Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich…
2021-03-19, 17:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich i Adriana Dziaczyszyn, dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”, o funkcjonowaniu Lokalnych Grup Działania

Jadwiga Wójciak i Adriana Dziaczyszyn [fot. Radio Opole]
Jadwiga Wójciak i Adriana Dziaczyszyn [fot. Radio Opole]
W Polsce jest ok. 300 LGD. 10 takich stowarzyszeń powstało też na Opolszczyźnie. Zrzeszają one osoby z sektora prywatnego, samorządowego i pozarządowego. Podstawą prawną ich funkcjonowania są ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich oraz o stowarzyszeniach.
Do Partnerstwa Borów Niemodlińskich należy m.in. osiem gmin z czterech powiatów.

- Przed 15 laty okoliczne samorządy i gmina Prószków stwierdziły, że trzeba coś zrobić, aby wykorzystać potencjał lasów Borów Niemodlińskich. Stowarzyszenie zawiązały gminy, a impulsem był rozwój turystyczny. Naszymi członkami mogą być też osoby prawne, czyli np. firmy, spółki akcyjne. Jesteśmy partnerstwem trójsektorowym. Nasze działanie skupia się na wsparciu innych stowarzyszeń i fundacji, instytucji samorządowych oraz osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki. Za naszym pośrednictwem udzielane jest dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Można uzyskać od 5 tysięcy złotych do nawet pół miliona złotych oraz skorzystać z doradztwa, czy szkoleń. Też samodzielnie realizujemy projekty skierowane do mieszkańców województwa i spoza niego. To są np. działania wydawnicze, gdzie promujemy obszar Borów Niemodlińskich. Ponad 75 procent naszego budżetu to są dotacje z PROW. Drugim źródłem finansowania naszego stowarzyszenia to jest program „Działaj Lokalnie”, małych grantów do 6 tysięcy złotych. Mamy także składki członkowski. Piszemy też wnioski o dofinasowanie np. do otwartych konkursów ofert organizowanych przez JST. Marzy nam się prowadzenie działalności gospodarczej, aby uzyskać stabilizację i niezależność finansową w sytuacji zmniejszenia np. środków unijnych. Cały czas szukamy nowych możliwości rozwojowych i nowych źródeł finasowania – powiedziała Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich.

Za jeden z sukcesów stowarzyszenia uważa uratowanie przed zaoraniem cennych przyrodniczo łąk, na których występują bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

- Cieszy, że po tych 15 latach wyrobiliśmy sobie markę. Ludzie zwracają się do nas z problemami dotyczącymi przyrody. Zwiększyła się też rozpoznawalność Borów Niemodlińskich w województwie – dodaje Jadwiga Wójciak.

Na pograniczu polsko - czeskim funkcjonuje Stowarzyszenie LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”. Należy do niego m.in. siedem gmin z powiatów głubczyckiego i prudnickiego.

- W 2006 roku, gdy powstawało stowarzyszenie w Polsce był wdrażany „Pilotażowy Program Leader” z finasowaniem na lat 2007-2013. Włodarze z gmin powiatu głubczyckiego skrzyknęli się i przygotowali różne warsztaty. Odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia LGD, którego celem była aktywizacja obszarów wiejskich, napisanie lokalnej strategii rozwoju i pozyskanie pieniędzy na jej realizację. Nasze cele ciągle ewoluują i są poszerzane. Są to m.in. działania związane z ochroną przyrody. Współpracujemy też z LGD po stronie czeskiej i z województwa śląskiego. To spektrum działalności jest szerokie. Czeskie LGD funkcjonują zupełnie inaczej. Mają pieniądze z siedmiu źródeł finasowania. Ogłaszają nabory wniosków, które uzyskują dofinansowanie nie tylko z funduszu rolnego, ale i np. z ministerstwa rozwoju, edukacji, ochrony środowiska. My mamy tylko jedno źródło finasowania z PROW. Czesi ogłaszają dużo konkursów, które związane są nie tylko stricte z obszarem wiejskim. Naszym największym sukcesem to są ludzie, których mamy wokół siebie. To są nasi członkowie, których mamy 57 i tworzą struktury LGD. Ciągle się rozwijamy. W dwóch okresach programowania nasi beneficjenci otrzymali ponad 15 mln złotych. Mamy setki zrealizowanych projektów. Obecnie ogłosiliśmy nabór na podejmowanie działalności gospodarczej. Przyznajemy sto tysięcy złotych. Jest bardzo duże zainteresowanie – powiedziała Adriana Dziaczyszyn, dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”.

W minionym okresie finansowym Unii Europejskiej do dyspozycji LGD w całej Polsce było 780 mln euro. W nowym okresie programowania UE będzie to niespełna 300 mln euro.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »