Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie…
2021-03-23, 17:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie tej wioski jej sołtys Paweł Buczek i Rafał Pydych, p.o. dyrektora GDDKiA w Opolu

Rafał Pydych i Paweł Buczek gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej [fot. archiwum Radia Opole]
Rafał Pydych i Paweł Buczek gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej [fot. archiwum Radia Opole]
W obawie o swoje bezpieczeństwo protestowali mieszkańcy Grobnik, którzy domagają się budowy obwodnicy. Przez ich wioskę przebiega droga krajowa, która łączy czeskie pogranicze z autostradą A4. Bezpośrednio przy tej trasie znajdują domostwa, co uniemożliwia budowę chodników.
- Protestujemy po raz drugi, a dotyczy to największego naszego problemu. Przez 1,5 km, a więc przez całą wieś przechodzi droga krajowa (DK38) łącząca Kędzierzy-Koźle, aglomerację śląską z granicą państwa. W Grobnikach ta droga nie ma chodników i poboczy. W zasadzie mieszkańcy żyją na drodze. Nie możemy protestować chodząc po pasach, bo ich nie ma. Dzisiejszy protest wygląda tak, że mieszkańcy zmobilizowali się i swoimi pojazdami wyjechali na drogę. Jeździmy nie szybciej niż 40 kilometrów na godzinę. Taka jest dopuszczalna prędkość w Grobnikach. Tak przez godzinę będziemy się poruszać tamując ruch, ale nie zatrzymując go całkowicie. Ten ruch samochodów przejeżdżających przez wioskę już jest bardzo duży. Nasze przerażenie wywołuje fakt, że już za dwa lata zakończy się budowa obwodnicy czeskiego Krnova. Przez przejście graniczne w Piotrowicach zostanie puszczony ciężarowy transport towarowy. Powstanie tam największe przejście graniczne w województwie opolskim. Zwiększy się ruch samochodów ciężarowych na DK38, czyli te samochody będą musiały przejechać przez Grobniki. Ja sobie tego nie wyobrażam. Żadne standardy bezpieczeństwa nie są zachowane. Niektóre budynki są metr od pasa drogowego. Szczęśliwie nie ma bardzo tragicznych wypadków. W statystykach nie ma śmiertelnych zdarzeń. Przyznała to GDDKiA, że w Grobnikach ze względu na zwartą, ciasną zabudowę nie ma szans na powstanie chodników. Dlatego najlepszym, najtańszym, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybudowanie obwodnicy. Przejeżdżający przez naszą wieś samochód ciężarowy zerwał kawałek dachu, bo tak blisko jechał domu. Niektóre ogrodzenia, czy rynny nie są już naprawiane. To nie ma sensu, gdyż co jakiś czas są niszczone. Dlatego protestujemy, żeby pokazać te problemy. Burmistrz Głubczyc zobowiązał się przekazać grunty na budowę obwodnicy i chce partycypować w kosztach jej dokumentacji. Jesteśmy daleko od Warszawy, gdzie zapadają decyzje. Z naszej miejscowości mamy bliżej do Bratysławy, Wiednia, Pragi niż do Warszawy. Będziemy protestować do jakiegoś skutku - powiedział Paweł Buczek, sołtys Grobnik.

- W Grobnikach droga przebiega przez wąską, zwartą zabudowę. Układ urbanistyczny objęty jest ochroną konserwatorską. Pas drogowy jest na tyle wąski, że nie ma możliwości zmieszczenia obustronnych chodników i zapewnienia bezpiecznego poruszania się mieszkańcom. Rozbudowa drogi wiązałaby się z wyburzeniami. Bierzemy pod uwagę budowę obwodnicy tej miejscowości. Gdy powstał rządowy program budowy stu obwodnicy zgłosiliśmy tą obwodnicę do tego programu wraz z obwodnicą Głubczyc. Należy jej rozpatrywać razem, gdyż przebieg jednej ma wpływ na drugą. Co mogliśmy, to zrobiliśmy, czyli wpisaliśmy inwestycję do rządowego programu. DK38 jest na sieci dróg uzupełniających. Operujemy pomiarem ruchu z 2015 roku. Zmierzone wówczas natężenie wynosi ok. 2600 pojazdów na dobę. Średnie natężenie ruchu dla dróg krajowych województwa opolskiego to prawie 9600 pojazdów na dobę. Jednak biorąc pod uwagę zagrożenia mieszkańców tej miejscowości wpisaliśmy tą inwestycję i staramy się jej cały czas bronić – powiedział Rafał Pydych, p.o. dyrektora Opolskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nasz rozmówca przedstawił też zakres zadań drogowych, które w najbliższych latach będą realizowane na Opolszczyźnie przez GDDKiA.

Zobacz także

2021-04-16, godz. 13:08 Młodzieżowa Loża Radiowa o najnowszym rankingu zaufania do polityków. Polityk opozycji po raz pierwszy od dwóch lat… W Młodzieżowej Loży Radiowej pojawił się dziś temat kwietniowego badania IBRiS dla Onetu, czyli najnowszego rankingu zaufania do polityków. Zaproszenie… » więcej 2021-04-16, godz. 09:34 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym… Kilkunastu farmaceutów z Opolszczyzny może już kwalifikować do szczepień przeciwko covid-19 oraz wykonywać takie szczepienia. - W trakcie kursu jest jeszcze… » więcej 2021-04-16, godz. 09:31 Marcin Kaczmarczyk koordynator wojewody opolskiego ds. szczepień i tlenu o dostępności podstawowego "lekarstwa" na covid… - 15 ton tlenu dziennie zużywają opolskie szpitale leczące covid-19. Przed pandemią taka ilość była zużywana w ciągu miesiąca - powiedział w Porannej… » więcej 2021-04-15, godz. 16:57 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o światowych gigantach, czyli próbach zawiązania w USA pierwszego… Pracownikom magazynu Amazona w stanie Alabama nie udało się utworzyć związku zawodowego. Dla giganta technologicznego mógłby być to przełom, gdyż byłby… » więcej 2021-04-15, godz. 11:27 Tomasz Sakiewicz w "Prosto z sejmu" w wywiadzie Magdaleną Ogórek o Gali Plebiscytu Człowiek Roku Klubów "Gazety Po… - Gala plebiscytu "Człowiek roku Gazety Polskiej" już dzisiaj. W tym roku klubowicze wybrali Jarosława Kaczyńskiego. Wiąże się to z wielokrotnymi sukcesami… » więcej 2021-04-15, godz. 10:42 Robert Węgrzyn, sekretarz PO w województwie o sytuacji w strukturach partyjnych w Kędzierzynie-Koźlu i wizji rozwoju… - Jestem zdumiony całą debatą i dyskusją wokół tego, czy nowi ludzie mogą się zapisywać do partii, bo tak na prawdę ta dyskusja się do tego sprowadza… » więcej 2021-04-15, godz. 10:17 Michał Nowak z kędzierzyńskiej Platformy Obywatelskiej o wizji rozwoju partii i relacjach z Robertem Węgrzynem - O trzecim kole nic, jak do tej pory, nie słyszałem. Żaden wniosek nie wpłynął do mnie jako do przewodniczącego struktur - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-04-14, godz. 20:48 Andrzej Perucki, krótkofalowiec z Głuchołaz i Jarosław Myśliński, prudnicki nadleśniczy, o kontrowersjach wokół… Krótkofalowcy obawiają się o przyszłość swojej bazy na Biskupiej Kopie. Od wielu lat jest to miejsce międzynarodowych spotkań pasjonatów łączności… » więcej 2021-04-14, godz. 18:46 Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji gminy i budownictwie wielorodzinnym W Polsce zaledwie 40 procent gospodarstw wiejskich ma kanalizację. Ze względu na koszty z problemem tym boryka się wiele samorządów lokalnych. W gminie Niemodlin… » więcej 2021-04-14, godz. 13:43 Tomasz Krupa o inwestycjach w Baborowie, finansach gminy i rozwoju mieszkalnictwa - Patrząc na całokształt jeśli chodzi o kraj czy też z perspektywy Opolszczyzny czy płaskowyżu głubczyckiego, można powiedzieć, że aż tak negatywnych… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »