Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tadeusz Piątkowski, kierownik Środowiskowego Domu…
2021-03-31, 17:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Tadeusz Piątkowski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku, o 25 latach działalności tej placówki dla niepełnosprawnych

Tadeusz Piątkowski [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tadeusz Piątkowski [zdj. Jan Poniatyszyn]
Środowiskowe Dom Samopomocy zaczęły powstawać od 1994 roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Placówki te działają w formie pobytu dziennego. Uczestnicy przebywają tam osiem godzin. Na Opolszczyźnie kolejny już ŚDS otwarto niedawno w Grodkowie.
Prudnicki ŚDS znajduje się w dawnym, poniemieckim kasynie wojskowym. Jest to obiekt zabytkowy.

- Nasz dom powstał na bazie działalności stowarzyszenia, które od 1992 roku w tym budynku prowadziło rehabilitację osób niepełnosprawnych. Na remonty, różne inwestycje wydaliśmy od 2008 roku blisko cztery miliony złotych. Tyle pochłonęło dostosowanie tego budynku do wymaganych ustawą i rozporządzeniem standardów. Powstanie tego obiektu datowane jest na rok 1903. Wszelkie zamiany muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków. Nawet ogrodzenie frontowe jest wpisane do rejestru zabytków. Udało nam się uzyskać zezwolenie m.in. na budowę windy. Ta duża inwestycja kosztowała 700 tysięcy złotych. Pieniądze na te remonty i dostosowanie obiektu pochodzą z ministerstwa. ŚDS są zadaniami rządowymi zlecanymi do prowadzenia gminom. Nasza palcówka od trzech lat posiada pełny standard. Dotyczy to wyposażenia, wymaganych pomieszczeń, usunięcia barier architektonicznych – powiedział Tadeusz Piątkowski, kierownik ŚDS w Prudniku.

Obecnie ŚDS w Prudniku pracuje w reżimie sanitarnym wynikającym z pandemii. Jego podopieczni ustrzegli się zachorowań na COVID-19. Przez pięć dni w tygodniu uczestnicą w różnych zajęciach uspołeczniających.

- Swoim zakresem działalności obejmujemy też sąsiednie gminy powiatów prudnickiego oraz nyskiego. Mamy 60 uczestników. To jest maksymalna liczba jaką dopuszcza rozporządzenie standaryzacyjne – dodał Tadeusz Piątkowski.

Do końca 2018 roku ŚDS miały czas na dostosowanie się do obowiązujących standardów. Wiele z nich nie spełniło określonych przepisami wymogów. Dlatego termin ten wydłużono do końca przyszłego roku.
Z Tadeuszem Piątkowskim rozmawia Jan Poniatyszyn
Tadeusz Piątkowski, kierownik, ŚDS w Prudniku, 25-lecie działalności, ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, niepełnosprawni, zadanie rządowe, gmina, Popołudniowa Loża Radiowa, Radio Opole

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »