Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2021-04-08, 17:10 Autor: Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 31 dni.

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu
Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera czy kosmetyczki, zamknięte pozostają hotele (z wyjątkami), nieczynne są też teatry, kina czy muzea. O konsekwencjach przedłużenia lockdownu rozmawialiśmy z dr Witoldem Potworą (ekonomista, WSZiA), Piotrem Pancześnikiem (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa) i dr Jerzym Szteligą (OPZZ). Drugim tematem był pomysł wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 31 dni. Pomysł popierają związki zawodowe, a co na to pracodawcy? Do dyskusji zaprosiliśmy Grzegorza Kulisia (BCC) i Grzegorza Adamczyka (opolska "Solidarność").
- Moje poziomy optymizmu powoli się wyczerpują – przyznał dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. – Jeszcze miesiąc temu wydawało mi się, że jesteśmy sobie w stanie szybko poradzić z powrotem do normalności, a teraz mamy kolejny tydzień zamknięcia. To musi się odbić na gospodarce. Na razie sygnały są jeszcze pozytywne, ale wydaje mi się, że jest to kwestia kilku dni, żebyśmy jednak otrzymali informacje o nieco większym bezrobociu, choć te ostatnie dane są bardzo dobre – mówił dr Potwora.

- Sytuacja jest poważna, ale trzeba tę sytuacje porównywać z innymi państwami. Te obiektywne wskaźniki nie są jeszcze najgorsze. Kwestia horyzontu czasowego jest ważna. Czy ten tydzień w stosunku do 56 tygodni na tyle zmieni sytuację? Myślę, ze polska gospodarka, a w tej samej sytuacji są gospodarki całego świata, jeszcze te parę tygodni jest w stanie wytrzymać – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo – Handlowej.

- Ja jestem trochę pesymistą, choćby dlatego, że zaniepokoił się prezydent i postanowił skorzystań ze swojego uprawnienia i umocowania konstytucyjnego i na podstawie art. 141 zwołuje na jutro Radę Gabinetową. A przypomnę, że prezydent sięga po tego rodzaju narzędzie w sytuacjach nadzwyczajnych. Prezydent wie przecież więcej niż my, ma stosowne organy i instytucje, które go wspomagają. Chciałbym, aby było jak najlepiej ale chyba mści się na nas narodowa krnąbrność, nie słuchaliśmy epidemiologów - mówił dr Jerzy Szteliga (OPZZ).

W drugiej części programu poruszyliśmy temat wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 31 dni. Pomysł forsuje NSZZ "Solidarność. Dlaczego?

- Pracujemy cały czas najdłużej w Europie. Średnio jest to około 2 tys. godzin rocznie, a w innych krajach UE pracuje się 1500 - 1600 godzin - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności". - OPZZ wychylił się, bo chce być lepszy i zaproponował wydłużenie 35 dni. To jest wylewanie dziecka z kąpielą, a my mówimy o normalnych zdrowych zasadach. Niektórzy pracodawcy mówią, żeby ZUS zapłacił za te dodatkowe 5 dni lub żeby rozmowy rozpocząć po pandemii. A dzisiaj powiem jasno i wyraźnie, że pracujemy dużo, czy to praca zdalna czy w zakładach pracy - mówił Adamczyk.

- Ja pałam sympatią do związków zawodowych i jestem otwarty na debatę, ale nie można tego słuchać, to jest nonsens - stwierdził z kolei Grzegorz Kuliś z opolskiej loży BCC. - Jeśli zestawimy liczby naszym w kraju z innymi krajami, co do wymiaru urlopu rocznego, to plasujemy się na przyzwoitym środku. Ale jest coś o czym związki nie mówią, co uważam za manipulację. Polska jest liderem jeśli chodzi o dni wolne od pracy, mówimy o świętach czyli płatnych dniach, bo jako pracodawcy za święta również płacimy - mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-05-13, godz. 09:15 Arkadiusz Wiśniewski o ruchu Wspólna Polska, którego jest przedstawicielem w województwie i wizycie Rafała Trzaskowskiego… - Rusza projekt Campus Polska Przyszłości, to fantastyczna inicjatywa Rafała, który zaprasza młodych ludzi do dyskusji o Polsce - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-05-12, godz. 17:39 Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o energetycznych inwestycjach w wiejskich gminach Pierwsze elektrownie wiatrowe na Opolszczyźnie postawiono w gminie Kamiennik. Teraz inwestorzy chcą tam budować wielohektarowe farma fotowoltaiczna. Zespół… » więcej 2021-05-12, godz. 13:12 Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik Opola i Grzegorz Czarnocki, prezes RIO w Opolu, o finansach samorządów lokalnych… Zmiany w finansowaniu samorządów lokalnych to jeden z tematów debaty III Krajowego Kongresu Forów Skarbników. Ogólnopolskie obrady odbywały się online… » więcej 2021-05-12, godz. 10:17 Dr Bartosz Maziarz, politolog UO o eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego - Jest to największa eskalacja zamieszek i ostrzałów rakietowych od czasów tzw. operacji "Ochronny Brzeg" od roku 2014 - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-05-12, godz. 09:45 Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej o posiedzeniu senatu m.in. w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich, a także… - Jednym z ostatnich punktów jest wybór Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w Porannej Loży Radiowej senator Koalicji Obywatelskiej Beniamin Godyla… » więcej 2021-05-11, godz. 17:14 Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o ciekawych przedsięwzięciach… W naszym ekosystemie pszczoły oraz inne owady pełnią znaczącą rolę. Zapylają blisko 80 procent roślin w Polsce. Żywotność pszczół jest ważna dla… » więcej 2021-05-11, godz. 14:04 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Czy Platforma Obywatelska rozpoczęła grę na zwłokę?! Marszałek Tomasz Grodzki: Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją FO na najbliższym posiedzeniu… » więcej 2021-05-11, godz. 10:15 Posłowie KO Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś o tym, dlaczego podpisali się pod listem otwartym do kolegów z partii… - Mam wrażenie, że będąc posłem opozycji uczestniczę w swego rodzaju buncie od 2015 roku, ale nie jest to bunt przeciwko opcji, która jest za praworządnością… » więcej 2021-05-10, godz. 19:04 Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym Funduszu Odbudowy i korzyściach z niego dla Opolszczyzny Nadal toczy się medialna i parlamentarna dyskusja dotycząca warunków udziału Polski w unijnym Funduszu Odbudowy, który nazywany jest też „nowym Planem… » więcej 2021-05-10, godz. 13:34 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o hamulcowych Funduszu Odbudowy, paszportach covidowych i uwolnieniu patentów na szczepionki… - Z zaskoczeniem przyjmuje wystąpienie Pana marszałka Grodzkiego, bo przecież jego przyjaciel polityczny, Donald Tusk jest przewodniczącym Europejskiej Partii… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »