Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji…
2021-04-14, 18:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji gminy i budownictwie wielorodzinnym

Dorota Koncewicz [fot. Paula Hołubowicz]
Dorota Koncewicz [fot. Paula Hołubowicz]
W Polsce zaledwie 40 procent gospodarstw wiejskich ma kanalizację. Ze względu na koszty z problemem tym boryka się wiele samorządów lokalnych. W gminie Niemodlin jest 27 sołectw. Na kanalizację czeka 25 wiosek.
- Jest to smutna statystyka. W gminie Niemodlin sytuacja taka ma miejsce. W poprzedniej kadencji samorządowej oraz w obecnej za priorytet obrałam właśnie kanalizowanie obszarów wiejskich. Wszystkie nasze działania zmierzają do realizacji tychże przedsięwzięć, oczywiście w granicach naszych możliwości. Konieczną inwestycją, która może zapewnić skanalizowanie tych 25 miejscowości jest rozbudowa i modernizacja naszej oczyszczalni ścieków w Gościejowicach. Ta inwestycja się rozpoczęła i jest jedną z największych w naszej gminie. Koszt to blisko 16 mln złotych i bez wsparcia zewnętrznego niemożliwa byłaby jej realizacja. Na to zadanie otrzymaliśmy 10 mln złotych dofinansowania z regionalnego programu województwa. Pozostałą kwotę musimy zapewnić. Na ten udział własny chcieliśmy pozyskać pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jednak wsparcia nie otrzymaliśmy. W związku z tym będziemy starać się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Inwestycja ta pozwoli skanalizować kolejne miejscowości. Będzie to długotrwały proces. Gmina ma blisko 184 kilometry kwadratowe, ale do celu trzeba zmierzać – powiedziała Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina.

Zadaniem gmin jest też zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych. W Polce od wielu lat kuleje budownictwo komunalne. Nową propozycją rządu jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Program ten ma wspierać rozwój budownictwa wielorodzinnego.

- W gminie Niemodlin mamy bardzo duże potrzeby mieszkaniowe. Każdą próbę poszukiwania rozwiązań w tym zakresie oceniam dobrze. Różne przeszkody stały na drodze realizacji programu Mieszkanie Plus. Jest nowy program SIM, który ma na celu realizowanie inwestycji w zakresie gminnych potrzeb mieszkaniowych. Główne założenia tego programu zostały przedstawione na spotkaniu samorządowców z ministrem Marcinem Ociepą. Przerażająca dla wszystkich jest liczba 900 mieszkań, które w takim SIM musiałyby powstać. Jest to nie do udźwignięcia dla jednej gminy i to nawet większej niż Niemodlin. Stąd też istniej potrzeba łączenia się samorządów, aby uzyskać wynik efektywności ekonomicznej. Jeżeli będzie akceptacja naszej rady miejskiej to warto się zastanowić nad przystąpieniem do takiego zadania. Tutaj mówimy o mieszkaniach dla osób, które przekraczają progi dochodowe uprawniające do otrzymania mieszkania socjalnego bądź komunalnego. Natomiast nie mają tyle pieniędzy, aby pozyskać mieszkanie na rynku wtórnym. Dyskutujemy, żeby takie mieszkania zabezpieczyć młodym ludziom i zachęcić ich do pozostania w naszych gminach. To jest cel, który mi przyświeca – powiedziała Dorota Koncewicz.

W programie padły też pytania dotyczące wykonania budżetu gminy za pierwszy kwartał tego roku oraz warunków dla potencjalnych inwestorów, których może przyciągnąć dogodna lokalizacja terenów przy powstającej obwodnicy Niemodlina.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »