Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Prof. Adam Drosik o historii koalicji rządzących…
2021-04-07, 09:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Adam Drosik o historii koalicji rządzących województwem

Prof. Adam Drosik o historii koalicji rządzących województwem
Mniejszość Niemiecka współrządzi regionem od 1998 roku, czyli od reformy samorządowej, która wprowadziła sejmiki wojewódzkie wybierane bezpośrednio przez obywateli. Był jednak epizod, kiedy to MN nie znalazła się w koalicji rządzącej.
- Po wyborach w 2010 roku Platforma Obywatelska uzyskała bardzo wysoki wynik, ale do samodzielnego rządzenia zabrakło 3 mandatów - przypomniał prof Adam Drosik. - Możliwości dobrania koalicjanta były znacznie większe niż obecnie bo wówczas 6 radnych miała MN, 5 radnych SLD i 5 radnych miało PiS, byli jeszcze radni PSL. Ówczesny lider SLD Tomasz Garbowski porozumiał się z marszałkiem Józefem Sebestą w sprawie stworzenia koalicji - dodał autor artykułu "Wielka koalicja, czyli nie chcą, ale (na razie) muszą" opublikowanego w "Gra o regiony. Wybory do sejmików województw w 2010 r."

- Szokujące było to, że nagle nie przedłużano koalicji, która funkcjonowała do tej pory.
A koalicja z SLD przetrwała miesiąc, bo niektórzy radni tej partii byli bardziej opozycyjni niż koalicyjni. A w międzyczasie koalicję w sejmiku powiększono o MN i zrobiło się "za ciasno", więc niewielki pretekst jaki dał Sojusz Lewicy Demokratycznej pozwolił, aby wyrzucić tę partię z układu - przypomina prof. Drosik.

Prof. Drosik przypomniał także, że Mniejszość Niemiecka jest wybierana do władz województwa, władz powiatów i gmin przez mieszkańców regionu, a w wyborach samorządowych nie ma żadnych przywilejów z racji bycia mniejszością.

- Kandydaci na listach wyborczych Mniejszości Niemieckiej mają obywatelstwo polskie, mają więc czynne i bierne prawo wyborcze. Na Opolszczyźnie stanowią zwartą grupę a w wielu gminach stanowią większość i to pozwala im zdobywać mandaty w wyborach.

Zobacz także

2021-04-29, godz. 09:15 Sławomir Kłosowski o 770 mld złotych dla Polski z UE, obchodach 100 rocznicy III powstania śląskiego na Górze św… - Spodziewamy się wielu znaczących gości, prezydent Andrzej Duda to gość ekskluzywny i cieszymy się, że zaszczyci nas swoją obecnością – mówił w… » więcej 2021-04-28, godz. 18:44 Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, o remoncie amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny oraz… W gminie Leśnica jest Góra św. Anny, o którą w 1921 roku toczono zacięte walki z Niemcami. Znajduje się tam Pomnik Czynu Powstańczego poświęcony poległym… » więcej 2021-04-28, godz. 11:01 Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy i Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o funkcjonowaniu Lokalnych… Mija 15 lat od powstania LGD. Są to lokalne partnerstwa zrzeszające przedstawicieli sektora samorządowego, prywatnego oraz pozarządowego. Umożliwiają im… » więcej 2021-04-28, godz. 09:43 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS o tym, że "koalicja rządząca ucięła dyskusję ws. rezolucji o 3 powstaniu… - Na sesji pan wicemarszałek Ogłaza uciął dyskusję jednym zdaniem mówiąc że zakazuje klubowi głosowania za wprowadzeniem tej rezolucji, odczytaniem, procedowaniem… » więcej 2021-04-28, godz. 09:36 Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, o tym że "radni sejmiku z PiS przypomnieli sobie w połowie roku o powstaniach ś… - Gratuluję refleksu. Radni PiS w połowie roku przypomnieli sobie, że mamy obchody rocznic powstań śląskich - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew… » więcej 2021-04-27, godz. 14:16 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 40,7 proc Polaków dobrze ocenia realizację Narodowego… » więcej 2021-04-27, godz. 09:26 Piotr Woźniak o rozmowach liderów Lewicy z premierem o KPO, krytyce opozycji i długu publicznym, który pod koniec roku… - Są momenty w historii Polski, że nieważne, która partia rządzi; ważna jest decyzja o przyznaniu gigantycznej pomocy finansowej na to co nas trapi czyli… » więcej 2021-04-26, godz. 18:28 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o opolskich akcentach beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i efektach spotkania… Papież Franciszek ogłosił, że 12 września w Warszawie wyniesiony na ołtarze zostanie Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Komunistyczne władze więziły… » więcej 2021-04-26, godz. 15:22 Tomasz Kostuś o rankingu zaufania do polityków i wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich - Widzimy wyraźną zmianę w rankingach zaufania. Notowania prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego czy Zbigniewa Ziobry lecą w dół. Pierwsze… » więcej 2021-04-26, godz. 10:11 Stanisław Rakoczy o inicjatywie PSL-u dotyczącej przyznania dnia wolnego dla szczepiących się na COVID-19, dobrych… - Szkoda, żebyśmy tracili 2 dni, w które możemy odpocząć, żeby wykonać szczepienie, które chroni nie tylko nas, ale chroni również tych, którzy z nami… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »