Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa. Radiowa…
2021-03-18, 17:24 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa. Radiowa debata o pracy zdalnej

"Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa. Radiowa debata o pracy zdalnej
Praca zdalna towarzyszy nam od roku. Niestety obecna sytuacja epidemiczna wskazuje, że jeszcze jakiś czas ta forma pracy będzie z nami.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje założenia do ustawy dotyczącej pracy zdalnej - poinformowała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Nowa ustawa ma unormować pracę zdalną w Kodeksie pracy. W debacie "Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa" rozmawialiśmy o tym, jakie zapisy powinny się znaleźć w ustawie.
Zdaniem Grzegorza Adamczyka z NSZZ Solidarność praca zdalna nie powinna być normą.

- Uważamy, że jest to sytuacja wyjątkowa, na czas pandemii i powinna być tylko wtedy stosowana. Czasami praca zdalna trwa nie 8 godzin, ale 12 i dłużej i pracodawcy oczekują, że pracownik jest w domu i może coś zrobić nawet o godzinie 22-giej. Projekt powinien być omówiony na Radzie Dialogu Społecznego.

Jak mówi Piotr Pancześnik formalnie obowiązują przepisy kodeksu pracy i BHP. - Zdarzają się nieuczciwe praktyki w zakładach pracy. Praca zdalna nie może stać się normą. Jeżeli pracownik jest zainteresowany taką pracą, to co innego. Nie może być to próbą ucieczki przed kosztami przez pracodawców - powiedział.
Dr Jerzy Szteliga z OPZZ twierdzi, że praca zdalna nie powinna być teraz regulowana. - Jeszcze za mało na ten temat wiemy. Powinniśmy do tego podejść racjonalnie. Potrzebne są badania na ile i w których dziedzinach życia gospodarczego jest to racjonalne. Jakie są tego skutki. Potrzebne są badania i ekonomistów i logistyków i psychologów. Do starego kodeksu próbujemy coś wcisnąć i on nam się znowu rozrośnie - mówił dr Jerzy Szteliga.

Zobacz także

2021-04-08, godz. 12:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim o obecnej sytuacji… - Jesteśmy przygotowani, w województwie opolskim powstanie 16 punktów masowych szczepień. Spotkaliśmy się z dobrą, pozytywną reakcją samorządów terytorialnych… » więcej 2021-04-08, godz. 12:33 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek był Łukasz Schreiber, z którym rozmawialiśmy o obecnej… - To absurdalna opowieść, która rozbija się przy zderzeniu z rzeczywistością i chyba każdy zdążył to już zauważyć - powiedział Łukasz Schreiber… » więcej 2021-04-08, godz. 10:42 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o nieudanym odwołaniu jego osoby ze stanowiska - Opozycja mocno wierzyła w to, że uda im się przeciągnąć czterech radnych na swoją stronę, bo tylu głosów im brakowało. Jednak okazuje się, że poza… » więcej 2021-04-08, godz. 10:19 Lucyna Medyk, radna powiatu namysłowskiego o tym, dlaczego opozycja chciała odwołać starostę - Mieliśmy nadzieję że zmienią zdanie, niestety nie zmienili - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Lucyna Medyk radna powiatu namysłowskiego z ugrupowania… » więcej 2021-04-07, godz. 17:07 Pandemia odbiła się też znacząco na kolejowych przewozach pasażerskich. Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… Województwo opolskie ma stosunkowo gęstą sieć kolejową. Jednak jej potencjał nie jest wykorzystywany. Jednym z powodów jest niska jakość infrastruktury… » więcej 2021-04-07, godz. 13:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o rozproszonych punktach szczepień w powiecie i ostatnim szerokim strumieniu… » więcej 2021-04-07, godz. 13:05 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o inwestycjach, które będą realizowane w ramach RFIL-u i co sądzi o zarzutach niektórych… - Każdy ma sugestywne odczucia na ten temat. Też nie byłem zadowolony podczas poprzedniego rozdania kiedy dostałem 0 zł i zgodnie z tą logiką powinienem… » więcej 2021-04-07, godz. 09:10 Prof. Adam Drosik o historii koalicji rządzących województwem Mniejszość Niemiecka współrządzi regionem od 1998 roku, czyli od reformy samorządowej, która wprowadziła sejmiki wojewódzkie wybierane bezpośrednio przez… » więcej 2021-04-07, godz. 09:09 Rafał Bartek o współrządzeniu regionem, mandacie społecznym i tym, że MN nie jest zmęczona władzą - Całe szczęście, że to nie Janusz Kowalski decyduje kto rządzi i współrządzi województwem opolskim, tylko wyborcy - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-04-06, godz. 20:34 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o rządowym programie „Czyste powietrze”, rehabilitacji pocovidowej oraz inwestycjach… Blisko 850 gmin zadeklarowało chęć współpracy w programie „Czyste powietrze”. Oznacza to, że w rządowym programie uczestniczyć będzie 80 procent samorządów… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »