Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa…
2021-04-02, 20:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, o historii i współczesności miejsca związanego z kardynałem Stefanem Wyszyńskim

Grota Lurdzka Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Grota Lurdzka Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
25 lat minęło od erygowania Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Kult tego świętego w tym miejscu sięga XIX wieku. Miejscowy klasztor zapisał się w historii Polski uwięzieniem Prymasa Tysiąclecia, którego przetrzymywały tam komunistyczne władze.
- Minęło 25 lat, kiedy ówczesny biskup Alfons Nossol podpisał dekret erygujący nasze miejsce kultu do rangi sanktuarium. Kult ten był tutaj już od 1852 roku. Przyszli tutaj franciszkanie, wtedy jeszcze alkantaryni. Wówczas brat Piotr namalowała obraz św. Józefa. Od tego czasu rozpoczął się kult tego świętego. Uwieńczeniem było erygowanie sanktuarium. Od 25 lat jeszcze bardziej zauważa się napływ pielgrzymów i kult ten cały czas się rozwija - powiedział o. Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa w prudnickim lesie.

W 1891 roku nieopodal klasztoru powstała Droga Krzyżowa. Kalwarię tą wybudowano w postaci dużych, murowanych kapliczek.

- Późniejsza historia kalwarii, klasztoru i kościoła jest trochę nieciekawa, bo miejsce to bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej. Gdy w 1945 roku przechodził tutaj front mocno zostały uszkodzone stacje Drogi Krzyżowej, kościół i klasztor. Potem odbudowali to bracia, ale niedługo tym się cieszyli. W 1954 roku przyszli komuniści i zabrali klasztor. Dali nam dwa tygodnie na opuszczenie tego miejsca. Przygotowali je na więzienie dla kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wszystko zdemolowano. Zniszczono m.in. stacje Drogi Krzyżowej. Nie udało im się wysadzić wybudowanej w 1903 roku miniatury Groty Lurdzkiej i 14 stacji Drogi Krzyżowej. Franciszkanie wrócili tutaj w 1957 roku. Przez długi czas na kalwarii stały słupki z płaskorzeźbami. Przed dwoma laty ówczesny gwardian Wit Bołd wybudował z braćmi nowe stacje Drogi Krzyżowej z czerwonego piaskowca. Ludzie chętnie przechodzą po tej kalwarii i modlą się. Jest to część sanktuarium, która bardzo konkretnie służy wiernym - mówi gwardian klasztoru.

Z klasztorem franciszkanów w prudnickim lesie związana jest postać Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Również w czasie Świąt Wielkanocnych można indywidualnie zwiedzać celę, w której był więziony. Oczekiwane jest wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia. Z powodu pandemii w ubiegłym roku odwołano związane z tym warszawskie uroczystości.

- W kuluarach mówi się, że beatyfikacja ta będzie w tym roku. Jednak trzeba brać pod uwagę rozwój pandemii. Mam nadzieję, że to się uda. Oficjalnie nic nie wiadomo – dodał kustosz prudnickiego sanktuarium.

Transmisje uroczystości religijnych z Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie można oglądać za pośrednictwem Internetu.

Zobacz także

2021-05-04, godz. 18:59 Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o maturach, programach nauczania i wynagrodzeniach nauczycieli Wystartowały tegoroczne matury. Pandemia spowodowała, że maturzystów zwolniono z obowiązku przystąpienia do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym… » więcej 2021-05-04, godz. 14:13 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Krajowy Plan Odbudowy w sejmie, matury 2021 oraz bezdyskusyjny sukces siatkarzy to główne tematy dzisiejszego programu. Rozmawialiśmy o kulisach politycznych… » więcej 2021-05-04, godz. 09:50 Ryszard Galla o ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wątpliwościach wokół KPO i nastrojach wśród członków mniejszości… - Podejrzewam, że wiem jak zagłosuję – stwierdził Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. – Jeszcze zastanawiam się i konsultuję się z kolegami… » więcej 2021-05-04, godz. 09:29 Violetta Porowska o głosowaniu w sejmie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy i echach politycznych po uroczystościach na… - Wybieram się do sejmu, czuje się zaszczycona, że będę mogła brać udział w takim historycznym głosowaniu. To wyjątkowe głosowanie za wielkim interesem… » więcej 2021-04-30, godz. 18:22 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o frekwencji w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 Mija miesiąc od rozpoczęcia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Znamy już pierwsze dane dotyczące frekwencji w poszczególnych województwach… » więcej 2021-04-30, godz. 14:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o Krajowym Planie Odbudowy i politycznej burzy jaka powstała po stronie opozycji Z opolskimi młodzieżówkami partyjnymi rozmawialiśmy dziś o Krajowym Planie Odbudowy i porozumieniu jakie z rządem w tej sprawie zawarła Lewica. Wywołało… » więcej 2021-04-30, godz. 09:45 Ryszard Wilczyński komentuje porozumienie Lewicy z rządem ws. Krajowego Planu Odbudowy - Lewica za miskę ryżu przehandlowała sprawę - mówił w Porannej Loży Radiowej Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, klub Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2021-04-29, godz. 16:03 O funkcjonowaniu związków zawodowych Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności i Piotr Pancześnik… » więcej 2021-04-29, godz. 14:37 Violetta Porowska poseł PiS o tym, że żaden odpowiedzialny polityk nie zagłosuje przeciw Krajowemu Planowi Odbudowy - 770 mld złotych jest na stole i nie wyobrażam sobie żeby jakikolwiek naprawdę odpowiedzialny i mający na sercu dobro Polski poseł czy polityk, zagłosował… » więcej 2021-04-29, godz. 14:20 Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy o tym czy zaskoczyła ją fala mocnej krytyki ze strony kolegów z opozycji, gdy jej… - PO i PSL same zapowiadały, że chcą nagocjować z rządem i zdziwiłam się gdy okazało się że nie wysłali swoich sugestii zmian do KPO w ramach konsultacji… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »