Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges…
2021-04-13, 21:02 Autor: Jan Poniatyszyn

Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, o poszukiwaniach artefaktów po dawnych miejscach straceń

Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
W powiecie prudnickim ruszyły badania archeologiczne. Prowadzono są w okolicach Głogówka i Prudnika. Celem tej eksploracji jest znalezienie pozostałości związanych z prowadzonymi w tych miejscach egzekucjami.
- To jest projekt badawczy, który ma na celu przedstawienie dawnych miejsc straceń. Miejsca te zostaną zbadane wykopaliskowo. Kierownikiem projektu jest dr Daniel Wojtucki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstępnie wytypowane były dwa stanowiska. Archeologia przynosi wiele niespodzianek. Stąd projekt ten coraz bardziej nam się rozwija. Trafiliśmy na znacznie większą liczbę stanowisk. Niestety większość z nich jest niepotwierdzona, gdyż zostały zniszczone. Nie mamy reliktów konstrukcji. Jeżeli chodzi o Prudnik i Głogówek to nie ma zbyt wielu źródeł, ale udało się odnotować kilka ciekawych informacji. Gdzie były zlokalizowane dawne miejsca straceń wiemy dzięki mapom rękopiśmiennym. Udało się to zgeoreferować. Dzięki temu wiemy, gdzie mniej więcej szukać tego miejsca. Stąd prowadzone badania nieinwazyjne, które być może pozwolą precyzyjnie wskazać miejsce istnienia reliktu szubienicy. Miasto, które stawiało szubienice pokazywało w ten sposób, że tu działa prawo, tu możesz czuć się bezpiecznie, a jeśli jesteś przestępcą to jesteś zagrożony i prawdopodobnie zostanie wykonany na tobie wyrok. Stąd też dążenie do tego, aby te konstrukcje były w miarę okazałe. W epoce nowożytnej zaczęto stawiać konstrukcje murowane. To są zwykle miejsca dobierane w taki sposób, aby były idealnie widoczne z głównych traktów drogowych oraz z obszaru starego miasta. To są badania przede wszystkim dające nam wiedzę o tej części życia społecznego, która była przez wieki pomijana – powiedział Bartosz Świątkowski, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Być może badania archeologiczne prowadzone na peryferiach Głogówka przybliżą też funkcjonowanie w dawnych wiekach wymiaru sprawiedliwości.

- Bardzo dopingujemy projekt odnoszący się do historii jurysdykcji w Głogówku. Jest to wątek bardzo słabo zbadany. To jest taka specjalizacja historyków, archeologów będąca niszą w dziejach naszego miasta. Znajomość tego wątku była bardzo ograniczona. Na starych mapach umiejscowienie szafotu, szubienicy mieliśmy uwzględnione. Pokazują to miejsce mapy z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Natomiast znacząco zmienił się układ urbanistyczny wokół tej lokalizacji - powiedział Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku.

Zobacz także

2021-05-27, godz. 11:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Piotrem Mazurkiem, pełnomocnikiem rządu ds. polityki… W audycji "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek pytała swojego gościa, którym był dziś Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej i… » więcej 2021-05-27, godz. 10:23 Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów - Te krzyki, słowa i mocny przekaz był skierowany do unijnych eurokratów, do urzędników i sędziów TSUE bez wyobraźni, którzy uderzyli w polską suwerenność… » więcej 2021-05-27, godz. 10:19 Prof. Tomasz Halski o niepotrzebnych nerwach przy oczekiwaniu na szczepionkę i najnowszych dostawach na opolski Torop… - Czekamy dziś na dwie dostawy. Mamy szczepienia dzisiaj od godziny 12.00 pierwszą dawką Pfizera i na połowę tych szczepień mamy szczepionki. Czekamy na… » więcej 2021-05-26, godz. 18:23 Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza i Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o sukcesach i problemach przygranicznej… Euroregiony stwarzają największe możliwości współpracy społeczności lokalnych pogranicza państw. Impulsem do tego są fundusze unijne wspierające rozwój… » więcej 2021-05-26, godz. 13:55 Szymon Ogłaza, członek zarządu Województwo Opolskie o planowanych inwestycjach w ciągu dróg wojewódzkich i co dalej… - Drogi wojewódzkie nie są zostawione same sobie, bo pamiętajmy że w naszych Regionalnych Programach Operacyjnych mieliśmy sporo pieniędzy europejskich… » więcej 2021-05-26, godz. 13:44 Zuzanna Donath-Kasiura o bardzo trudnej sytuacji w lecznictwie psychiatrycznym w regionie i pomysłach jak temu zaradz… » więcej 2021-05-26, godz. 09:21 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o planach przebudowy Muzeum Czynu Powstańczego i zmianach w zarządzie… - Wybór dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego nie był łatwym wyborem. Musieliśmy powtórzyć konkurs, bo pierwszy nie wyłonił kandydata - powiedział w Porannej… » więcej 2021-05-26, godz. 09:15 Dariusz Byczkowski, radny sejmiku województwa o finansowani i działalności instytucji kultury w regionie Ministerstwo kultury i sportu przekaże rocznie mnie mniej niż 2 mln 259 tys. zł na funkcjonowanie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. - Nam to bardzo ułatwi… » więcej 2021-05-25, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o wpływie pandemii na finanse gmin i wsparcie… Zadania własne gmin obejmują też finasowanie kultury fizycznej. Samorządy lokalne utrzymują obiekty sportowe i rekreacyjne. Wspierają też kluby sportowe… » więcej 2021-05-25, godz. 13:27 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Jesteśmy bliscy porozumienia: Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE. Porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »