Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby…
2021-04-13, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Opolu, o inwestycjach w placówkach penitencjarnych oraz ich funkcjonowaniu podczas pandemii

Artur Koczerba [zdj. Katrzyna Idziorek]
Artur Koczerba [zdj. Katrzyna Idziorek]
Nowego dyrektora ma Służba Więzienna na Opolszczyźnie. Na to stanowisko powołał go minister sprawiedliwości. Płk Artur Koczerba służbę w więziennictwie rozpoczął w 1995 roku. Dotychczas pracował w Zakładzie Karnym we Wronkach, który jest jedną z największych placówek penitencjarnych w kraju. Drogę zawodową rozpoczynał tam od szeregowego funkcjonariusza, a ostatnio był dyrektorem tego zakładu karnego.
- Zwizytowałem już sześć jednostek penitencjarnych w województwie opolskim. Zapoznałem się z ich problemami. Z uwagi na lockdown z dwoma jednostkami przeprowadziłem odprawy roczne w formie wideokonferencji. Podległe mi jednostki w okręgu opolskim funkcjonują prawidłowo. Aktualnie skupiamy się na działaniach związanych z ich modernizacją oraz na inwestycjach. W planach jest budowa pawilonu penitencjarnego w Nysie. Kosz to 20 mln złotych. Ogłoszony został przetarg na projekt tego zadania. Budowa ruszy w przyszłym roku. Prowadzona jest już budowa hali produkcyjnej w kluczborskim zakładzie karnym. Wartość kosztorysowa to blisko trzy miliony złotych. Termin zakończenia jest w listopadzie. Prowadzony będzie tam program „Praca dla więźniów”. Kolejne ważne przedsięwzięcia to termomodernizacja jednostek penitencjarnych w Brzegu, Grodkowie i Kędzierzynie-Koźlu. Wartość tych prac to w sumie ponad siedem milionów złotych. Trwają też inne prace modernizacyjne. W okręgu opolskim nie ma przeludnienia w jednostkach penitencjarnych. Całkowita ich pojemność wynosi 5065 miejsc dla skazanych wyrokami oraz tymczasowo aresztowanych. Jednak z uwagi na termomodernizacje i remonty dysponujemy 4666 miejscami zakwaterowania. Obecnie zaludnienie w naszych placówkach penitencjarnych kształtuje się na poziomie 85,6 procent, a więc każdy osadzony ma zapewnione godne warunki bytowe do odbywania kary pozbawienia wolności bądź tymczasowego aresztowania – powiedział płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Opolu.

Pandemia nie omija też osadzonych w placówkach penitencjarnych Opolszczyzny. Zagrożenie to dotyczy również personelu więziennego.

- Pierwszą dawką przeciwko COVID-19 zaszczepionych jest 609 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Stanowi to blisko 56 procent osób, które zadeklarowały chęć zaszczepienia się. W przypadku osadzonych szczepienia realizowane są zgodnie z Narodowym Programem Szczepień. Od początku epidemii, czyli od marca 2020 roku, do chwili obecnej zakażenie na COVID-19 zdiagnozowano u blisko 3,5 procent wszystkich osadzony w województwie opolskim. Dotychczas było 137 potwierdzonych zachorowań. Są to pojedyncze przypadki w naszych jednostkach i nie mieliśmy żadnego zgonu osadzonego. W sytuacji stwierdzenia zakażenia lub podejrzenia zakażenia koronawirusem osadzony zostaje niezwłocznie odizolowany od reszty osadzonych. Poddawany jest on kwarantannie. Gdy wymagana jest hospitalizacja to osoba taka kierowana jest do jednego z dwóch wyznaczonych w kraju izolatoriów – powiedział Artur Koczerba.

Zobacz także

2021-05-27, godz. 11:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Piotrem Mazurkiem, pełnomocnikiem rządu ds. polityki… W audycji "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek pytała swojego gościa, którym był dziś Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej i… » więcej 2021-05-27, godz. 10:23 Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów - Te krzyki, słowa i mocny przekaz był skierowany do unijnych eurokratów, do urzędników i sędziów TSUE bez wyobraźni, którzy uderzyli w polską suwerenność… » więcej 2021-05-27, godz. 10:19 Prof. Tomasz Halski o niepotrzebnych nerwach przy oczekiwaniu na szczepionkę i najnowszych dostawach na opolski Torop… - Czekamy dziś na dwie dostawy. Mamy szczepienia dzisiaj od godziny 12.00 pierwszą dawką Pfizera i na połowę tych szczepień mamy szczepionki. Czekamy na… » więcej 2021-05-26, godz. 18:23 Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza i Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o sukcesach i problemach przygranicznej… Euroregiony stwarzają największe możliwości współpracy społeczności lokalnych pogranicza państw. Impulsem do tego są fundusze unijne wspierające rozwój… » więcej 2021-05-26, godz. 13:55 Szymon Ogłaza, członek zarządu Województwo Opolskie o planowanych inwestycjach w ciągu dróg wojewódzkich i co dalej… - Drogi wojewódzkie nie są zostawione same sobie, bo pamiętajmy że w naszych Regionalnych Programach Operacyjnych mieliśmy sporo pieniędzy europejskich… » więcej 2021-05-26, godz. 13:44 Zuzanna Donath-Kasiura o bardzo trudnej sytuacji w lecznictwie psychiatrycznym w regionie i pomysłach jak temu zaradz… » więcej 2021-05-26, godz. 09:21 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o planach przebudowy Muzeum Czynu Powstańczego i zmianach w zarządzie… - Wybór dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego nie był łatwym wyborem. Musieliśmy powtórzyć konkurs, bo pierwszy nie wyłonił kandydata - powiedział w Porannej… » więcej 2021-05-26, godz. 09:15 Dariusz Byczkowski, radny sejmiku województwa o finansowani i działalności instytucji kultury w regionie Ministerstwo kultury i sportu przekaże rocznie mnie mniej niż 2 mln 259 tys. zł na funkcjonowanie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. - Nam to bardzo ułatwi… » więcej 2021-05-25, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o wpływie pandemii na finanse gmin i wsparcie… Zadania własne gmin obejmują też finasowanie kultury fizycznej. Samorządy lokalne utrzymują obiekty sportowe i rekreacyjne. Wspierają też kluby sportowe… » więcej 2021-05-25, godz. 13:27 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Jesteśmy bliscy porozumienia: Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE. Porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »