Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2021-04-08, 17:10 Autor: Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 31 dni.

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu
Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera czy kosmetyczki, zamknięte pozostają hotele (z wyjątkami), nieczynne są też teatry, kina czy muzea. O konsekwencjach przedłużenia lockdownu rozmawialiśmy z dr Witoldem Potworą (ekonomista, WSZiA), Piotrem Pancześnikiem (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa) i dr Jerzym Szteligą (OPZZ). Drugim tematem był pomysł wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 31 dni. Pomysł popierają związki zawodowe, a co na to pracodawcy? Do dyskusji zaprosiliśmy Grzegorza Kulisia (BCC) i Grzegorza Adamczyka (opolska "Solidarność").
- Moje poziomy optymizmu powoli się wyczerpują – przyznał dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. – Jeszcze miesiąc temu wydawało mi się, że jesteśmy sobie w stanie szybko poradzić z powrotem do normalności, a teraz mamy kolejny tydzień zamknięcia. To musi się odbić na gospodarce. Na razie sygnały są jeszcze pozytywne, ale wydaje mi się, że jest to kwestia kilku dni, żebyśmy jednak otrzymali informacje o nieco większym bezrobociu, choć te ostatnie dane są bardzo dobre – mówił dr Potwora.

- Sytuacja jest poważna, ale trzeba tę sytuacje porównywać z innymi państwami. Te obiektywne wskaźniki nie są jeszcze najgorsze. Kwestia horyzontu czasowego jest ważna. Czy ten tydzień w stosunku do 56 tygodni na tyle zmieni sytuację? Myślę, ze polska gospodarka, a w tej samej sytuacji są gospodarki całego świata, jeszcze te parę tygodni jest w stanie wytrzymać – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo – Handlowej.

- Ja jestem trochę pesymistą, choćby dlatego, że zaniepokoił się prezydent i postanowił skorzystań ze swojego uprawnienia i umocowania konstytucyjnego i na podstawie art. 141 zwołuje na jutro Radę Gabinetową. A przypomnę, że prezydent sięga po tego rodzaju narzędzie w sytuacjach nadzwyczajnych. Prezydent wie przecież więcej niż my, ma stosowne organy i instytucje, które go wspomagają. Chciałbym, aby było jak najlepiej ale chyba mści się na nas narodowa krnąbrność, nie słuchaliśmy epidemiologów - mówił dr Jerzy Szteliga (OPZZ).

W drugiej części programu poruszyliśmy temat wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 31 dni. Pomysł forsuje NSZZ "Solidarność. Dlaczego?

- Pracujemy cały czas najdłużej w Europie. Średnio jest to około 2 tys. godzin rocznie, a w innych krajach UE pracuje się 1500 - 1600 godzin - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności". - OPZZ wychylił się, bo chce być lepszy i zaproponował wydłużenie 35 dni. To jest wylewanie dziecka z kąpielą, a my mówimy o normalnych zdrowych zasadach. Niektórzy pracodawcy mówią, żeby ZUS zapłacił za te dodatkowe 5 dni lub żeby rozmowy rozpocząć po pandemii. A dzisiaj powiem jasno i wyraźnie, że pracujemy dużo, czy to praca zdalna czy w zakładach pracy - mówił Adamczyk.

- Ja pałam sympatią do związków zawodowych i jestem otwarty na debatę, ale nie można tego słuchać, to jest nonsens - stwierdził z kolei Grzegorz Kuliś z opolskiej loży BCC. - Jeśli zestawimy liczby naszym w kraju z innymi krajami, co do wymiaru urlopu rocznego, to plasujemy się na przyzwoitym środku. Ale jest coś o czym związki nie mówią, co uważam za manipulację. Polska jest liderem jeśli chodzi o dni wolne od pracy, mówimy o świętach czyli płatnych dniach, bo jako pracodawcy za święta również płacimy - mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »