Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu…
2021-04-06, 18:58 Autor: Jan Poniatyszyn

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu niepełnosprawnych, pieczy zastępczej i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Ponad dwa miliony złotych otrzymał powiat prudnicki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To znacznie więcej niż w poprzednich latach.
- Tak duża kwota z PFRON to efekt tego, że po raz pierwszy pojawiły się pieniądze na Warsztat Terapii Zajęciowej. Na ten cel otrzymaliśmy ponad milion złotych. Na rehabilitację społeczną przeznaczymy 669 tysięcy złotych. Z pieniędzy tych finansowane będą zadania dotyczące m.in. sportu, kultury, rekreacji, turnusów rehabilitacyjnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, likwidację barier architektonicznych. Jest to ponad sto tysięcy złotych więcej niż w roku ubiegłym. W tym tygodniu ruszamy z promocją wszystkich dofinansowań z PFRON, o które będą mogli ubiegać się, wnioskować u nas niepełnosprawni – powiedziała Jolanta Barska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku.

W mieście tym powstaje długo oczekiwany Warsztat Terapii Zajęciowej. Tworzony jest w obiekcie Konwentu Bonifratrów.

- Prace adaptacyjne przebiegają bardzo szybko. Najprawdopodobniej zakończą się w czerwcu. Lipiec przeznaczony zostanie na wyposażenie poszczególnych pracowni. Jesteśmy ostatnim powiatem na Opolszczyźnie, w którym powstaje WTZ. Tworzymy 10 pracowni m.in. gastronomiczną, tkacko-szwalniczą, ogrodniczą, stolarską, ceramiczną, teatralną, poligraficzno-komputerową. Będzie z nich korzystać 50 uczestników. Trwa nabór osób z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W tym orzeczeniu muszą mieć zapis o niezdolności do pracy oraz, że wymagają terapii w WTZ. Osoby te poddawane będą też treningowi ekonomicznemu. Dostaną kieszonkowe – wyjaśniła Jolanta Barska.

Prudniccy radni przyjęli też powiatowy program rozwoju pieczy zastępczej do 2023 roku.

- Będziemy promować rodzinną pieczę zastępcą. Chcemy, aby zgodnie ze standardami funkcjonowała placówka opiekuńczo-wychowawcza w Głogówku. Dotąd przeznaczona była dla 28 wychowanków. Już w ramach nowego programu przeznczona będzie dla 14 wychowanków. Druga taka placówka powstaje w Mochowie. W systemie rodzinnej pieczy zastępczej wspierać będziemy usamodzielnianie się wychowanków. Cieszy fakt, że zmniejsza się liczba podopiecznych objętych taką opieką. W powiecie prudnickim jest ich 126 – powiedziała Jolanta Barska.

W rozmowie nawiązaliśmy też do uchwalonego właśnie „Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2025”. Powiat prudnicki jest opolskim liderem działań w zakresie interwencji kryzysowej. Realizuje wiele związanych z tym programów. W ubiegłym roku udzielono np. 450 porad psychologicznych, 284 osoby skorzystały ze wsparcia m.in. terapeutycznego. Blisko 400 osób uzyskało pomoc Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Prudniku. W powiecie tym założono w ubiegłym roku 103 „Niebieskie Karty”. Ich liczba w ostatnich trzech latach utrzymuje się na stałym poziomie.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »