Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci…
2021-04-13, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie
- To bardzo ważny dzień szczególnie dla młodego pokolenia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który obchodzony jest dzisiaj (13.04).
- Starsze pokolenie pamięta to jedno wielkie oszustwo, które trwało od 1940 roku do 1989 roku. Wmawiano nam różne rzeczy, różne historie na ten temat. Pamięć była jednak przenoszona z ust do ust - dodał. - W szkołach o zbrodni katyńskiej nie uczono w czasach PRL, ale w domach się o tym mówiło. Jednak trzeba było nieraz ponieść konsekwencje tego, bo jeśli ktoś w ramach działania bezpieki został identyfikowany, że takie "herezje" przekazywał miał problemy. Dlatego tym bardziej trzeba cenić te czasy, w których swobodnie możemy przekazywać tę prawdę - mówił gość Porannej Loży Radiowej.
Wojewoda Kłosowski dodał, że chce, żebyśmy pokazywali młodemu pokoleniu jak czcimy pomordowanych w Katyniu. Dzisiaj o godzinie 16- tej będzie na cmentarzu komunalnym w Opolu przy Krzyżu Golgota Wschodu. - Chciałbym, aby Opolanie wspomnieli tych wszystkich, którzy często bezimiennie zginęli, bo jeszcze wszystkich ofiar nie zidentyfikowano.

Wojewoda Opolski przypomniał także, że jutro (14.04) obchodzimy Święto Chrztu Polski. Zostało one ustanowione w 2019 roku. - Chcemy przez wciągnięcie na maszt flag państwowej, wysłuchanie hymnu i celebrę wojskową pokazać mieszkańcom województwa, że to święto jest dla nas ważne. Mieszko I wprowadził nas do Europy w 966 roku i wprowadzali nas do Europy Czesi, poprzez małżeństwo księcia Polski z Dobrawą.

Rozmawialiśmy także o aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie.
Wczoraj zmarł burmistrz Gorzowa Śląskiego Artur Tomala. - Składam wyrazy współczucia dla rodziny i współpracowników Pana Tomali. Zadeklarowałem też moją wszelką pomoc wiceburmistrzowi, który został niedawno powołany na to stanowisko.

- Jesteśmy jeszcze przed szczytem trzeciej fali w naszym regionie - podkreślił Sławomir Kłosowski. - Będzie ona trwała dłużej, niż na przykład w sąsiednim województwie śląskim. Kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie. Jeśli w czasie świąt izolowaliśmy się, rozpocznie się powolny spadek zachorowań. Jeśli nie, musimy się szykować na niebezpieczny scenariusz, w którym możemy spodziewać się jeszcze więcej zachorowań, niż jesienią - zapowiedział. Wojewoda Kłosowski podkreślił, że w regionie mamy spory zapas łóżek tlenowych i respiratorowych.

Obecnie zachorowania na covid - jak podkreślają lekarze - częściej kończą się leczeniem respiratorowym.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »