Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o rządowym programie…
2021-04-06, 20:34 Autor: Jan Poniatyszyn

Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o rządowym programie „Czyste powietrze”, rehabilitacji pocovidowej oraz inwestycjach drogowych i kolejowych na Opolszczyźnie

Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Blisko 850 gmin zadeklarowało chęć współpracy w programie „Czyste powietrze”. Oznacza to, że w rządowym programie uczestniczyć będzie 80 procent samorządów. Pieniądze z budżetu państwa zasilają też szerokim strumieniem inwestycje drogowe i kolejowe.
Niebawem zakończy się sezon grzewczy. Pozostanie jednak problem powietrza zanieczyszczanego przez tzw. kopciuchy.

- Zainteresowanie programem „Czyste powietrze” jest bardzo duże, co obserwuję m.in. w powiecie prudnickim, gdzie mieszkam. Pojawia się mnóstwo paneli fotowoltaicznych. Mieszkańcy naszego województwa wymieniają też „kopciuchy” na piece piątej generacji, na ekogroszek, pellet, czy też na inne źródła ciepła. Poziom dofinansowania wynosi nawet do 90 procent. Było kilka modyfikacji tego programu. Zmiany te mają zwiększyć zainteresowanie, zachęcić do tego, aby również decydować się na panele fotowoltaiczne – powiedziała Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Rusza program rehabilitacji pocovidowej. Jej prekursorem jest szpital MSWiA w Głuchołazach, gdzie wdrożono pilotaż takiego leczenia.

- Jestem przekonana, że wszystkie podmioty, które obecnie świadczą rehabilitację i mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, będą mogły prowadzić rehabilitację oddechową, ruchową i szereg innych związanych z tym zabiegów. Są już wielomiesięczne kolejki do szpitala w Głuchołazach. To pokazuje jak istotne jest odpowiednie przygotowanie i finansowanie tego typu rehabilitacji, która prowadzona ma być także stacjonarnie w domu pacjenta. Tutaj warto podkreślić, że jesteśmy mocno zaawansowani z przywróceniem działalności ośrodka rehabilitacji oddechowej w Jarnołtówku. Była „Aleksandrówka” również miałaby realizować rehabilitację pocovidową – mówi Katarzyna Czochara.

W Radiu Opole starosta prudnicki poinformował, że jego powiat otrzymał znaczne, państwowe dofinansowanie na inwestycję drogową, która poprawi dojazd w Góry Opawskie.

- W ramach rządowego programu pieniądze trafiły do wielu samorządów lokalnych m.in. na inwestycje drogowe, ścieżki rowerowe. Jeśli chodzi o powiat prudnicki to byłam w to mocno zaangażowana. Prowadziłam rozmowy w sprawie ścieżki pieszo-rowerowej od Łąki Prudnickiej do Pokrzywnej i dalej przez powiat nyski. Są już pieniądze na pierwszy etap tej inwestycji – powiedziała Katarzyna Czochara.

Zdaniem parlamentarzystki satysfakcjonujący jest też poziom rządowych inwestycji kolejowych na Opolszczyźnie: - Na modernizację linii kolejowej Kędzierzyn-Opole jest to miliard złotych. Tych remontowanych odcinków tras kolejowych jest o wiele więcej. Zaawansowany jest również temat remontu linii kolejowej Kędzierzyn-Nysa. Jestem również mocno zaangażowana do tego, aby w programie kolejowym ująć trasę z Gliwic do Kędzierzyna – Koźla. Chodzi o to, aby to ważne dla naszego regionu miasto miało połączenie pociągiem Pendolino z Warszawą.

Zobacz także

2021-05-20, godz. 11:20 "Prosto z sejmu" w Południowej Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem m.in. o sytuacji… Magdalena Ogórek pytała swojego gościa czy Platforma Obywatelska nie podąża drogą rozpadającego się SLD sprzed kilkunastu lat, o ostatnie spotkanie parlamentarzystów… » więcej 2021-05-20, godz. 09:03 Ryszard Wilczyński, poseł PO o wieczornym spotkaniu partii, oczyszczeniu atmosfery i planowanej ofensywie - To było bardzo dobre spotkanie, konieczne i oczekiwane - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. Uczestniczył… » więcej 2021-05-19, godz. 18:17 Robert Węgrzyn, radny sejmiku oraz Sławomir Wołkowiecki i Marek Piasecki, radni Kędzierzyna-Koźla, o rezygnacji ze… Małgorzata Tudaj złożyła rezygnację ze stanowiska starosty kędzierzyńsko-kozielskiego. Tłumaczy to względami osobistymi. Jej rezygnacja oznacza też ponowny… » więcej 2021-05-19, godz. 13:17 Dominik Pikos, wójt Turawy m.in. o inwestycjach przy Jeziorze Turawskim i planowanej budowie obwodnicy Zawady - Przygotowania do sezonu letniego idą pełna parą, ale też przygotowujemy się jeśli chodzi o inwestycje. Akurat we wtorek została podpisana umowa na remont… » więcej 2021-05-19, godz. 13:15 Andrzej Kasiura o jednej z większych inwestycji, czyli przebudowie stopnia wodnego Krapkowice - Pandemia utrudniła nasze życie spoleczno-kultpuralne, ale muszę powiedzieć że inwestycje realizujemy w pełni - mówił w Południowej Loży Radiowej Andrzej… » więcej 2021-05-19, godz. 09:28 Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy Polskiego Ładu są zgodne z programem Lewicy, a inne elementy martwią… - Jest tam część elementów, które popiera Lewica, które są zgodne z naszym programem. Z niecierpliwością czekamy na to jak będą wyglądały konkretne… » więcej 2021-05-18, godz. 17:21 Józef Swaczyna, starosta strzelecki i Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu, o wpływie Polskiego Ładu na powiaty… Rządowy program Polski Ład ma znacząco zmienić funkcjonowanie gospodarki oraz zmodernizować tereny wiejskie. Nowy program Zjednoczonej Prawicy przewiduje… » więcej 2021-05-18, godz. 13:13 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W programie komentarze na temat rządowego programu Polski Ład, który stał się programem całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Ma on pomóc wyprowadzić kraj… » więcej 2021-05-18, godz. 09:08 Janusz Kowalski o wkładzie Solidarnej Polski do Polskiego Ładu, "tonięciu" Platformy Obywatelskiej i współpracy Rafała… - Jutro zaczyna się posiedzenie sejmu, zaczynamy przyspieszenie legislacyjne po przedstawieniu Polskiego Ładu przez PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie –… » więcej 2021-05-17, godz. 17:24 Tomasz Kaliszan, radny Opola i Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, o wpływie Polskiego Ładu na dochody oraz inwestycje samorządów… Polski Ład, czyli program zmian społeczno-gospodarczych, zaprezentowano podczas warszawskiej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on m.in.:… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »