Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci…
2021-04-13, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie
- To bardzo ważny dzień szczególnie dla młodego pokolenia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który obchodzony jest dzisiaj (13.04).
- Starsze pokolenie pamięta to jedno wielkie oszustwo, które trwało od 1940 roku do 1989 roku. Wmawiano nam różne rzeczy, różne historie na ten temat. Pamięć była jednak przenoszona z ust do ust - dodał. - W szkołach o zbrodni katyńskiej nie uczono w czasach PRL, ale w domach się o tym mówiło. Jednak trzeba było nieraz ponieść konsekwencje tego, bo jeśli ktoś w ramach działania bezpieki został identyfikowany, że takie "herezje" przekazywał miał problemy. Dlatego tym bardziej trzeba cenić te czasy, w których swobodnie możemy przekazywać tę prawdę - mówił gość Porannej Loży Radiowej.
Wojewoda Kłosowski dodał, że chce, żebyśmy pokazywali młodemu pokoleniu jak czcimy pomordowanych w Katyniu. Dzisiaj o godzinie 16- tej będzie na cmentarzu komunalnym w Opolu przy Krzyżu Golgota Wschodu. - Chciałbym, aby Opolanie wspomnieli tych wszystkich, którzy często bezimiennie zginęli, bo jeszcze wszystkich ofiar nie zidentyfikowano.

Wojewoda Opolski przypomniał także, że jutro (14.04) obchodzimy Święto Chrztu Polski. Zostało one ustanowione w 2019 roku. - Chcemy przez wciągnięcie na maszt flag państwowej, wysłuchanie hymnu i celebrę wojskową pokazać mieszkańcom województwa, że to święto jest dla nas ważne. Mieszko I wprowadził nas do Europy w 966 roku i wprowadzali nas do Europy Czesi, poprzez małżeństwo księcia Polski z Dobrawą.

Rozmawialiśmy także o aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie.
Wczoraj zmarł burmistrz Gorzowa Śląskiego Artur Tomala. - Składam wyrazy współczucia dla rodziny i współpracowników Pana Tomali. Zadeklarowałem też moją wszelką pomoc wiceburmistrzowi, który został niedawno powołany na to stanowisko.

- Jesteśmy jeszcze przed szczytem trzeciej fali w naszym regionie - podkreślił Sławomir Kłosowski. - Będzie ona trwała dłużej, niż na przykład w sąsiednim województwie śląskim. Kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie. Jeśli w czasie świąt izolowaliśmy się, rozpocznie się powolny spadek zachorowań. Jeśli nie, musimy się szykować na niebezpieczny scenariusz, w którym możemy spodziewać się jeszcze więcej zachorowań, niż jesienią - zapowiedział. Wojewoda Kłosowski podkreślił, że w regionie mamy spory zapas łóżek tlenowych i respiratorowych.

Obecnie zachorowania na covid - jak podkreślają lekarze - częściej kończą się leczeniem respiratorowym.

Zobacz także

2021-05-27, godz. 11:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Piotrem Mazurkiem, pełnomocnikiem rządu ds. polityki… W audycji "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek pytała swojego gościa, którym był dziś Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej i… » więcej 2021-05-27, godz. 10:23 Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów - Te krzyki, słowa i mocny przekaz był skierowany do unijnych eurokratów, do urzędników i sędziów TSUE bez wyobraźni, którzy uderzyli w polską suwerenność… » więcej 2021-05-27, godz. 10:19 Prof. Tomasz Halski o niepotrzebnych nerwach przy oczekiwaniu na szczepionkę i najnowszych dostawach na opolski Torop… - Czekamy dziś na dwie dostawy. Mamy szczepienia dzisiaj od godziny 12.00 pierwszą dawką Pfizera i na połowę tych szczepień mamy szczepionki. Czekamy na… » więcej 2021-05-26, godz. 18:23 Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza i Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o sukcesach i problemach przygranicznej… Euroregiony stwarzają największe możliwości współpracy społeczności lokalnych pogranicza państw. Impulsem do tego są fundusze unijne wspierające rozwój… » więcej 2021-05-26, godz. 13:55 Szymon Ogłaza, członek zarządu Województwo Opolskie o planowanych inwestycjach w ciągu dróg wojewódzkich i co dalej… - Drogi wojewódzkie nie są zostawione same sobie, bo pamiętajmy że w naszych Regionalnych Programach Operacyjnych mieliśmy sporo pieniędzy europejskich… » więcej 2021-05-26, godz. 13:44 Zuzanna Donath-Kasiura o bardzo trudnej sytuacji w lecznictwie psychiatrycznym w regionie i pomysłach jak temu zaradz… » więcej 2021-05-26, godz. 09:21 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o planach przebudowy Muzeum Czynu Powstańczego i zmianach w zarządzie… - Wybór dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego nie był łatwym wyborem. Musieliśmy powtórzyć konkurs, bo pierwszy nie wyłonił kandydata - powiedział w Porannej… » więcej 2021-05-26, godz. 09:15 Dariusz Byczkowski, radny sejmiku województwa o finansowani i działalności instytucji kultury w regionie Ministerstwo kultury i sportu przekaże rocznie mnie mniej niż 2 mln 259 tys. zł na funkcjonowanie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. - Nam to bardzo ułatwi… » więcej 2021-05-25, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o wpływie pandemii na finanse gmin i wsparcie… Zadania własne gmin obejmują też finasowanie kultury fizycznej. Samorządy lokalne utrzymują obiekty sportowe i rekreacyjne. Wspierają też kluby sportowe… » więcej 2021-05-25, godz. 13:27 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Jesteśmy bliscy porozumienia: Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE. Porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »