Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa…
2021-03-16, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski, o szkolnictwie branżowym i kształceniu ustawicznym

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski [zdj. Radio Opole]
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski [zdj. Radio Opole]
Opolszczyzna ma najwyższy wśród województw odsetek absolwentów szkół zawodowych oraz techników. Natomiast niższe od średniej krajowej jest uczestnictwo mieszkańców w kształceniu ustawicznym. W regionie nadal występuje deficyt specjalistów w zawodach technicznych i okołomedycznych.
Dyrektorzy techników i szkół branżowych poszukują pracodawców, którzy zapewnią uczniom praktyczną naukę zawodu.

- Przykładem świetnej współpracy z zakładami pracy jest Zespół Szkół Medycznych w Prudniku i Zespół Szkół Zawodowych w Krapkowicach. Bardzo ważne jest, aby szkoły kształciły w takich zawodach, które są potrzebne na rynku pracy. Zadowolone z tego są firmy będące inicjatorami takich klas branżowych. Otrzymują pracowników, których już nie muszą przysposabiać, którzy są wykwalifikowania i mogą być szybko zatrudnieni. Temu generalni powinno służyć szkolnictwo zawodowe. Jednak takich klas patronackich mamy jeszcze za mało – powiedziała Zuzanna Donath - Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podlegają samorządowi województwa. Jakiej pomocy udzielają szkolnictwu zawodowemu?

- Np. RZPWE realizuje projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”. Od kilku lat doposażone były pracownie kształcenia zawodowego. W ramach wsparcia tzw. kowidowego do wszystkich szkół ponadpodstawowych samorząd województwa przekazał laptopy dla wszystkich nauczycieli. To są milionowe dofinansowania. Dzięki nim nauczyciele otrzymali sprzęt do zdalnej nauki. To są również wyjazdowe starze zawodowe, doradztwo edukacyjne, seminaria planowania kariery. Pomoc ta obejmuje nauczycieli. Mogą oni się też ubiegać o refundację, czy dofinasowanie kosztów studiów podyplomowych - mówiła wicemarszałek województwa.

Jej zdaniem słabe zainteresowanie w regionie kształceniem ustawicznym wynika z pewnej świadomości mieszkańców.

Szkoły branżowe podlegają powiatom. Klasy patronackie funkcjonują również w placówkach oświatowych powiatu kluczborskiego.

- Przykładem są technika o profilu mechatronik, elektryk, żywienia i usług gastronomiczny. Kluczborskie firmy wspierają szkoły, aby kształciły potrzebną im kadrę. Oni też potrzebować będą odpowiednich fachowców – stwierdził Mirosław Birecki, starosta kluczborski.

Problemem staje się deficyt nauczycieli zawodu. W szkołach prawie nie zatrudniają się osoby z wykształceniem technicznym. Powodem są niskie zarobki oraz przepisy wymagające kwalifikacji pedagogicznych. Rynek komercyjny zdecydowanie wygrywa z oświatą. Braki te pogłębiają też odchodzący na emeryturę nauczyciele szkół branżowych.

- Bardzo ciężko jest np. znaleźć informatyka, który chciałby uczyć młodzież. Zarobki w firmach są o wiele wyższe. To jest problem ogólnopolski. Zabezpieczamy pieniądze na przekwalifikowanie się nauczycieli. Dyrektorzy naszych szkół starają się też dostosować kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy. W tym roku planujemy utworzenie w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 nowego kierunku, a będzie to technik automatyk. W nauczaniu wprowadzane są też różne innowacje. Np. jest to wykorzystanie technologii IT w programowaniu podzespołów mechatronicznych – powiedział starosta kluczborski.

Kształcenie ustawiczne odbywa się w Kluczborku, w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych oraz na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych. Ta oferta uzależniona jest od zapotrzebowania lokalnego rynku pracy. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się kierunek szkoły policealnej w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej.

Starosta kluczborski mówił też o przyczynach problemów kadrowych miejscowego szpitala powiatowego.

Zobacz także

2021-04-14, godz. 13:22 Piotr Bujak o tym jak Głogówek chce upamiętnić powstania śląskie i polskich bohaterów oraz o budżecie gminy - Wczoraj do późnych godzin wieczornych trwała komisja wspólna i dyskutowaliśmy. Większych kontrowersji nie budzi kwestia nazwania ronda im. Powstańców… » więcej 2021-04-14, godz. 09:16 Violetta Porowska o Narodowym Planie dla Chorób Rzadkich, Rzeczniku Praw Obywatelskich i decyzji sądu w sprawie Polska… - Jestem zbudowana ostatnimi miesiącami, bo prace przyśpieszyły - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Violetta Porowska, poseł PiS i przewodnicząca parlamentarnego… » więcej 2021-04-13, godz. 21:02 Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, o poszukiwaniach… W powiecie prudnickim ruszyły badania archeologiczne. Prowadzono są w okolicach Głogówka i Prudnika. Celem tej eksploracji jest znalezienie pozostałości… » więcej 2021-04-13, godz. 19:30 Płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Opolu, o inwestycjach w placówkach penitencjarnych oraz… Nowego dyrektora ma Służba Więzienna na Opolszczyźnie. Na to stanowisko powołał go minister sprawiedliwości. Płk Artur Koczerba służbę w więziennictwie… » więcej 2021-04-13, godz. 13:42 "Co tam Panie w polityce?" prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek - Odnoszę wrażenie, ze zostałem okradziony przez PSL- stwierdził lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Według niego była umowa, że pewna część subwencji, ok… » więcej 2021-04-13, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej… - To bardzo ważny dzień szczególnie dla młodego pokolenia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar… » więcej 2021-04-12, godz. 19:37 Jerzy Czerwiński, senator PiS, o podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza i relacjach z Rosją W sobotę obchodzona była 11 rocznica katastrofy smoleńskiej. W 2016 roku Antoni Macierewicz powołał podkomisję smoleńską. W ostatnich dniach zaprezentowano… » więcej 2021-04-12, godz. 13:18 Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpisie Krystyny Pawłowicz… Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień. Czy zdaniem Poseł Zawiszy to możliwe? - Myślę… » więcej 2021-04-12, godz. 09:39 Marcin Ociepa, poseł ziemi opolskiej i wiceprezes Porozumienia o rozmowach z Pawłem Kukizem, Zjednoczonej Prawicy, Nowym… - Rozmowy z Pawłem Kukizem są cały czas prowadzone, dotyczą porozumienia programowego w wybranych aspektach i jest bardzo blisko konsensus - powiedział w… » więcej 2021-04-09, godz. 17:41 Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL… Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »