Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki oraz Tomasz…
2021-03-24, 17:22 Autor: Jan Poniatyszyn

Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki oraz Tomasz Olejnik, wiceburmistrz Gorzowa Śląskiego, o budowie obwodnic tych miejscowości, problemach mieszkańców i potencjalnych inwestorach tworzących miejsca pracy

W Popołudniowej Loży Radiowej rozmawialiśmy z Jarosławem Tkaczyńskim oraz Tomaszem Olejnikiem
W Popołudniowej Loży Radiowej rozmawialiśmy z Jarosławem Tkaczyńskim oraz Tomaszem Olejnikiem
Ponadregionalne znaczenie ma budowa obwodnicy Praszki, której częścią jest obejście drogowe Gorzowa Śląskiego. Nowa trasa zapewni tranzytowe połączenie województw opolskiego, wielkopolskiego i śląskiego. Stworzy też warunki do rozwoju gospodarczego gmin zlokalizowanych przy drodze krajowej nr 45.
Obwodnica Praszki wyprowadzi z tego miasta pięć tysięcy pojazdów, które przejeżdżają tam niemal każdej doby. To obejście drogowe będzie przebiegać też przez Skotnicę. Mieszkańcy tej wioski apelują o budowę ekranów akustycznych.

- Na ostatniej sesji rady miejskiej przyjęte zostało stanowisko wspierające w tym postulacie mieszkańców. Też uważam, że jest on słuszny. Na etapie projektowania tej obwodnicy nie było mowy o ekranach akustycznych. Mieszkańcy zgłaszali uwagi, że ruch pojazdów będzie blisko ich domostw. Projektanci odpowiedzieli, że po wybudowaniu tej obwodnicy będzie pomiar hałasu. Jak się okaże, że będzie za głośno to te ekrany będą tam postawione. Też zdaję sobie sprawę, że jeżeli nie zrobi się tego w czasie budowy to później będzie z tym bardzo trudno. Poszło od nas pismo do ministerstwa infrastruktury z prośbą o zweryfikowanie tego projektu, doprojektowanie i realizację na jednym skrzyżowaniu w Skotnicy tych właśnie ekranów - powiedział Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki.

Obwodnica Praszki będzie drogą klasy GP, czyli szybkiego ruchu. Ma być gotowa w listopadzie przyszłego roku.

- Na każdym odcinku tej budowy postęp jest bardzo widoczny. Tak duże inwestycje należy zaliczyć do kategorii prorozwojowych. Nie ma jeszcze zainteresowania lokowaniem tam biznesu. Natomiast naszym, dużym firmom będzie wygodniej funkcjonować. Dojazd do dróg szybkiego ruchu powoduje większe zainteresowanie inwestorów. Faktycznie jesteśmy atrakcyjniejszym miejscem do inwestowania. Sama obwodnica to jest polepszenie warunków życia mieszkańców Praszki – stwierdził tamtejszy burmistrz.

Obwodnica Praszki będzie miała blisko 13 km. Gorzów Śląski ominie od strony zachodniej. Budowa obejścia tego miasta jest też szansą na tworzenie nowych miejsc pracy.

- Znacznie poprawi się bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Również myślimy, że wpłynie to na kwestię rozwoju, czy też możliwości pozyskania nowych inwestorów. Obwodnica będzie przebiegała blisko terenów, które w naszych planach przeznaczone są pod budowę zakładów. Będą to dogodne miejsca dla lokalizacji firm, które mamy nadzieję powstaną w bliskiej przyszłości – mówił Tomasz Olejnik, wiceburmistrz Gorzowa Śląskiego.

Realizacja tej inwestycji spowodowała zapytania właścicieli nieruchomości w sprawach związanych z postępowaniem odszkodowawczym oraz podziałem działek.

- Mieliśmy już kilka interwencji. To jest inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jako gmina nie mamy dużych możliwości ingerencji. Wielu rolników zgłaszało się do nas z pytaniem, co z odszkodowaniami. Rozeznaliśmy temat. Wojewoda jest odpowiedzialny za sprawę odszkodowań. Również jest druga inwestycja prowadzona w naszym powiecie. Jest to obwodnica Olesna. To też powoduje opóźnienia w wypłacie odszkodowań i prowadzeniu postępowań przez wojewodę – powiedział wiceburmistrz Gorzowa Śląskiego.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »