Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa…
2021-04-02, 20:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, o historii i współczesności miejsca związanego z kardynałem Stefanem Wyszyńskim

Grota Lurdzka Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Grota Lurdzka Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
25 lat minęło od erygowania Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Kult tego świętego w tym miejscu sięga XIX wieku. Miejscowy klasztor zapisał się w historii Polski uwięzieniem Prymasa Tysiąclecia, którego przetrzymywały tam komunistyczne władze.
- Minęło 25 lat, kiedy ówczesny biskup Alfons Nossol podpisał dekret erygujący nasze miejsce kultu do rangi sanktuarium. Kult ten był tutaj już od 1852 roku. Przyszli tutaj franciszkanie, wtedy jeszcze alkantaryni. Wówczas brat Piotr namalowała obraz św. Józefa. Od tego czasu rozpoczął się kult tego świętego. Uwieńczeniem było erygowanie sanktuarium. Od 25 lat jeszcze bardziej zauważa się napływ pielgrzymów i kult ten cały czas się rozwija - powiedział o. Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa w prudnickim lesie.

W 1891 roku nieopodal klasztoru powstała Droga Krzyżowa. Kalwarię tą wybudowano w postaci dużych, murowanych kapliczek.

- Późniejsza historia kalwarii, klasztoru i kościoła jest trochę nieciekawa, bo miejsce to bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej. Gdy w 1945 roku przechodził tutaj front mocno zostały uszkodzone stacje Drogi Krzyżowej, kościół i klasztor. Potem odbudowali to bracia, ale niedługo tym się cieszyli. W 1954 roku przyszli komuniści i zabrali klasztor. Dali nam dwa tygodnie na opuszczenie tego miejsca. Przygotowali je na więzienie dla kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wszystko zdemolowano. Zniszczono m.in. stacje Drogi Krzyżowej. Nie udało im się wysadzić wybudowanej w 1903 roku miniatury Groty Lurdzkiej i 14 stacji Drogi Krzyżowej. Franciszkanie wrócili tutaj w 1957 roku. Przez długi czas na kalwarii stały słupki z płaskorzeźbami. Przed dwoma laty ówczesny gwardian Wit Bołd wybudował z braćmi nowe stacje Drogi Krzyżowej z czerwonego piaskowca. Ludzie chętnie przechodzą po tej kalwarii i modlą się. Jest to część sanktuarium, która bardzo konkretnie służy wiernym - mówi gwardian klasztoru.

Z klasztorem franciszkanów w prudnickim lesie związana jest postać Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Również w czasie Świąt Wielkanocnych można indywidualnie zwiedzać celę, w której był więziony. Oczekiwane jest wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia. Z powodu pandemii w ubiegłym roku odwołano związane z tym warszawskie uroczystości.

- W kuluarach mówi się, że beatyfikacja ta będzie w tym roku. Jednak trzeba brać pod uwagę rozwój pandemii. Mam nadzieję, że to się uda. Oficjalnie nic nie wiadomo – dodał kustosz prudnickiego sanktuarium.

Transmisje uroczystości religijnych z Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie można oglądać za pośrednictwem Internetu.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »