Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz…
2021-03-17, 17:53 Autor: Jan Poniatyszyn

Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowaniu budżetów obywatelskich i wydatkach na odnowę zabytków

Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowanie budżetów obywatelskich i wydatkach na ochronę zabytków [fot. archiwum Radia Opole]
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa oraz Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o funkcjonowanie budżetów obywatelskich i wydatkach na ochronę zabytków [fot. archiwum Radia Opole]
Ustawą z 11 stycznia 2018 roku parlament usankcjonował praktykę gmin w zakresie budżetów obywatelskich jako konsultacji społecznych. W wielu samorządach lokalnych trwa zgłaszanie propozycji różnych inicjatyw mieszkańców, które mogą być zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego.
Na zadania finansowane z budżetu obywatelskiego gmina Namysłów od kilku już lat przeznacza 50 tysięcy złotych rocznie.

- Od początku mojej kadencji ten budżet obywatelski funkcjonuje i to mimo pandemii. Cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Utrzymaliśmy dotychczasową kwotę, która jest na projekty dotyczące samego miasta. Po zakończeniu pandemii, kiedy będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja budżetu, będziemy zastanawiali się nad zwiększeniem tej puli pieniędzy. Jesteśmy gminą miejsko-wiejską. W mieście funkcjonuje budżet obywatelski. Na terenach wiejskich w 32 sołectwach mamy fundusze sołeckie, które też są do wykorzystania przez mieszkańców. Stąd ta partycypacja w środkach budżetowych gminy jest duża. Niektóre miasta na czas pandemii zawieszają realizację budżetów obywatelskich. My takiej możliwości mieszkańcom nie odbieramy. W mojej kadencji bardzo różne zadania były zgłaszane do budżetu obywatelskiego. Np. za 50 tysięcy złotych zakupiony został dron do pomiaru jakości powietrza. Były to też kwietne łąki. Wachlarz pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców jest bardzo duży - powiedział Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa.

Radni Namysłowa zabezpieczyliśmy pieniądze na dokumentację techniczną remontu murów miejskich oraz prace w zabytkowym ratuszu.

- Baszta grozi katastrofą budowalną i te mury wymagają pilnej interwencji. Całość kosztów poznamy po wykonaniu dokumentacji technicznej, gdy zostanie sporządzony kosztorys inwestorski. Wówczas też przeanalizujemy, czy jest możliwość pozyskania pieniędzy zewnętrznych. W przypadku ratusza to są koszty, z którymi sobie spokojnie poradzimy – mówił burmistrz Namysłowa.

W tej gminie jest wiele zabytków na terenach wiejskich. Niszczeje okazały pałac w Łączanach, który jest prywatną własnością. Gmina nawet gdyby przejęła ten obiekt to nie ma pieniędzy na jego remont.

W ubiegłym roku nie udało się w Brzegu uruchomić pierwszego w tym mieście budżetu obywatelskiego. Powodem była pandemia.

- W tym roku postanowiliśmy powtórzyć to zadanie. Mamy 100 tysięcy złotych przeznaczone dla mieszkańców, aby realizować ich pomysły. Z tego 70 tysięcy złotych jest na inwestycje, a 30 tysięcy złotych na inne przedsięwzięcia. Na projekty inwestycyjne wystarczy zebrać 30 podpisów, a na pozostałe 15. Osoby te muszą zamieszkiwać w naszym mieści i być pełnoletnie, albo mieć zgodę prawnych opiekunów. Do 20 marca zbieramy wnioski tych różnych projektów. Później odbędzie się głosowanie. 20 maja mamy zaplanowane ogłoszenie wyników konsultacji. Przedstawimy, które z projektów uzyskały najwyższą ocenę mieszkańców - powiedział Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Zamek Piastów w Brzegu nazywany jest Śląskim Wawelem, ale w tym mieście nie brakuje innych wiekowych zabytków.

- Jesteśmy miastem, które ma wiele do zrobienia jeśli chodzi o zabytki. Swego czasu mówiło się, że jest to też miasto ogrodów. Słyniemy z zieleni. W czasach komunizmu wiele tych obiektów zabytkowych zostało zaniedbanych. W ostatnim czasie nie było też wiele pieniędzy, aby zadbać o to. Dostrzegam ten potencjał. Od kiedy zostałem burmistrzem inwestujemy w zabytki oraz zieleń. Udzielamy też wsparcia dla brzeskich parafii na remonty kościołów. Mamy dotacje dla mieszkańców. Wspieramy aktywne wspólnoty mieszkaniowe remontujące zabytkowe kamienice. Jest to wspólna korzyść – uważa burmistrz Brzegu.

W programie mówił też o kontrowersjach towarzyszących inicjatywie radnych miejskich, którzy chcą rozbudowy krytej pływalni przy ul. Wrocławskiej oraz budowy otwartego kąpieliska.

Zobacz także

2021-05-07, godz. 18:47 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, o podziale pieniędzy dla organizacji pozarządowych Kontrowersje wywołał podział pieniędzy w otwartych konkursach samorządu województwa opolskiego. Krytyczne opinie pojawiły się w mediach społecznościowych… » więcej 2021-05-07, godz. 09:38 Jerzy Czerwiński o możliwych scenariuszach w senacie ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy - Posiedzenie Senatu mamy w dniach 12-14 maja, ale z anonsów kierownictwa senatu wynika, że raczej na tym posiedzeniu ta ustawa nie będzie rozpatrywana, chociaż… » więcej 2021-05-07, godz. 09:35 Dr Bartłomiej Machnik o sytuacji w koalicji rządzącej i w opozycji po głosowaniu ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy - Jeśli chodzi o rządzących to jest bez zmian. Mniejsze ugrupowania chcą po prostu pokazać swoją podmiotowość. A w przypadku opozycji, to odsądzanie Lewicy… » więcej 2021-05-06, godz. 18:53 Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tym jak mądrze wykorzystać pieniądze, które trafią do nas… Naszymi gośćmi byli dr Witold Potwora (ekonomista, WSZiA Opole), dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kulis (opolska loża BCC) oraz Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący… » więcej 2021-05-06, godz. 12:42 Wicepremier Jarosław Gowin o konwencjach Porozumienia w regionach i sytuacji w Zjednoczonej Prawicy - Wspaniale, że doskonale rozwija się Warszawa, Wrocław czy mój rodzinny Kraków, ale równie ważne są takie miasta jak Opole, Kluczbork czy Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2021-05-06, godz. 12:14 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Andrzejem Szejną, wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy o… Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Temat rozmowy dotyczył wtorkowego głosowania… » więcej 2021-05-06, godz. 09:56 Longin Bartnik o o tym, że unijny Fundusz Odbudowy to zdaniem Konfederacji fundusz zadłużenia - To jest Fundusz Zadłużenia. Niemcy w imieniu Europy będą zaciągać długi, a Europa będzie te długi spłacać – powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-05-06, godz. 09:43 Marcin Ociepa o dyskusji o polityce zagranicznej z udziałem ekspertów w Opolu i głosowaniu w sejmie na temat FO - Konferencje są pomyślane tak, aby ważne tematy krajowe i międzynarodowe podnosić w regionach, czyli żeby pokazać, że dyskusja o wyzwaniach współczesnego… » więcej 2021-05-05, godz. 18:13 Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes tamtejszego Zarządu Powiatowego OSP, o sytuacji Ochotniczych Straży… Stulecie działalności obchodzi Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W Polsce jest ponad 16 tysięcy jednostek tej formacji służącej społeczeństwu… » więcej 2021-05-05, godz. 13:09 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski, o funduszach unijnych i Krajowym Planie… Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ma to wpływ na uruchomienie unijnego Funduszu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »