Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni…
2021-04-09, 17:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach, o aktywnym spędzaniu wolnego czasu

Magdalena Donimirska-Wodzicka i Eligiusz Jędrysek
Magdalena Donimirska-Wodzicka i Eligiusz Jędrysek
Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki jeździeckie, a także szlaki turystyczne w Górach Opawskich.
Tradycje hodowlane kontynuuje prywatna Stadnina Koni Moszna. Jej konie odnoszą sukcesy w zawodach krajowych i zagranicznych.

- W Mosznej mamy wspaniałą ekipę osób, które tutaj pracują i są pasjonatami koni. Mamy też hodowlę krów i produkcję roślinną, która zapewnia paszę. To jest duże przedsiębiorstwo. Teraz pandemia nam nie pomaga. Realizujemy program hodowlany, który prowadzimy po naszych poprzednikach, państwowej stadninie koni. Dalej zajmujemy się hodowlą koni wyścigowych i do sportu jeździeckiego. Odnoszą one spektakularne sukcesy. Przykładem jest trzykrotna wygrana w Wielkiej Pardubickiej. Ściągamy tutaj najlepsze zagraniczne ogiery, reproduktory. Ciężko jest mówić o rentowności hodowli koni. Są koszty związane z tym, że nie wszystkie konie reprezentują poziom pozwalający na znalezienie kupca. W tej hodowali zawsze są straty. Rentowność jest słaba. Jeżeli ktoś myśli, że się na tym dorobi to jednak nie jest dobry kierunek biznesu. Zyski są mikro. Chcemy zachować tradycje w Mosznej i ją rozwijać. Zrobiła się moda na jazdę konną. Coraz więcej ludzi zainteresowanych jest tą amatorską formą spędzania wolnego czasu, sportu i rekreacji. Myślę, że wpływ na to ma też pandemia. Mamy mniejszy kontakt ze światem zewnętrznym i chcemy mieć okazję pobycia na dworze i obcowania ze zwierzętami. Widać, że ta moda na jazdę konną się rozwija. Wiele jest ośrodków jeździeckich na Opolszczyźnie i one coraz lepiej sobie radzą. Z tego, co wiem mają bardzo duże obłożenie zainteresowanych rekreacją konną. U nas też zgłasza się wielu chętnych do tego, aby spróbować nauczyć się jeździć konno, czy też szlifować swoje umiejętności. To jest super trend i z tego się cieszę – powiedziała Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna.

Blisko 50 lat funkcjonuje znany w regionie Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach.

- Nasza działalność skupia się na turystyce rowerowej oraz na kolarstwie sportowym. Organizujemy wiele znanych turystycznych imprez kolarskich oraz dla sportowców. Mamy osoby dorosłe oraz młodzież szkolną i oni biorą udział w dziesiątkach wyścigów w całej Polsce. Z powodu pandemii ta działalność jest obecnie nieco ograniczona. Mamy tutaj bliskość Góry Parkowej znanej pod nazwą Góry Chrobrego. Są tam „Złote Ścieżki”, rowerowe trasy zjazdowe o różnej skali trudności. Mamy też szlaki piesze na Biskupiej Kopie. Można wjechać tam rowerem. Stamtąd roztaczają się piękne widoki m.in. na czeskie Jesioniki – powiedział Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach.

Najnowsza inicjatywa tego klubu to Ogólnopolski Projekt „Wędrujemy – Poznajemy”. Adresowany jest on do dzieci oraz ich rodziców i dziadków.

- Celem jest zapoznanie ich z naszym regionem, Głuchołazami, urokliwymi szlakami. Uczestnicy będą mogli zdobyć jedyną taką odznakę na świecie, a mianowicie Dziecięcą Odznakę Turystyczną Miasta Orderu Uśmiechu z logiem uśmiechniętego słoneczka. Przyświeca nam cel edukacyjny i turystyczny. Jest to pomysł naszego klubu i Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuchołazach im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Projekt miał wystartować w zeszłym roku. Z uwagi na pandemię został przesunięty na 1 czerwca tego roku. Mamy wiele zapytań i udostępnień w mediach społecznościowych. Natomiast 20 kwietnia ruszają zapisy do kolejnej edycji Rajdu Górami Pogranicza Polsko-Czeskiego. Dla uczestników jest specjalny medal. Uzyskać go będzie można wchodząc lub wjeżdżając na Biskupią Kopę lub Górę Chrobrego. W tym roku będzie wiele wydarzeń związanych z rocznicą stulecia III powstania śląskiego. Do Rajdu Górami Pogranicza Polsko-Czeskiego dodajemy Górę św. Anny. Dla uczestników mamy piękny, okazjonalny medal nawiązujący do tej rocznicy – dodał Eligiusz Jędrysek.

Ogólnopolski Projekt „Wędrujemy – Poznajemy” został objęty przez Radio Opole patronatem medialnym.
Z Magdaleną Donimirską-Wodzicką rozmawia Jan Poniatyszyn
Z Eligiuszem Jędryskiem rozmawia Jan Poniatyszyn

Zobacz także

2021-05-26, godz. 09:15 Dariusz Byczkowski, radny sejmiku województwa o finansowani i działalności instytucji kultury w regionie Ministerstwo kultury i sportu przekaże rocznie mnie mniej niż 2 mln 259 tys. zł na funkcjonowanie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. - Nam to bardzo ułatwi… » więcej 2021-05-25, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o wpływie pandemii na finanse gmin i wsparcie… Zadania własne gmin obejmują też finasowanie kultury fizycznej. Samorządy lokalne utrzymują obiekty sportowe i rekreacyjne. Wspierają też kluby sportowe… » więcej 2021-05-25, godz. 13:27 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Jesteśmy bliscy porozumienia: Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE. Porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane… » więcej 2021-05-25, godz. 10:00 Stanisław Rakoczy, prezes PSL na Opolszczyźnie o Planie dla Polski, programie "Własny Kąt" czy ziemi za złotówkę - Nasze propozycje są naprawdę dobrze przemyślane, dobrze opracowane, policzone, bo wskazujemy również źródła finansowania. Te propozycje złożone w formie… » więcej 2021-05-25, godz. 09:47 Michał Kalinowski, lider Nowej Lewicy w regionie o programie dla Polski po pandemii - Program, nie kłótnie. To jest odpowiedź na Polski Ład ale przede wszystkim odpowiedź na pandemię i ostatni trudny rok, gdzie większość z nas musiała… » więcej 2021-05-24, godz. 18:50 Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o konwencji programowej tej partii i jej postulatach Zdrowie, edukacja, opieka, praca oraz klimat - to pięć filarów „Recepty dla Polski”. Jest to nowy program Lewicy, który podczas niedzielnej konwencji przedstawiło… » więcej 2021-05-24, godz. 13:11 Poseł Rajmund Miller o "recepcie na zdrowie" postulowanej przez KO, minimalnych wynagrodzeniach dla niektórych pracowników… Gościem Południowej Loży Radiowej był dziś Rajmund Miller, poseł Koalicji Obywatelskiej, którego pytaliśmy o szczegóły propozycji "Receoty na zdrowie"… » więcej 2021-05-24, godz. 09:30 Poseł Kamil Bortniczuk o nowej partii, którą tworzy m.in. z Adamem Bielanem i Polskim Ładzie Ta część członków Porozumienia, która nie sympatyzuje z Jarosławem Gowinem przejdzie pod nowy szyld - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Kamil… » więcej 2021-05-21, godz. 20:15 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, o współpracy z obwodem iwanofrankiwskim oraz o pilotażowym… Coraz więcej obcokrajowców mieszka i pracuje na Opolszczyźnie. Wśród tych przybyszów dominują obywatele Ukrainy. Tamtejszy obwód iwanofrankiwski jest regionem… » więcej 2021-05-21, godz. 16:40 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z uchwaleniem wzrostu opłat za odpady komunalne oraz o tworzeniu Muzeum… W wielu gminach rosną opłaty za śmieci. Podwyżki te wzbudzają kontrowersje. Związany z tym problem dotyczy także Brzegu. Tamtejsi radni nie zgodzili się… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »