Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni…
2021-04-09, 17:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach, o aktywnym spędzaniu wolnego czasu

Magdalena Donimirska-Wodzicka i Eligiusz Jędrysek
Magdalena Donimirska-Wodzicka i Eligiusz Jędrysek
Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki jeździeckie, a także szlaki turystyczne w Górach Opawskich.
Tradycje hodowlane kontynuuje prywatna Stadnina Koni Moszna. Jej konie odnoszą sukcesy w zawodach krajowych i zagranicznych.

- W Mosznej mamy wspaniałą ekipę osób, które tutaj pracują i są pasjonatami koni. Mamy też hodowlę krów i produkcję roślinną, która zapewnia paszę. To jest duże przedsiębiorstwo. Teraz pandemia nam nie pomaga. Realizujemy program hodowlany, który prowadzimy po naszych poprzednikach, państwowej stadninie koni. Dalej zajmujemy się hodowlą koni wyścigowych i do sportu jeździeckiego. Odnoszą one spektakularne sukcesy. Przykładem jest trzykrotna wygrana w Wielkiej Pardubickiej. Ściągamy tutaj najlepsze zagraniczne ogiery, reproduktory. Ciężko jest mówić o rentowności hodowli koni. Są koszty związane z tym, że nie wszystkie konie reprezentują poziom pozwalający na znalezienie kupca. W tej hodowali zawsze są straty. Rentowność jest słaba. Jeżeli ktoś myśli, że się na tym dorobi to jednak nie jest dobry kierunek biznesu. Zyski są mikro. Chcemy zachować tradycje w Mosznej i ją rozwijać. Zrobiła się moda na jazdę konną. Coraz więcej ludzi zainteresowanych jest tą amatorską formą spędzania wolnego czasu, sportu i rekreacji. Myślę, że wpływ na to ma też pandemia. Mamy mniejszy kontakt ze światem zewnętrznym i chcemy mieć okazję pobycia na dworze i obcowania ze zwierzętami. Widać, że ta moda na jazdę konną się rozwija. Wiele jest ośrodków jeździeckich na Opolszczyźnie i one coraz lepiej sobie radzą. Z tego, co wiem mają bardzo duże obłożenie zainteresowanych rekreacją konną. U nas też zgłasza się wielu chętnych do tego, aby spróbować nauczyć się jeździć konno, czy też szlifować swoje umiejętności. To jest super trend i z tego się cieszę – powiedziała Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna.

Blisko 50 lat funkcjonuje znany w regionie Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach.

- Nasza działalność skupia się na turystyce rowerowej oraz na kolarstwie sportowym. Organizujemy wiele znanych turystycznych imprez kolarskich oraz dla sportowców. Mamy osoby dorosłe oraz młodzież szkolną i oni biorą udział w dziesiątkach wyścigów w całej Polsce. Z powodu pandemii ta działalność jest obecnie nieco ograniczona. Mamy tutaj bliskość Góry Parkowej znanej pod nazwą Góry Chrobrego. Są tam „Złote Ścieżki”, rowerowe trasy zjazdowe o różnej skali trudności. Mamy też szlaki piesze na Biskupiej Kopie. Można wjechać tam rowerem. Stamtąd roztaczają się piękne widoki m.in. na czeskie Jesioniki – powiedział Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach.

Najnowsza inicjatywa tego klubu to Ogólnopolski Projekt „Wędrujemy – Poznajemy”. Adresowany jest on do dzieci oraz ich rodziców i dziadków.

- Celem jest zapoznanie ich z naszym regionem, Głuchołazami, urokliwymi szlakami. Uczestnicy będą mogli zdobyć jedyną taką odznakę na świecie, a mianowicie Dziecięcą Odznakę Turystyczną Miasta Orderu Uśmiechu z logiem uśmiechniętego słoneczka. Przyświeca nam cel edukacyjny i turystyczny. Jest to pomysł naszego klubu i Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuchołazach im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Projekt miał wystartować w zeszłym roku. Z uwagi na pandemię został przesunięty na 1 czerwca tego roku. Mamy wiele zapytań i udostępnień w mediach społecznościowych. Natomiast 20 kwietnia ruszają zapisy do kolejnej edycji Rajdu Górami Pogranicza Polsko-Czeskiego. Dla uczestników jest specjalny medal. Uzyskać go będzie można wchodząc lub wjeżdżając na Biskupią Kopę lub Górę Chrobrego. W tym roku będzie wiele wydarzeń związanych z rocznicą stulecia III powstania śląskiego. Do Rajdu Górami Pogranicza Polsko-Czeskiego dodajemy Górę św. Anny. Dla uczestników mamy piękny, okazjonalny medal nawiązujący do tej rocznicy – dodał Eligiusz Jędrysek.

Ogólnopolski Projekt „Wędrujemy – Poznajemy” został objęty przez Radio Opole patronatem medialnym.
Z Magdaleną Donimirską-Wodzicką rozmawia Jan Poniatyszyn
Z Eligiuszem Jędryskiem rozmawia Jan Poniatyszyn

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »