Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa…
2021-04-12, 13:18 Autor: Joanna Matlak

Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpisie Krystyny Pawłowicz o transpłciowym dziecku

Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień. Czy zdaniem Poseł Zawiszy to możliwe? - Myślę, że jest to możliwe biorąc pod uwagę ze poszerzono grupę osób, które mogą kwalifikować do szczepień i je wykonywać. Apelowaliśmy o to od prawie roku, żeby umożliwić farmaceutom jak i innym zawodom wykonywanie szczepień m.in. w aptekach. Cieszę się, że w końcu udało się przekonać do tego rząd – mówiła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy Razem. Dodała jednak, że niepokoi ją chaos, który się pojawił w związku z tą sprawą.
- Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że od maja wszystko będzie gotowe. Tymczasem wygląda na to, że niestety tak nie będzie, kolejne samorządy o tym informują, mimo że dostały wytyczne jak powinny wyglądać samorządowe punkty szczepień. Co konferencję, niestety, Ministerstwo Zdrowia zmienia te zasady i swoje wcześniejsze decyzje, więc mam nadzieję, że MZ się opamięta i pozwoli się przygotować samorządom i zawodom medycznym – dodała.

Posłanka Lewicy Razem uważa, że w sytuacji pandemicznej powinniśmy patrzeć na świat, nie tylko na Polskę. – Pandemia jest globalna. Jeśli Polska nie przyczyni się do tego, żeby inne kraje nie tylko Europy ale i wszystkich kontynentów miały zapewnione szczepionki, to niestety wirus może tak zmurować, że szczepionki nie będą skuteczne. My od początku mówiliśmy, ze należy uwolnić licencje, uwolnić patenty na szczepionki, żeby każdy kraj i każda fabryka, która jest w stanie wyprodukować szczepionki, mogła to robić. Niezależnie czy mówimy o Kongo, Indiach czy o Polsce – mówiła Marcelina Zawisza.

Naszego gościa pytaliśmy też o projekt „Zdrowa praca”.

- Minister zdrowia powiedział, że około 50% zachorowań pochodzi z zakładów pracy, tym bardziej w czasach pandemii powinniśmy zwrócić uwagę na to jak pracujemy w jakich warunkach jakie są możliwości przejścia na chorobowy w chwili kiedy mamy objawy grypy czy koronawirusa, bo te objawy pierwsze są bardzo podobne i trudno je zweryfikować.

- Jako Lewica mamy propozycję, żeby na czas trwania pandemii zawiesić możliwość zwalniania pracownika z powodu długotrwałej absencji w pracy. Część pracodawców zaczęła wysyłać pracownikom, którzy są na długotrwałych urlopach albo tych którzy często korzystają z urlopu, takie informacje, że na podstawie kodeksu pracy mogą zostać zwolnieni. To oczywiście prawda, ale to trochę barbarzyństwo, bo teraz wszyscy powinniśmy dbać o zdrowie – mówiła poseł Zawisza.

Kolejne tematy jakie poruszyliśmy w programie to praca w Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpis sędzi TK Krystyny Pawłowicz na portalu społecznościowym o transpłciowym dziecku. Wpis wywołał wielką burzę, sędzia Pawłowicz przeprosiła i go usunęła, jednak Lewica nie zamierza odpuścić i skieruje sprawę do prokuratury.

Zobacz także

2021-05-27, godz. 11:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Piotrem Mazurkiem, pełnomocnikiem rządu ds. polityki… W audycji "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek pytała swojego gościa, którym był dziś Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej i… » więcej 2021-05-27, godz. 10:23 Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów - Te krzyki, słowa i mocny przekaz był skierowany do unijnych eurokratów, do urzędników i sędziów TSUE bez wyobraźni, którzy uderzyli w polską suwerenność… » więcej 2021-05-27, godz. 10:19 Prof. Tomasz Halski o niepotrzebnych nerwach przy oczekiwaniu na szczepionkę i najnowszych dostawach na opolski Torop… - Czekamy dziś na dwie dostawy. Mamy szczepienia dzisiaj od godziny 12.00 pierwszą dawką Pfizera i na połowę tych szczepień mamy szczepionki. Czekamy na… » więcej 2021-05-26, godz. 18:23 Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza i Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o sukcesach i problemach przygranicznej… Euroregiony stwarzają największe możliwości współpracy społeczności lokalnych pogranicza państw. Impulsem do tego są fundusze unijne wspierające rozwój… » więcej 2021-05-26, godz. 13:55 Szymon Ogłaza, członek zarządu Województwo Opolskie o planowanych inwestycjach w ciągu dróg wojewódzkich i co dalej… - Drogi wojewódzkie nie są zostawione same sobie, bo pamiętajmy że w naszych Regionalnych Programach Operacyjnych mieliśmy sporo pieniędzy europejskich… » więcej 2021-05-26, godz. 13:44 Zuzanna Donath-Kasiura o bardzo trudnej sytuacji w lecznictwie psychiatrycznym w regionie i pomysłach jak temu zaradz… » więcej 2021-05-26, godz. 09:21 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o planach przebudowy Muzeum Czynu Powstańczego i zmianach w zarządzie… - Wybór dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego nie był łatwym wyborem. Musieliśmy powtórzyć konkurs, bo pierwszy nie wyłonił kandydata - powiedział w Porannej… » więcej 2021-05-26, godz. 09:15 Dariusz Byczkowski, radny sejmiku województwa o finansowani i działalności instytucji kultury w regionie Ministerstwo kultury i sportu przekaże rocznie mnie mniej niż 2 mln 259 tys. zł na funkcjonowanie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. - Nam to bardzo ułatwi… » więcej 2021-05-25, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o wpływie pandemii na finanse gmin i wsparcie… Zadania własne gmin obejmują też finasowanie kultury fizycznej. Samorządy lokalne utrzymują obiekty sportowe i rekreacyjne. Wspierają też kluby sportowe… » więcej 2021-05-25, godz. 13:27 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Jesteśmy bliscy porozumienia: Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE. Porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »