Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Michał Nowak, radny Opola z Solidarnej Polski, o…
2021-04-02, 18:34 Autor: Jan Poniatyszyn

Michał Nowak, radny Opola z Solidarnej Polski, o pretensjach prezydenta stolicy regionu dotyczących braku dofinansowania inwestycji z rządowego programu

Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Niedawno ogłoszono wyniki trzeciego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W kolejnej edycji tego programu żaden z trzech wniosków złożonych przez władze Opola nie otrzymał dofinasowania, co skrytykował prezydent tego miasta.
- Chcieliśmy zbudować dom pomocy społecznej, zakład usprawniania leczniczego oraz takie międzypokoleniowe centrum aktywności dla seniorów. Część z tych wniosków składaliśmy już w poprzednim naborze, w którym również dostaliśmy 0 złotych. Widocznie seniorzy z Opola są gorszego sortu, im wsparcie rządowe się nie należy. W poprzednim naborze staraliśmy się o dotację na budowę przedszkola oraz sali gimnastycznej przy szkole podstawowej. Tych pieniędzy również nie dostaliśmy. Jest to takie wystawienie nie powiem, którego palca wobec mieszkańców Opola. Jest to znak czasów, bo kiedyś dzielono pieniądz konkursowo. Były jasne kryteria, kto dostaje i co jest preferowane. Dzisiaj pieniądze rozdaje się hojnie, czyli jak gdzieś głosują na PiS lub burmistrz jest z PiS to tam pieniądze trafiają. To przypomina PRL, w którym pieniądze dzielono według przynależności partyjnej – powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola w Porannej Loży Radiowej.

Do tych zarzutów odniósł się Michał Nowak, opozycyjny radny Opola z Solidarnej Polski: - Dotychczasowe wsparcie dla Opolszczyzny w ramach RFIL, w pierwszym etapie wynosiło 142 mln zł. Z tego samo Opole otrzymało ponad 31 mln zł. Na Opolszczyźnie jest 71 gmin i 11 powiatów, a 20 procent z tych pieniędzy dostało miasto Opole. Tutaj niekonsekwencja pana prezydenta jest zatrważająca. Zrównoważony rozwój polega na tym, że pieniądze mają być dzielone równomiernie. To realizuje rząd. W pierwszym naborze wniosków bardzo duże pieniądze dostało Opole, a w kolejnych naborach dostają inne gminy i powiaty, żeby też mogły realizować swoje potrzeby. Przedtem na dom seniora Opole dostało 31 mln zł. Prezydent chwali się na FB, że zostanie wybudowane centrum usług publicznych. Zapomniał dodać, że ponad 20 mln zł będzie realizowane ze wsparcia rządowego. Kolejna inwestycja, którą się chwali to jest „Polder Żelazna”. Tutaj również nie dodaje, że współfinansowanie rządu wynosi 11 mln zł. Dostrzegam taki wyraźny antyrządowy kurs prezydenta. Przypominam sobie, że w trakcie pandemii wychodzi on na protesty i publicznie namawiał do tego radnych narażając życie i zdrowie Opolan. Przypominam sobie, jak pan prezydent Wiśniewski razem z panem prezydentem Trzaskowskim uczestniczył w różnych występach. Wyraźnie widać, że wraca on do swoich korzeni, które wyrastają z Platformy Obywatelskiej. Dobry samorządowiec potrafi działać ponad swoimi poglądami stawiając na dobro gminy. Pan Wiśniewski chyba zaczyna budować sobie miejsce przyszłego startu do Sejmu, czy Senatu. Tak to niestety wygląda. Padło pytanie skąd jest nadwyżka budżetowa Opola. M.in. stad, że Polski Fundusz Rozwoju, czyli rządowa agenda, za 100 mln zł wykupił 20 procent udziałów w Wodociągach i Kanalizacji Opole. Wtedy pan prezydent przekonywał jaki to jest piękny pomysł. Teraz nie powie, że był realizowany dzięki wsparciu rządu PiS i Zjednoczonej Prawicy. Nie wspomina, że pani premier Beata Szydło wyraziła zgodę na powiększenie Opola, a to są ogromne pieniądze z podatków Elektrowni Opole i stąd bierze się m.in. ogromy budżet miasta. Były też miliony rządowego wsparcia remontu „Okrąglaka”. Pan prezydent fotografował się przy ul. Krapkowickiej, że będzie wyremontowany wiadukt, ale już nie powiedział, że 8 mln zł daje na to rząd. Albo prezydent bawi się w politykę, politykierstwo, albo jednak będzie dobrym samorządowcem i pomimo swoich korzeni będzie potrafił dobrze współpracować dla dobra Opola.

Zobacz także

2021-04-29, godz. 09:15 Sławomir Kłosowski o 770 mld złotych dla Polski z UE, obchodach 100 rocznicy III powstania śląskiego na Górze św… - Spodziewamy się wielu znaczących gości, prezydent Andrzej Duda to gość ekskluzywny i cieszymy się, że zaszczyci nas swoją obecnością – mówił w… » więcej 2021-04-28, godz. 18:44 Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, o remoncie amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny oraz… W gminie Leśnica jest Góra św. Anny, o którą w 1921 roku toczono zacięte walki z Niemcami. Znajduje się tam Pomnik Czynu Powstańczego poświęcony poległym… » więcej 2021-04-28, godz. 11:01 Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy i Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o funkcjonowaniu Lokalnych… Mija 15 lat od powstania LGD. Są to lokalne partnerstwa zrzeszające przedstawicieli sektora samorządowego, prywatnego oraz pozarządowego. Umożliwiają im… » więcej 2021-04-28, godz. 09:43 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS o tym, że "koalicja rządząca ucięła dyskusję ws. rezolucji o 3 powstaniu… - Na sesji pan wicemarszałek Ogłaza uciął dyskusję jednym zdaniem mówiąc że zakazuje klubowi głosowania za wprowadzeniem tej rezolucji, odczytaniem, procedowaniem… » więcej 2021-04-28, godz. 09:36 Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, o tym że "radni sejmiku z PiS przypomnieli sobie w połowie roku o powstaniach ś… - Gratuluję refleksu. Radni PiS w połowie roku przypomnieli sobie, że mamy obchody rocznic powstań śląskich - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew… » więcej 2021-04-27, godz. 14:16 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 40,7 proc Polaków dobrze ocenia realizację Narodowego… » więcej 2021-04-27, godz. 09:26 Piotr Woźniak o rozmowach liderów Lewicy z premierem o KPO, krytyce opozycji i długu publicznym, który pod koniec roku… - Są momenty w historii Polski, że nieważne, która partia rządzi; ważna jest decyzja o przyznaniu gigantycznej pomocy finansowej na to co nas trapi czyli… » więcej 2021-04-26, godz. 18:28 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o opolskich akcentach beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i efektach spotkania… Papież Franciszek ogłosił, że 12 września w Warszawie wyniesiony na ołtarze zostanie Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Komunistyczne władze więziły… » więcej 2021-04-26, godz. 15:22 Tomasz Kostuś o rankingu zaufania do polityków i wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich - Widzimy wyraźną zmianę w rankingach zaufania. Notowania prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego czy Zbigniewa Ziobry lecą w dół. Pierwsze… » więcej 2021-04-26, godz. 10:11 Stanisław Rakoczy o inicjatywie PSL-u dotyczącej przyznania dnia wolnego dla szczepiących się na COVID-19, dobrych… - Szkoda, żebyśmy tracili 2 dni, w które możemy odpocząć, żeby wykonać szczepienie, które chroni nie tylko nas, ale chroni również tych, którzy z nami… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »