Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Prof. Adam Drosik o historii koalicji rządzących…
2021-04-07, 09:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Adam Drosik o historii koalicji rządzących województwem

Prof. Adam Drosik o historii koalicji rządzących województwem
Mniejszość Niemiecka współrządzi regionem od 1998 roku, czyli od reformy samorządowej, która wprowadziła sejmiki wojewódzkie wybierane bezpośrednio przez obywateli. Był jednak epizod, kiedy to MN nie znalazła się w koalicji rządzącej.
- Po wyborach w 2010 roku Platforma Obywatelska uzyskała bardzo wysoki wynik, ale do samodzielnego rządzenia zabrakło 3 mandatów - przypomniał prof Adam Drosik. - Możliwości dobrania koalicjanta były znacznie większe niż obecnie bo wówczas 6 radnych miała MN, 5 radnych SLD i 5 radnych miało PiS, byli jeszcze radni PSL. Ówczesny lider SLD Tomasz Garbowski porozumiał się z marszałkiem Józefem Sebestą w sprawie stworzenia koalicji - dodał autor artykułu "Wielka koalicja, czyli nie chcą, ale (na razie) muszą" opublikowanego w "Gra o regiony. Wybory do sejmików województw w 2010 r."

- Szokujące było to, że nagle nie przedłużano koalicji, która funkcjonowała do tej pory.
A koalicja z SLD przetrwała miesiąc, bo niektórzy radni tej partii byli bardziej opozycyjni niż koalicyjni. A w międzyczasie koalicję w sejmiku powiększono o MN i zrobiło się "za ciasno", więc niewielki pretekst jaki dał Sojusz Lewicy Demokratycznej pozwolił, aby wyrzucić tę partię z układu - przypomina prof. Drosik.

Prof. Drosik przypomniał także, że Mniejszość Niemiecka jest wybierana do władz województwa, władz powiatów i gmin przez mieszkańców regionu, a w wyborach samorządowych nie ma żadnych przywilejów z racji bycia mniejszością.

- Kandydaci na listach wyborczych Mniejszości Niemieckiej mają obywatelstwo polskie, mają więc czynne i bierne prawo wyborcze. Na Opolszczyźnie stanowią zwartą grupę a w wielu gminach stanowią większość i to pozwala im zdobywać mandaty w wyborach.

Zobacz także

2021-05-13, godz. 09:15 Arkadiusz Wiśniewski o ruchu Wspólna Polska, którego jest przedstawicielem w województwie i wizycie Rafała Trzaskowskiego… - Rusza projekt Campus Polska Przyszłości, to fantastyczna inicjatywa Rafała, który zaprasza młodych ludzi do dyskusji o Polsce - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-05-12, godz. 17:39 Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o energetycznych inwestycjach w wiejskich gminach Pierwsze elektrownie wiatrowe na Opolszczyźnie postawiono w gminie Kamiennik. Teraz inwestorzy chcą tam budować wielohektarowe farma fotowoltaiczna. Zespół… » więcej 2021-05-12, godz. 13:12 Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik Opola i Grzegorz Czarnocki, prezes RIO w Opolu, o finansach samorządów lokalnych… Zmiany w finansowaniu samorządów lokalnych to jeden z tematów debaty III Krajowego Kongresu Forów Skarbników. Ogólnopolskie obrady odbywały się online… » więcej 2021-05-12, godz. 10:17 Dr Bartosz Maziarz, politolog UO o eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego - Jest to największa eskalacja zamieszek i ostrzałów rakietowych od czasów tzw. operacji "Ochronny Brzeg" od roku 2014 - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-05-12, godz. 09:45 Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej o posiedzeniu senatu m.in. w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich, a także… - Jednym z ostatnich punktów jest wybór Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w Porannej Loży Radiowej senator Koalicji Obywatelskiej Beniamin Godyla… » więcej 2021-05-11, godz. 17:14 Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o ciekawych przedsięwzięciach… W naszym ekosystemie pszczoły oraz inne owady pełnią znaczącą rolę. Zapylają blisko 80 procent roślin w Polsce. Żywotność pszczół jest ważna dla… » więcej 2021-05-11, godz. 14:04 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Czy Platforma Obywatelska rozpoczęła grę na zwłokę?! Marszałek Tomasz Grodzki: Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją FO na najbliższym posiedzeniu… » więcej 2021-05-11, godz. 10:15 Posłowie KO Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś o tym, dlaczego podpisali się pod listem otwartym do kolegów z partii… - Mam wrażenie, że będąc posłem opozycji uczestniczę w swego rodzaju buncie od 2015 roku, ale nie jest to bunt przeciwko opcji, która jest za praworządnością… » więcej 2021-05-10, godz. 19:04 Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym Funduszu Odbudowy i korzyściach z niego dla Opolszczyzny Nadal toczy się medialna i parlamentarna dyskusja dotycząca warunków udziału Polski w unijnym Funduszu Odbudowy, który nazywany jest też „nowym Planem… » więcej 2021-05-10, godz. 13:34 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o hamulcowych Funduszu Odbudowy, paszportach covidowych i uwolnieniu patentów na szczepionki… - Z zaskoczeniem przyjmuje wystąpienie Pana marszałka Grodzkiego, bo przecież jego przyjaciel polityczny, Donald Tusk jest przewodniczącym Europejskiej Partii… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »