Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji…
2021-04-14, 18:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji gminy i budownictwie wielorodzinnym

Dorota Koncewicz [fot. Paula Hołubowicz]
Dorota Koncewicz [fot. Paula Hołubowicz]
W Polsce zaledwie 40 procent gospodarstw wiejskich ma kanalizację. Ze względu na koszty z problemem tym boryka się wiele samorządów lokalnych. W gminie Niemodlin jest 27 sołectw. Na kanalizację czeka 25 wiosek.
- Jest to smutna statystyka. W gminie Niemodlin sytuacja taka ma miejsce. W poprzedniej kadencji samorządowej oraz w obecnej za priorytet obrałam właśnie kanalizowanie obszarów wiejskich. Wszystkie nasze działania zmierzają do realizacji tychże przedsięwzięć, oczywiście w granicach naszych możliwości. Konieczną inwestycją, która może zapewnić skanalizowanie tych 25 miejscowości jest rozbudowa i modernizacja naszej oczyszczalni ścieków w Gościejowicach. Ta inwestycja się rozpoczęła i jest jedną z największych w naszej gminie. Koszt to blisko 16 mln złotych i bez wsparcia zewnętrznego niemożliwa byłaby jej realizacja. Na to zadanie otrzymaliśmy 10 mln złotych dofinansowania z regionalnego programu województwa. Pozostałą kwotę musimy zapewnić. Na ten udział własny chcieliśmy pozyskać pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jednak wsparcia nie otrzymaliśmy. W związku z tym będziemy starać się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Inwestycja ta pozwoli skanalizować kolejne miejscowości. Będzie to długotrwały proces. Gmina ma blisko 184 kilometry kwadratowe, ale do celu trzeba zmierzać – powiedziała Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina.

Zadaniem gmin jest też zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych. W Polce od wielu lat kuleje budownictwo komunalne. Nową propozycją rządu jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Program ten ma wspierać rozwój budownictwa wielorodzinnego.

- W gminie Niemodlin mamy bardzo duże potrzeby mieszkaniowe. Każdą próbę poszukiwania rozwiązań w tym zakresie oceniam dobrze. Różne przeszkody stały na drodze realizacji programu Mieszkanie Plus. Jest nowy program SIM, który ma na celu realizowanie inwestycji w zakresie gminnych potrzeb mieszkaniowych. Główne założenia tego programu zostały przedstawione na spotkaniu samorządowców z ministrem Marcinem Ociepą. Przerażająca dla wszystkich jest liczba 900 mieszkań, które w takim SIM musiałyby powstać. Jest to nie do udźwignięcia dla jednej gminy i to nawet większej niż Niemodlin. Stąd też istniej potrzeba łączenia się samorządów, aby uzyskać wynik efektywności ekonomicznej. Jeżeli będzie akceptacja naszej rady miejskiej to warto się zastanowić nad przystąpieniem do takiego zadania. Tutaj mówimy o mieszkaniach dla osób, które przekraczają progi dochodowe uprawniające do otrzymania mieszkania socjalnego bądź komunalnego. Natomiast nie mają tyle pieniędzy, aby pozyskać mieszkanie na rynku wtórnym. Dyskutujemy, żeby takie mieszkania zabezpieczyć młodym ludziom i zachęcić ich do pozostania w naszych gminach. To jest cel, który mi przyświeca – powiedziała Dorota Koncewicz.

W programie padły też pytania dotyczące wykonania budżetu gminy za pierwszy kwartał tego roku oraz warunków dla potencjalnych inwestorów, których może przyciągnąć dogodna lokalizacja terenów przy powstającej obwodnicy Niemodlina.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »