Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie…
2021-03-23, 17:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie tej wioski jej sołtys Paweł Buczek i Rafał Pydych, p.o. dyrektora GDDKiA w Opolu

Rafał Pydych i Paweł Buczek gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej [fot. archiwum Radia Opole]
Rafał Pydych i Paweł Buczek gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej [fot. archiwum Radia Opole]
W obawie o swoje bezpieczeństwo protestowali mieszkańcy Grobnik, którzy domagają się budowy obwodnicy. Przez ich wioskę przebiega droga krajowa, która łączy czeskie pogranicze z autostradą A4. Bezpośrednio przy tej trasie znajdują domostwa, co uniemożliwia budowę chodników.
- Protestujemy po raz drugi, a dotyczy to największego naszego problemu. Przez 1,5 km, a więc przez całą wieś przechodzi droga krajowa (DK38) łącząca Kędzierzy-Koźle, aglomerację śląską z granicą państwa. W Grobnikach ta droga nie ma chodników i poboczy. W zasadzie mieszkańcy żyją na drodze. Nie możemy protestować chodząc po pasach, bo ich nie ma. Dzisiejszy protest wygląda tak, że mieszkańcy zmobilizowali się i swoimi pojazdami wyjechali na drogę. Jeździmy nie szybciej niż 40 kilometrów na godzinę. Taka jest dopuszczalna prędkość w Grobnikach. Tak przez godzinę będziemy się poruszać tamując ruch, ale nie zatrzymując go całkowicie. Ten ruch samochodów przejeżdżających przez wioskę już jest bardzo duży. Nasze przerażenie wywołuje fakt, że już za dwa lata zakończy się budowa obwodnicy czeskiego Krnova. Przez przejście graniczne w Piotrowicach zostanie puszczony ciężarowy transport towarowy. Powstanie tam największe przejście graniczne w województwie opolskim. Zwiększy się ruch samochodów ciężarowych na DK38, czyli te samochody będą musiały przejechać przez Grobniki. Ja sobie tego nie wyobrażam. Żadne standardy bezpieczeństwa nie są zachowane. Niektóre budynki są metr od pasa drogowego. Szczęśliwie nie ma bardzo tragicznych wypadków. W statystykach nie ma śmiertelnych zdarzeń. Przyznała to GDDKiA, że w Grobnikach ze względu na zwartą, ciasną zabudowę nie ma szans na powstanie chodników. Dlatego najlepszym, najtańszym, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybudowanie obwodnicy. Przejeżdżający przez naszą wieś samochód ciężarowy zerwał kawałek dachu, bo tak blisko jechał domu. Niektóre ogrodzenia, czy rynny nie są już naprawiane. To nie ma sensu, gdyż co jakiś czas są niszczone. Dlatego protestujemy, żeby pokazać te problemy. Burmistrz Głubczyc zobowiązał się przekazać grunty na budowę obwodnicy i chce partycypować w kosztach jej dokumentacji. Jesteśmy daleko od Warszawy, gdzie zapadają decyzje. Z naszej miejscowości mamy bliżej do Bratysławy, Wiednia, Pragi niż do Warszawy. Będziemy protestować do jakiegoś skutku - powiedział Paweł Buczek, sołtys Grobnik.

- W Grobnikach droga przebiega przez wąską, zwartą zabudowę. Układ urbanistyczny objęty jest ochroną konserwatorską. Pas drogowy jest na tyle wąski, że nie ma możliwości zmieszczenia obustronnych chodników i zapewnienia bezpiecznego poruszania się mieszkańcom. Rozbudowa drogi wiązałaby się z wyburzeniami. Bierzemy pod uwagę budowę obwodnicy tej miejscowości. Gdy powstał rządowy program budowy stu obwodnicy zgłosiliśmy tą obwodnicę do tego programu wraz z obwodnicą Głubczyc. Należy jej rozpatrywać razem, gdyż przebieg jednej ma wpływ na drugą. Co mogliśmy, to zrobiliśmy, czyli wpisaliśmy inwestycję do rządowego programu. DK38 jest na sieci dróg uzupełniających. Operujemy pomiarem ruchu z 2015 roku. Zmierzone wówczas natężenie wynosi ok. 2600 pojazdów na dobę. Średnie natężenie ruchu dla dróg krajowych województwa opolskiego to prawie 9600 pojazdów na dobę. Jednak biorąc pod uwagę zagrożenia mieszkańców tej miejscowości wpisaliśmy tą inwestycję i staramy się jej cały czas bronić – powiedział Rafał Pydych, p.o. dyrektora Opolskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nasz rozmówca przedstawił też zakres zadań drogowych, które w najbliższych latach będą realizowane na Opolszczyźnie przez GDDKiA.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »