Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Bujak o tym jak Głogówek chce upamiętnić…
2021-04-14, 13:22 Autor: Joanna Matlak

Piotr Bujak o tym jak Głogówek chce upamiętnić powstania śląskie i polskich bohaterów oraz o budżecie gminy

Piotr Bujak o tym jak Głogówek chce upamiętnić powstania śląskie i polskich bohaterów oraz o budżecie gminy
- Wczoraj do późnych godzin wieczornych trwała komisja wspólna i dyskutowaliśmy. Większych kontrowersji nie budzi kwestia nazwania ronda im. Powstańców Śląskich w Racławicach. Tematem, który budzi odrobinę więcej kontrowersji jest kwestia dotycząca pomnika w Głogówku i postawienia tam tablicy upamiętniającej polskich patriotów - mówił Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, którego pytaliśmy o dzisiejszą, nadzwyczajną sesję miejską, na której radni zdecydują ws. ronda i tablicy.
- Temat nadania nazwy rondu w Racławicach im. Powstańców Śląskich to temat zainicjowany przez społeczność wiejską Racławic. Jest nawiązaniem do istniejącej w Racławicach szkoły, która kiedyś nosiła taką nazwę – mówił burmistrz Głogówka, zaznaczając, że sprawa raczej nie budzi kontrowersji.

Inaczej wygląda kwestia posadowienia tablicy polskich patriotów przy pomniku w Głogówku. - Z takim wnioskiem wyszliśmy do rady i to budzi dość żywą dyskusję na tę chwilę. Uważam, że jako społeczność gminna jesteśmy społecznością otwartą, mamy już dwujęzyczne nazewnictwo czy inne inicjatywy nawiązujące do ludności autochtonicznej.

- Jest czas na to, żeby dokonać pewnych zmian na tym pomniku. Tam jest narracja sięgająca czasów minionych, bo na tablicach mówi się o powrocie Górnego Śląska do macierzy, a więc to jest retoryka dzisiaj już niestosowana – uważa burmistrz Bujak.

- My chcemy nawiązać do polskich patriotów i to wszystkich, tym samym ten monument będzie stanowił ważne, centralne miejsce wszystkich uroczystości w naszej gminie. Myślę, że kontrowersje uda się wygasić i pogodzić wszystkie wspólnoty pamięci, bo my je wszystkie uznajemy – mówił Bujak.

- Wystąpiłem do IPN z prośbą o skonsultowanie zapisu „patriotom polskim”. Nie chcemy się zawężać do powstańców śląskich – dodał nasz gość. – Oczywiście, setna rocznica powstań stanowi doskonały asumpt do upamiętnienia, ale w Głogówku brakuje monumentu w który w sposób godny i wystarczająco poważny pozwalałby nam obchodzić różne uroczystości patriotyczne, jak Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, uchwalenia Konstytucji 3 Maja, czy 11 Listopada – dodał nasz gość.

W dalszej części programu rozmawialiśmy o inwestycjach i o tym jak pandemia wpłynęła na kondycję finansową Głogówka.

Zobacz także

2021-05-20, godz. 11:20 "Prosto z sejmu" w Południowej Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem m.in. o sytuacji… Magdalena Ogórek pytała swojego gościa czy Platforma Obywatelska nie podąża drogą rozpadającego się SLD sprzed kilkunastu lat, o ostatnie spotkanie parlamentarzystów… » więcej 2021-05-20, godz. 09:03 Ryszard Wilczyński, poseł PO o wieczornym spotkaniu partii, oczyszczeniu atmosfery i planowanej ofensywie - To było bardzo dobre spotkanie, konieczne i oczekiwane - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. Uczestniczył… » więcej 2021-05-19, godz. 18:17 Robert Węgrzyn, radny sejmiku oraz Sławomir Wołkowiecki i Marek Piasecki, radni Kędzierzyna-Koźla, o rezygnacji ze… Małgorzata Tudaj złożyła rezygnację ze stanowiska starosty kędzierzyńsko-kozielskiego. Tłumaczy to względami osobistymi. Jej rezygnacja oznacza też ponowny… » więcej 2021-05-19, godz. 13:17 Dominik Pikos, wójt Turawy m.in. o inwestycjach przy Jeziorze Turawskim i planowanej budowie obwodnicy Zawady - Przygotowania do sezonu letniego idą pełna parą, ale też przygotowujemy się jeśli chodzi o inwestycje. Akurat we wtorek została podpisana umowa na remont… » więcej 2021-05-19, godz. 13:15 Andrzej Kasiura o jednej z większych inwestycji, czyli przebudowie stopnia wodnego Krapkowice - Pandemia utrudniła nasze życie spoleczno-kultpuralne, ale muszę powiedzieć że inwestycje realizujemy w pełni - mówił w Południowej Loży Radiowej Andrzej… » więcej 2021-05-19, godz. 09:28 Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy Polskiego Ładu są zgodne z programem Lewicy, a inne elementy martwią… - Jest tam część elementów, które popiera Lewica, które są zgodne z naszym programem. Z niecierpliwością czekamy na to jak będą wyglądały konkretne… » więcej 2021-05-18, godz. 17:21 Józef Swaczyna, starosta strzelecki i Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu, o wpływie Polskiego Ładu na powiaty… Rządowy program Polski Ład ma znacząco zmienić funkcjonowanie gospodarki oraz zmodernizować tereny wiejskie. Nowy program Zjednoczonej Prawicy przewiduje… » więcej 2021-05-18, godz. 13:13 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W programie komentarze na temat rządowego programu Polski Ład, który stał się programem całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Ma on pomóc wyprowadzić kraj… » więcej 2021-05-18, godz. 09:08 Janusz Kowalski o wkładzie Solidarnej Polski do Polskiego Ładu, "tonięciu" Platformy Obywatelskiej i współpracy Rafała… - Jutro zaczyna się posiedzenie sejmu, zaczynamy przyspieszenie legislacyjne po przedstawieniu Polskiego Ładu przez PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie –… » więcej 2021-05-17, godz. 17:24 Tomasz Kaliszan, radny Opola i Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, o wpływie Polskiego Ładu na dochody oraz inwestycje samorządów… Polski Ład, czyli program zmian społeczno-gospodarczych, zaprezentowano podczas warszawskiej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on m.in.:… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »