Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz…
2021-03-17, 17:53 Autor: Jan Poniatyszyn

Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowaniu budżetów obywatelskich i wydatkach na odnowę zabytków

Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowanie budżetów obywatelskich i wydatkach na ochronę zabytków [fot. archiwum Radia Opole]
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowanie budżetów obywatelskich i wydatkach na ochronę zabytków [fot. archiwum Radia Opole]
Ustawą z 11 stycznia 2018 roku parlament usankcjonował praktykę gmin w zakresie budżetów obywatelskich jako konsultacji społecznych. W wielu samorządach lokalnych trwa zgłaszanie propozycji różnych inicjatyw mieszkańców, które mogą być zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego.
Na zadania finansowane z budżetu obywatelskiego gmina Namysłów od kilku już lat przeznacza 50 tysięcy złotych rocznie.

- Od początku mojej kadencji ten budżet obywatelski funkcjonuje i to mimo pandemii. Cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Utrzymaliśmy dotychczasową kwotę, która jest na projekty dotyczące samego miasta. Po zakończeniu pandemii, kiedy będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja budżetu, będziemy zastanawiali się nad zwiększeniem tej puli pieniędzy. Jesteśmy gminą miejsko-wiejską. W mieście funkcjonuje budżet obywatelski. Na terenach wiejskich w 32 sołectwach mamy fundusze sołeckie, które też są do wykorzystania przez mieszkańców. Stąd ta partycypacja w środkach budżetowych gminy jest duża. Niektóre miasta na czas pandemii zawieszają realizację budżetów obywatelskich. My takiej możliwości mieszkańcom nie odbieramy. W mojej kadencji bardzo różne zadania były zgłaszane do budżetu obywatelskiego. Np. za 50 tysięcy złotych zakupiony został dron do pomiaru jakości powietrza. Były to też kwietne łąki. Wachlarz pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców jest bardzo duży - powiedział Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa.

Radni Namysłowa zabezpieczyliśmy pieniądze na dokumentację techniczną remontu murów miejskich oraz prace w zabytkowym ratuszu.

- Baszta grozi katastrofą budowalną i te mury wymagają pilnej interwencji. Całość kosztów poznamy po wykonaniu dokumentacji technicznej, gdy zostanie sporządzony kosztorys inwestorski. Wówczas też przeanalizujemy, czy jest możliwość pozyskania pieniędzy zewnętrznych. W przypadku ratusza to są koszty, z którymi sobie spokojnie poradzimy – mówił burmistrz Namysłowa.

W tej gminie jest wiele zabytków na terenach wiejskich. Niszczeje okazały pałac w Łączanach, który jest prywatną własnością. Gmina nawet gdyby przejęła ten obiekt to nie ma pieniędzy na jego remont.

W ubiegłym roku nie udało się w Brzegu uruchomić pierwszego w tym mieście budżetu obywatelskiego. Powodem była pandemia.

- W tym roku postanowiliśmy powtórzyć to zadanie. Mamy 100 tysięcy złotych przeznaczone dla mieszkańców, aby realizować ich pomysły. Z tego 70 tysięcy złotych jest na inwestycje, a 30 tysięcy złotych na inne przedsięwzięcia. Na projekty inwestycyjne wystarczy zebrać 30 podpisów, a na pozostałe 15. Osoby te muszą zamieszkiwać w naszym mieści i być pełnoletnie, albo mieć zgodę prawnych opiekunów. Do 20 marca zbieramy wnioski tych różnych projektów. Później odbędzie się głosowanie. 20 maja mamy zaplanowane ogłoszenie wyników konsultacji. Przedstawimy, które z projektów uzyskały najwyższą ocenę mieszkańców - powiedział Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Zamek Piastów w Brzegu nazywany jest Śląskim Wawelem, ale w tym mieście nie brakuje innych wiekowych zabytków.

- Jesteśmy miastem, które ma wiele do zrobienia jeśli chodzi o zabytki. Swego czasu mówiło się, że jest to też miasto ogrodów. Słyniemy z zieleni. W czasach komunizmu wiele tych obiektów zabytkowych zostało zaniedbanych. W ostatnim czasie nie było też wiele pieniędzy, aby zadbać o to. Dostrzegam ten potencjał. Od kiedy zostałem burmistrzem inwestujemy w zabytki oraz zieleń. Udzielamy też wsparcia dla brzeskich parafii na remonty kościołów. Mamy dotacje dla mieszkańców. Wspieramy aktywne wspólnoty mieszkaniowe remontujące zabytkowe kamienice. Jest to wspólna korzyść – uważa burmistrz Brzegu.

W programie mówił też o kontrowersjach towarzyszących inicjatywie radnych miejskich, którzy chcą rozbudowy krytej pływalni przy ul. Wrocławskiej oraz budowy otwartego kąpieliska.

Zobacz także

2021-04-14, godz. 13:22 Piotr Bujak o tym jak Głogówek chce upamiętnić powstania śląskie i polskich bohaterów oraz o budżecie gminy - Wczoraj do późnych godzin wieczornych trwała komisja wspólna i dyskutowaliśmy. Większych kontrowersji nie budzi kwestia nazwania ronda im. Powstańców… » więcej 2021-04-14, godz. 09:16 Violetta Porowska o Narodowym Planie dla Chorób Rzadkich, Rzeczniku Praw Obywatelskich i decyzji sądu w sprawie Polska… - Jestem zbudowana ostatnimi miesiącami, bo prace przyśpieszyły - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Violetta Porowska, poseł PiS i przewodnicząca parlamentarnego… » więcej 2021-04-13, godz. 21:02 Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, o poszukiwaniach… W powiecie prudnickim ruszyły badania archeologiczne. Prowadzono są w okolicach Głogówka i Prudnika. Celem tej eksploracji jest znalezienie pozostałości… » więcej 2021-04-13, godz. 19:30 Płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Opolu, o inwestycjach w placówkach penitencjarnych oraz… Nowego dyrektora ma Służba Więzienna na Opolszczyźnie. Na to stanowisko powołał go minister sprawiedliwości. Płk Artur Koczerba służbę w więziennictwie… » więcej 2021-04-13, godz. 13:42 "Co tam Panie w polityce?" prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek - Odnoszę wrażenie, ze zostałem okradziony przez PSL- stwierdził lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Według niego była umowa, że pewna część subwencji, ok… » więcej 2021-04-13, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej… - To bardzo ważny dzień szczególnie dla młodego pokolenia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar… » więcej 2021-04-12, godz. 19:37 Jerzy Czerwiński, senator PiS, o podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza i relacjach z Rosją W sobotę obchodzona była 11 rocznica katastrofy smoleńskiej. W 2016 roku Antoni Macierewicz powołał podkomisję smoleńską. W ostatnich dniach zaprezentowano… » więcej 2021-04-12, godz. 13:18 Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpisie Krystyny Pawłowicz… Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień. Czy zdaniem Poseł Zawiszy to możliwe? - Myślę… » więcej 2021-04-12, godz. 09:39 Marcin Ociepa, poseł ziemi opolskiej i wiceprezes Porozumienia o rozmowach z Pawłem Kukizem, Zjednoczonej Prawicy, Nowym… - Rozmowy z Pawłem Kukizem są cały czas prowadzone, dotyczą porozumienia programowego w wybranych aspektach i jest bardzo blisko konsensus - powiedział w… » więcej 2021-04-09, godz. 17:41 Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL… Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »