Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz…
2021-03-17, 17:53 Autor: Jan Poniatyszyn

Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowaniu budżetów obywatelskich i wydatkach na odnowę zabytków

Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowanie budżetów obywatelskich i wydatkach na ochronę zabytków [fot. archiwum Radia Opole]
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowanie budżetów obywatelskich i wydatkach na ochronę zabytków [fot. archiwum Radia Opole]
Ustawą z 11 stycznia 2018 roku parlament usankcjonował praktykę gmin w zakresie budżetów obywatelskich jako konsultacji społecznych. W wielu samorządach lokalnych trwa zgłaszanie propozycji różnych inicjatyw mieszkańców, które mogą być zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego.
Na zadania finansowane z budżetu obywatelskiego gmina Namysłów od kilku już lat przeznacza 50 tysięcy złotych rocznie.

- Od początku mojej kadencji ten budżet obywatelski funkcjonuje i to mimo pandemii. Cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Utrzymaliśmy dotychczasową kwotę, która jest na projekty dotyczące samego miasta. Po zakończeniu pandemii, kiedy będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja budżetu, będziemy zastanawiali się nad zwiększeniem tej puli pieniędzy. Jesteśmy gminą miejsko-wiejską. W mieście funkcjonuje budżet obywatelski. Na terenach wiejskich w 32 sołectwach mamy fundusze sołeckie, które też są do wykorzystania przez mieszkańców. Stąd ta partycypacja w środkach budżetowych gminy jest duża. Niektóre miasta na czas pandemii zawieszają realizację budżetów obywatelskich. My takiej możliwości mieszkańcom nie odbieramy. W mojej kadencji bardzo różne zadania były zgłaszane do budżetu obywatelskiego. Np. za 50 tysięcy złotych zakupiony został dron do pomiaru jakości powietrza. Były to też kwietne łąki. Wachlarz pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców jest bardzo duży - powiedział Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa.

Radni Namysłowa zabezpieczyliśmy pieniądze na dokumentację techniczną remontu murów miejskich oraz prace w zabytkowym ratuszu.

- Baszta grozi katastrofą budowalną i te mury wymagają pilnej interwencji. Całość kosztów poznamy po wykonaniu dokumentacji technicznej, gdy zostanie sporządzony kosztorys inwestorski. Wówczas też przeanalizujemy, czy jest możliwość pozyskania pieniędzy zewnętrznych. W przypadku ratusza to są koszty, z którymi sobie spokojnie poradzimy – mówił burmistrz Namysłowa.

W tej gminie jest wiele zabytków na terenach wiejskich. Niszczeje okazały pałac w Łączanach, który jest prywatną własnością. Gmina nawet gdyby przejęła ten obiekt to nie ma pieniędzy na jego remont.

W ubiegłym roku nie udało się w Brzegu uruchomić pierwszego w tym mieście budżetu obywatelskiego. Powodem była pandemia.

- W tym roku postanowiliśmy powtórzyć to zadanie. Mamy 100 tysięcy złotych przeznaczone dla mieszkańców, aby realizować ich pomysły. Z tego 70 tysięcy złotych jest na inwestycje, a 30 tysięcy złotych na inne przedsięwzięcia. Na projekty inwestycyjne wystarczy zebrać 30 podpisów, a na pozostałe 15. Osoby te muszą zamieszkiwać w naszym mieści i być pełnoletnie, albo mieć zgodę prawnych opiekunów. Do 20 marca zbieramy wnioski tych różnych projektów. Później odbędzie się głosowanie. 20 maja mamy zaplanowane ogłoszenie wyników konsultacji. Przedstawimy, które z projektów uzyskały najwyższą ocenę mieszkańców - powiedział Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Zamek Piastów w Brzegu nazywany jest Śląskim Wawelem, ale w tym mieście nie brakuje innych wiekowych zabytków.

- Jesteśmy miastem, które ma wiele do zrobienia jeśli chodzi o zabytki. Swego czasu mówiło się, że jest to też miasto ogrodów. Słyniemy z zieleni. W czasach komunizmu wiele tych obiektów zabytkowych zostało zaniedbanych. W ostatnim czasie nie było też wiele pieniędzy, aby zadbać o to. Dostrzegam ten potencjał. Od kiedy zostałem burmistrzem inwestujemy w zabytki oraz zieleń. Udzielamy też wsparcia dla brzeskich parafii na remonty kościołów. Mamy dotacje dla mieszkańców. Wspieramy aktywne wspólnoty mieszkaniowe remontujące zabytkowe kamienice. Jest to wspólna korzyść – uważa burmistrz Brzegu.

W programie mówił też o kontrowersjach towarzyszących inicjatywie radnych miejskich, którzy chcą rozbudowy krytej pływalni przy ul. Wrocławskiej oraz budowy otwartego kąpieliska.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »