Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa…
2021-04-02, 20:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, o historii i współczesności miejsca związanego z kardynałem Stefanem Wyszyńskim

Grota Lurdzka Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Grota Lurdzka Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
25 lat minęło od erygowania Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Kult tego świętego w tym miejscu sięga XIX wieku. Miejscowy klasztor zapisał się w historii Polski uwięzieniem Prymasa Tysiąclecia, którego przetrzymywały tam komunistyczne władze.
- Minęło 25 lat, kiedy ówczesny biskup Alfons Nossol podpisał dekret erygujący nasze miejsce kultu do rangi sanktuarium. Kult ten był tutaj już od 1852 roku. Przyszli tutaj franciszkanie, wtedy jeszcze alkantaryni. Wówczas brat Piotr namalowała obraz św. Józefa. Od tego czasu rozpoczął się kult tego świętego. Uwieńczeniem było erygowanie sanktuarium. Od 25 lat jeszcze bardziej zauważa się napływ pielgrzymów i kult ten cały czas się rozwija - powiedział o. Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa w prudnickim lesie.

W 1891 roku nieopodal klasztoru powstała Droga Krzyżowa. Kalwarię tą wybudowano w postaci dużych, murowanych kapliczek.

- Późniejsza historia kalwarii, klasztoru i kościoła jest trochę nieciekawa, bo miejsce to bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej. Gdy w 1945 roku przechodził tutaj front mocno zostały uszkodzone stacje Drogi Krzyżowej, kościół i klasztor. Potem odbudowali to bracia, ale niedługo tym się cieszyli. W 1954 roku przyszli komuniści i zabrali klasztor. Dali nam dwa tygodnie na opuszczenie tego miejsca. Przygotowali je na więzienie dla kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wszystko zdemolowano. Zniszczono m.in. stacje Drogi Krzyżowej. Nie udało im się wysadzić wybudowanej w 1903 roku miniatury Groty Lurdzkiej i 14 stacji Drogi Krzyżowej. Franciszkanie wrócili tutaj w 1957 roku. Przez długi czas na kalwarii stały słupki z płaskorzeźbami. Przed dwoma laty ówczesny gwardian Wit Bołd wybudował z braćmi nowe stacje Drogi Krzyżowej z czerwonego piaskowca. Ludzie chętnie przechodzą po tej kalwarii i modlą się. Jest to część sanktuarium, która bardzo konkretnie służy wiernym - mówi gwardian klasztoru.

Z klasztorem franciszkanów w prudnickim lesie związana jest postać Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Również w czasie Świąt Wielkanocnych można indywidualnie zwiedzać celę, w której był więziony. Oczekiwane jest wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia. Z powodu pandemii w ubiegłym roku odwołano związane z tym warszawskie uroczystości.

- W kuluarach mówi się, że beatyfikacja ta będzie w tym roku. Jednak trzeba brać pod uwagę rozwój pandemii. Mam nadzieję, że to się uda. Oficjalnie nic nie wiadomo – dodał kustosz prudnickiego sanktuarium.

Transmisje uroczystości religijnych z Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie można oglądać za pośrednictwem Internetu.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »