Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski o tym dlaczego Solidarna Polska nie…
2021-03-22, 09:46 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski o tym dlaczego Solidarna Polska nie poprze Krajowego Planu Odbudowy, o nauce zdalnej najmłodszych klas szkoły podstawowej oraz o przywróceniu linii kolejowej Racławice Ślaskie-Racibórz

"Poranna Loża Radiowa" Janusz Kowalski (22.03.2021)
- Krajowy Plan Odbudowy jest częścią wielkiego kredytu od Unii Europejskiej. Mamy dostać go na 34 lata, a koszt będzie większy niż to co otrzymamy i pieniądze będą znaczone - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Jego zdaniem Polska może samodzielnie pożyczyć na rynkach finansowych potrzebne pieniądze.
Bo pożyczanie przez UE pieniędzy oznacza, że Polska będzie żyrować długi za Grecję, Włochy, Hiszpanię i będziemy te długi spłacać. Jak mówił poseł Kowalski gdyby Polska samodzielnie pożyczyła pieniądze, koszt kredytu byłby mniejszy.
- Pieniądze Krajowego Planu Odbudowy, jakie dostaniemy z UE w 37% muszą być przeznaczone na transformację ideologiczną - stwierdził gość Porannej Loży Radiowej. - Czyli między innymi na to, żebyśmy zamknęli Elektrownię Opole wybudowaną za 11 mld zł. Polska może pożyczać pieniądze, żeby pomóc polskiemu biznesowi, branżom, które ucierpiały na covidzie, ale nie może tego zrobić Francja, Włochy, Grecja, Hiszpania, bo są zadłużeni po uszy, dlatego wymyśli sobie wspólne zaciągnięcie długu za pośrednictwem UE.
Jak mówi poseł Janusz Kowalski jego zdaniem nie jest to Krajowy Plan Odbudowy, tylko europejski plan przebudowy Polski zgodnie z interesami niemieckimi.
- Pieniądze musimy przeznaczyć na przykład na budowę wiatraków na morzu. Spójrzmy na polskich przedsiębiorców branże hotelarską, gastronomiczną - tam są potrzebne pieniądze. Chciałbym aby 100 % przeznaczyć na ten cel, a nie tylko część pieniędzy - podkreślał.

Janusz Kowalski skomentował także sytuację pandemiczną w kraju i decyzję o wprowadzeniu nauki zdalnej w plasach 1-3 szkoły podstawowej. - Zamykanie dzieci 7-dmio, 8-mio, 9-cio latków w domach na 3 tygodnie niesie ogromne ryzyko, również dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Trzeba walczyć z covidem, ale trzeba szukać rozwiązań, które nie będą powodowały ogromnych problemów w pozostałych grupach społecznych - powiedział poseł Solidarnej Polski. - Jako rodzic mówię, że nie rozumiem sensu zamykania dzieci na najbliższe 3 tygodnie.

Rozmawialiśmy także o przywróceniu linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz.
- Dziękuję wicemarszałkowi Szymonowi Ogłazie, który koordynuje działanie samorządów z woj. opolskiego i śląskiego. Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jest kwestią ponad polityczną. W czwartek razem z Panem marszałkiem Ogłazą i ministrem Michałem Wosiem będziemy w czasie telekonferencji rozmawiać o postępach w realizacji tego działania - zapowiedział.

Zobacz także

2021-04-12, godz. 09:39 Marcin Ociepa, poseł ziemi opolskiej i wiceprezes Porozumienia o rozmowach z Pawłem Kukizem, Zjednoczonej Prawicy, Nowym… - Rozmowy z Pawłem Kukizem są cały czas prowadzone, dotyczą porozumienia programowego w wybranych aspektach i jest bardzo blisko konsensus - powiedział w… » więcej 2021-04-09, godz. 17:41 Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL… Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki… » więcej 2021-04-09, godz. 14:05 Młodzieżowa Loża Radiowa o coraz głośniejszych spekulacjach w sprawie wcześniejszych wyborów W obliczu niepokojów i tarć w obozie rządzącym coraz częściej słychać o wcześniejszych wyborach. Co o tym myślą partyjne młodzieżówki? Kto by stracił… » więcej 2021-04-09, godz. 10:25 Paweł Kukiz o rozmowach z Gowinem, Kaczyńskim i swoim odejściu z polityki, a także o Krzysztofie Skibie i Jurku Ow… - Mamy w Zjednoczonej Prawicy niepokój i jest to doskonała sytuacja w sensie politycznym ku temu, by spróbować wyegzekwować na obozie władzy, by grupa kilku… » więcej 2021-04-08, godz. 17:10 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia… Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera… » więcej 2021-04-08, godz. 12:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim o obecnej sytuacji… - Jesteśmy przygotowani, w województwie opolskim powstanie 16 punktów masowych szczepień. Spotkaliśmy się z dobrą, pozytywną reakcją samorządów terytorialnych… » więcej 2021-04-08, godz. 12:33 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek był Łukasz Schreiber, z którym rozmawialiśmy o obecnej… - To absurdalna opowieść, która rozbija się przy zderzeniu z rzeczywistością i chyba każdy zdążył to już zauważyć - powiedział Łukasz Schreiber… » więcej 2021-04-08, godz. 10:42 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o nieudanym odwołaniu jego osoby ze stanowiska - Opozycja mocno wierzyła w to, że uda im się przeciągnąć czterech radnych na swoją stronę, bo tylu głosów im brakowało. Jednak okazuje się, że poza… » więcej 2021-04-08, godz. 10:19 Lucyna Medyk, radna powiatu namysłowskiego o tym, dlaczego opozycja chciała odwołać starostę - Mieliśmy nadzieję że zmienią zdanie, niestety nie zmienili - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Lucyna Medyk radna powiatu namysłowskiego z ugrupowania… » więcej 2021-04-07, godz. 17:07 Pandemia odbiła się też znacząco na kolejowych przewozach pasażerskich. Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… Województwo opolskie ma stosunkowo gęstą sieć kolejową. Jednak jej potencjał nie jest wykorzystywany. Jednym z powodów jest niska jakość infrastruktury… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »