkanie Plus. Jest nowy program SIM, który ma na celu realizowanie inwestycji w zakresie gminnych potrzeb mieszkaniowych. Główne założenia tego programu zostały przedstawione na spotkaniu samorządowców z ministrem Marcinem Ociepą. Przerażająca dla wszystkich jest liczba 900 mieszkań, które w takim SIM musiałyby powstać. Jest to nie do udźwignięcia dla jednej gminy i to nawet większej niż Niemodlin. Stąd też istniej potrzeba łączenia się samorządów, aby uzyskać wynik efektywności ekonomicznej. Jeżeli będzie akceptacja naszej rady miejskiej to warto się zastanowić nad przystąpieniem do takiego zadania. Tutaj mówimy o mieszkaniach dla osób, które przekraczają progi dochodowe uprawniające do otrzymania mieszkania socjalnego bądź komunalnego. Natomiast nie mają tyle pieniędzy, aby pozyskać mieszkanie na rynku wtórnym. Dyskutujemy, żeby takie mieszkania zabezpieczyć młodym ludziom i zachęcić ich do pozostania w naszych gminach. To jest cel, który mi przyświeca – powiedziała Dorota Koncewicz.

W programie padły też pytania dotyczące wykonania budżetu gminy za pierwszy kwartał tego roku oraz warunków dla potencjalnych inwestorów, których może przyciągnąć dogodna lokalizacja terenów przy powstającej obwodnicy Niemodlina.

Zobacz także

2021-05-20, godz. 11:20 "Prosto z sejmu" w Południowej Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem m.in. o sytuacji… Magdalena Ogórek pytała swojego gościa czy Platforma Obywatelska nie podąża drogą rozpadającego się SLD sprzed kilkunastu lat, o ostatnie spotkanie parlamentarzystów… » więcej 2021-05-20, godz. 09:03 Ryszard Wilczyński, poseł PO o wieczornym spotkaniu partii, oczyszczeniu atmosfery i planowanej ofensywie - To było bardzo dobre spotkanie, konieczne i oczekiwane - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. Uczestniczył… » więcej 2021-05-19, godz. 18:17 Robert Węgrzyn, radny sejmiku oraz Sławomir Wołkowiecki i Marek Piasecki, radni Kędzierzyna-Koźla, o rezygnacji ze… Małgorzata Tudaj złożyła rezygnację ze stanowiska starosty kędzierzyńsko-kozielskiego. Tłumaczy to względami osobistymi. Jej rezygnacja oznacza też ponowny… » więcej 2021-05-19, godz. 13:17 Dominik Pikos, wójt Turawy m.in. o inwestycjach przy Jeziorze Turawskim i planowanej budowie obwodnicy Zawady - Przygotowania do sezonu letniego idą pełna parą, ale też przygotowujemy się jeśli chodzi o inwestycje. Akurat we wtorek została podpisana umowa na remont… » więcej 2021-05-19, godz. 13:15 Andrzej Kasiura o jednej z większych inwestycji, czyli przebudowie stopnia wodnego Krapkowice - Pandemia utrudniła nasze życie spoleczno-kultpuralne, ale muszę powiedzieć że inwestycje realizujemy w pełni - mówił w Południowej Loży Radiowej Andrzej… » więcej 2021-05-19, godz. 09:28 Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy Polskiego Ładu są zgodne z programem Lewicy, a inne elementy martwią… - Jest tam część elementów, które popiera Lewica, które są zgodne z naszym programem. Z niecierpliwością czekamy na to jak będą wyglądały konkretne… » więcej 2021-05-18, godz. 17:21 Józef Swaczyna, starosta strzelecki i Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu, o wpływie Polskiego Ładu na powiaty… Rządowy program Polski Ład ma znacząco zmienić funkcjonowanie gospodarki oraz zmodernizować tereny wiejskie. Nowy program Zjednoczonej Prawicy przewiduje… » więcej 2021-05-18, godz. 13:13 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W programie komentarze na temat rządowego programu Polski Ład, który stał się programem całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Ma on pomóc wyprowadzić kraj… » więcej 2021-05-18, godz. 09:08 Janusz Kowalski o wkładzie Solidarnej Polski do Polskiego Ładu, "tonięciu" Platformy Obywatelskiej i współpracy Rafała… - Jutro zaczyna się posiedzenie sejmu, zaczynamy przyspieszenie legislacyjne po przedstawieniu Polskiego Ładu przez PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie –… » więcej 2021-05-17, godz. 17:24 Tomasz Kaliszan, radny Opola i Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, o wpływie Polskiego Ładu na dochody oraz inwestycje samorządów… Polski Ład, czyli program zmian społeczno-gospodarczych, zaprezentowano podczas warszawskiej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on m.in.:… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »