Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich…
2021-03-19, 17:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich i Adriana Dziaczyszyn, dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”, o funkcjonowaniu Lokalnych Grup Działania

Jadwiga Wójciak i Adriana Dziaczyszyn [fot. Radio Opole]
Jadwiga Wójciak i Adriana Dziaczyszyn [fot. Radio Opole]
W Polsce jest ok. 300 LGD. 10 takich stowarzyszeń powstało też na Opolszczyźnie. Zrzeszają one osoby z sektora prywatnego, samorządowego i pozarządowego. Podstawą prawną ich funkcjonowania są ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich oraz o stowarzyszeniach.
Do Partnerstwa Borów Niemodlińskich należy m.in. osiem gmin z czterech powiatów.

- Przed 15 laty okoliczne samorządy i gmina Prószków stwierdziły, że trzeba coś zrobić, aby wykorzystać potencjał lasów Borów Niemodlińskich. Stowarzyszenie zawiązały gminy, a impulsem był rozwój turystyczny. Naszymi członkami mogą być też osoby prawne, czyli np. firmy, spółki akcyjne. Jesteśmy partnerstwem trójsektorowym. Nasze działanie skupia się na wsparciu innych stowarzyszeń i fundacji, instytucji samorządowych oraz osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki. Za naszym pośrednictwem udzielane jest dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Można uzyskać od 5 tysięcy złotych do nawet pół miliona złotych oraz skorzystać z doradztwa, czy szkoleń. Też samodzielnie realizujemy projekty skierowane do mieszkańców województwa i spoza niego. To są np. działania wydawnicze, gdzie promujemy obszar Borów Niemodlińskich. Ponad 75 procent naszego budżetu to są dotacje z PROW. Drugim źródłem finansowania naszego stowarzyszenia to jest program „Działaj Lokalnie”, małych grantów do 6 tysięcy złotych. Mamy także składki członkowski. Piszemy też wnioski o dofinasowanie np. do otwartych konkursów ofert organizowanych przez JST. Marzy nam się prowadzenie działalności gospodarczej, aby uzyskać stabilizację i niezależność finansową w sytuacji zmniejszenia np. środków unijnych. Cały czas szukamy nowych możliwości rozwojowych i nowych źródeł finasowania – powiedziała Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich.

Za jeden z sukcesów stowarzyszenia uważa uratowanie przed zaoraniem cennych przyrodniczo łąk, na których występują bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

- Cieszy, że po tych 15 latach wyrobiliśmy sobie markę. Ludzie zwracają się do nas z problemami dotyczącymi przyrody. Zwiększyła się też rozpoznawalność Borów Niemodlińskich w województwie – dodaje Jadwiga Wójciak.

Na pograniczu polsko - czeskim funkcjonuje Stowarzyszenie LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”. Należy do niego m.in. siedem gmin z powiatów głubczyckiego i prudnickiego.

- W 2006 roku, gdy powstawało stowarzyszenie w Polsce był wdrażany „Pilotażowy Program Leader” z finasowaniem na lat 2007-2013. Włodarze z gmin powiatu głubczyckiego skrzyknęli się i przygotowali różne warsztaty. Odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia LGD, którego celem była aktywizacja obszarów wiejskich, napisanie lokalnej strategii rozwoju i pozyskanie pieniędzy na jej realizację. Nasze cele ciągle ewoluują i są poszerzane. Są to m.in. działania związane z ochroną przyrody. Współpracujemy też z LGD po stronie czeskiej i z województwa śląskiego. To spektrum działalności jest szerokie. Czeskie LGD funkcjonują zupełnie inaczej. Mają pieniądze z siedmiu źródeł finasowania. Ogłaszają nabory wniosków, które uzyskują dofinansowanie nie tylko z funduszu rolnego, ale i np. z ministerstwa rozwoju, edukacji, ochrony środowiska. My mamy tylko jedno źródło finasowania z PROW. Czesi ogłaszają dużo konkursów, które związane są nie tylko stricte z obszarem wiejskim. Naszym największym sukcesem to są ludzie, których mamy wokół siebie. To są nasi członkowie, których mamy 57 i tworzą struktury LGD. Ciągle się rozwijamy. W dwóch okresach programowania nasi beneficjenci otrzymali ponad 15 mln złotych. Mamy setki zrealizowanych projektów. Obecnie ogłosiliśmy nabór na podejmowanie działalności gospodarczej. Przyznajemy sto tysięcy złotych. Jest bardzo duże zainteresowanie – powiedziała Adriana Dziaczyszyn, dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”.

W minionym okresie finansowym Unii Europejskiej do dyspozycji LGD w całej Polsce było 780 mln euro. W nowym okresie programowania UE będzie to niespełna 300 mln euro.

Zobacz także

2021-04-12, godz. 09:39 Marcin Ociepa, poseł ziemi opolskiej i wiceprezes Porozumienia o rozmowach z Pawłem Kukizem, Zjednoczonej Prawicy, Nowym… - Rozmowy z Pawłem Kukizem są cały czas prowadzone, dotyczą porozumienia programowego w wybranych aspektach i jest bardzo blisko konsensus - powiedział w… » więcej 2021-04-09, godz. 17:41 Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL… Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki… » więcej 2021-04-09, godz. 14:05 Młodzieżowa Loża Radiowa o coraz głośniejszych spekulacjach w sprawie wcześniejszych wyborów W obliczu niepokojów i tarć w obozie rządzącym coraz częściej słychać o wcześniejszych wyborach. Co o tym myślą partyjne młodzieżówki? Kto by stracił… » więcej 2021-04-09, godz. 10:25 Paweł Kukiz o rozmowach z Gowinem, Kaczyńskim i swoim odejściu z polityki, a także o Krzysztofie Skibie i Jurku Ow… - Mamy w Zjednoczonej Prawicy niepokój i jest to doskonała sytuacja w sensie politycznym ku temu, by spróbować wyegzekwować na obozie władzy, by grupa kilku… » więcej 2021-04-08, godz. 17:10 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia… Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera… » więcej 2021-04-08, godz. 12:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim o obecnej sytuacji… - Jesteśmy przygotowani, w województwie opolskim powstanie 16 punktów masowych szczepień. Spotkaliśmy się z dobrą, pozytywną reakcją samorządów terytorialnych… » więcej 2021-04-08, godz. 12:33 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek był Łukasz Schreiber, z którym rozmawialiśmy o obecnej… - To absurdalna opowieść, która rozbija się przy zderzeniu z rzeczywistością i chyba każdy zdążył to już zauważyć - powiedział Łukasz Schreiber… » więcej 2021-04-08, godz. 10:42 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o nieudanym odwołaniu jego osoby ze stanowiska - Opozycja mocno wierzyła w to, że uda im się przeciągnąć czterech radnych na swoją stronę, bo tylu głosów im brakowało. Jednak okazuje się, że poza… » więcej 2021-04-08, godz. 10:19 Lucyna Medyk, radna powiatu namysłowskiego o tym, dlaczego opozycja chciała odwołać starostę - Mieliśmy nadzieję że zmienią zdanie, niestety nie zmienili - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Lucyna Medyk radna powiatu namysłowskiego z ugrupowania… » więcej 2021-04-07, godz. 17:07 Pandemia odbiła się też znacząco na kolejowych przewozach pasażerskich. Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… Województwo opolskie ma stosunkowo gęstą sieć kolejową. Jednak jej potencjał nie jest wykorzystywany. Jednym z powodów jest niska jakość infrastruktury… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »