Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Arkadiusz Wiśniewski o uhonorowaniu powstańców…
2021-04-01, 10:32 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Wiśniewski o uhonorowaniu powstańców śląskich, braku dofinansowania z RFIL i sytuacji finansowej Opola

Arkadiusz Wiśniewski
- My jako Polacy mamy prawo honorować swoich bohaterów w taki sposób jaki uważamy za słuszny i próby narzucania nam tego, jak to powinno się to odbywać przez Niemców, są niestosowne - powiedział w Porannej Loży Radiowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
- Polacy bardzo mocno odczuli to, w jaki sposób Niemcy chcieli wynarodowić tą część Śląska, trudno w tej chwili, żebyśmy my chcieli honorować tych, którzy do nich strzelali, mordowali, zamykali w obozach koncentracyjnych - dodał. - Trzeba o tych faktach pamiętać, nie można zrównywać tych, których krzywdzono z tymi, którzy krzywdzili.
Prezydent Opola zaznaczył, że mimo zastrzeżeń Mniejszości Niemieckiej obelisk z nazwiskami Polaków powstańców z powiatu opolskiego stanie w nowej części cmentarza komunalnego.
Rozmawialiśmy także o wynikach kolejnego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Żaden z trzech projektów jakie złożyła stolica regionu nie otrzymał dofinansowania.
- Dostaliśmy 0 zł z RFIL, a złożyliśmy 3 projekty związane z seniorami. Widocznie seniorzy z Opola są gorszego sortu. Okazuje się, że Opolu wsparcie "covidowe" się nie należy - uważa Arkadiusz Wiśniewski. - Nie dostałem odpowiedzi na pytanie jaka była punktacja poszczególnych wniosków, ani jakie były konkurencyjne projekty.

Jeśli natomiast chodzi o finanse Opola, to zeszłoroczny budżet miasta nie ucierpiał z powodu pandemii. W 2020 roku wydano rekordową kwotę na inwestycje a nadwyżka budżetowa również okazała się rekordowa.
- To efekt naszych skutecznych skutecznych rządów. O odpowiednim momencie wdrożyliśmy oszczędności, postawiliśmy na ochronę miejsc pracy. To doprowadziło do tego, że finalnie zostało w nam w budżecie więcej pieniędzy. Kilkanaście miesięcy wcześniej sprzedaliśmy część udziałów w spółce komunalnej Wodociągi i Kanalizacja - wylicza działania prezydent Opola. Dodaje, że na covidzie miasto straciło 30 mln.

Zobacz także

2021-05-20, godz. 11:20 "Prosto z sejmu" w Południowej Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem m.in. o sytuacji… Magdalena Ogórek pytała swojego gościa czy Platforma Obywatelska nie podąża drogą rozpadającego się SLD sprzed kilkunastu lat, o ostatnie spotkanie parlamentarzystów… » więcej 2021-05-20, godz. 09:03 Ryszard Wilczyński, poseł PO o wieczornym spotkaniu partii, oczyszczeniu atmosfery i planowanej ofensywie - To było bardzo dobre spotkanie, konieczne i oczekiwane - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. Uczestniczył… » więcej 2021-05-19, godz. 18:17 Robert Węgrzyn, radny sejmiku oraz Sławomir Wołkowiecki i Marek Piasecki, radni Kędzierzyna-Koźla, o rezygnacji ze… Małgorzata Tudaj złożyła rezygnację ze stanowiska starosty kędzierzyńsko-kozielskiego. Tłumaczy to względami osobistymi. Jej rezygnacja oznacza też ponowny… » więcej 2021-05-19, godz. 13:17 Dominik Pikos, wójt Turawy m.in. o inwestycjach przy Jeziorze Turawskim i planowanej budowie obwodnicy Zawady - Przygotowania do sezonu letniego idą pełna parą, ale też przygotowujemy się jeśli chodzi o inwestycje. Akurat we wtorek została podpisana umowa na remont… » więcej 2021-05-19, godz. 13:15 Andrzej Kasiura o jednej z większych inwestycji, czyli przebudowie stopnia wodnego Krapkowice - Pandemia utrudniła nasze życie spoleczno-kultpuralne, ale muszę powiedzieć że inwestycje realizujemy w pełni - mówił w Południowej Loży Radiowej Andrzej… » więcej 2021-05-19, godz. 09:28 Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy Polskiego Ładu są zgodne z programem Lewicy, a inne elementy martwią… - Jest tam część elementów, które popiera Lewica, które są zgodne z naszym programem. Z niecierpliwością czekamy na to jak będą wyglądały konkretne… » więcej 2021-05-18, godz. 17:21 Józef Swaczyna, starosta strzelecki i Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu, o wpływie Polskiego Ładu na powiaty… Rządowy program Polski Ład ma znacząco zmienić funkcjonowanie gospodarki oraz zmodernizować tereny wiejskie. Nowy program Zjednoczonej Prawicy przewiduje… » więcej 2021-05-18, godz. 13:13 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W programie komentarze na temat rządowego programu Polski Ład, który stał się programem całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Ma on pomóc wyprowadzić kraj… » więcej 2021-05-18, godz. 09:08 Janusz Kowalski o wkładzie Solidarnej Polski do Polskiego Ładu, "tonięciu" Platformy Obywatelskiej i współpracy Rafała… - Jutro zaczyna się posiedzenie sejmu, zaczynamy przyspieszenie legislacyjne po przedstawieniu Polskiego Ładu przez PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie –… » więcej 2021-05-17, godz. 17:24 Tomasz Kaliszan, radny Opola i Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, o wpływie Polskiego Ładu na dochody oraz inwestycje samorządów… Polski Ład, czyli program zmian społeczno-gospodarczych, zaprezentowano podczas warszawskiej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on m.in.:… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »