Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marcin Palade o podziale mandatów wyliczonych na…
2021-03-04, 10:32 Autor: Joanna Matlak

Marcin Palade o podziale mandatów wyliczonych na podstawie średniej sondażowej z lutego 2021

Marcin Palade o podziale mandatów wyliczonych na podstawie średniej sondażowej z lutego 2021
- Zmiany są, ale to nie są jakieś zmiany rewolucyjne. One wynikają z tego co dzieje się na szczeblu ogólnopolskim. Mamy zmiany w tendencjach, które są widoczne w ostatnich miesiącach i to przekłada się również na poparcie w okręgu opolskim - mówił Marcin Palade, analityk sondaży wyborczych, socjolog polityki.
Z podziału krajowego, który opublikował Palade wynika, że najwięcej mandatów straciły główne partie. PiS traci 31 mandatów (w sumie miałby ich 204), Koalicja Obywatelska traci 34 mandaty (w sumie miałaby ich 100). Z kolei Szymon Hołownia zyskuje 86 mandatów. 12 mandatów traci Lewica (co daje wynik 37 mandatów), 18 mandatów traci PSL (finalnie pozostaje im 12 mandatów). Konfederacja odnotowuje wzrost 9 mandatów (co w sumie daje jej wynik 20 mandatów). Mniejszość Niemiecka pozostaje z jednym mandatem.

W okręgu opolskim PiS utrzymuje status quo czyli 5 mandatów, Koalicja Obywatelska traci 2 mandaty, Hołownia zyskuje 3, a Lewica i Mniejszość mają po jednym.

- Hołownia jest rewolucją w takim sensie, że zabiera częściowo mandaty i poparcie niektórym ugrupowaniom. Proszę zwrócić uwagę, że jak przyjrzymy się temu co dzieje się w okręgach, również opolskim, to te zmiany są kosmetyczne. Czasami to 1,2 mandaty. Trend jest widocznym, ale ja bym tego nie określał jako rewolucji - mówił Palade ale dodał, że okręg opolski to jeden z kilku gdzie obecnie notowania PL 2050 są wyższe niż KO.

- PiS utrzymuje stan posiadania, chociaż tym ostatnim biorącym mandatem jest mandat dla PiS, a więc on jest nie do końca pewny.

- Wejście Hołowni do okręgu opolskiego to dwa mandaty kosztem Koalicji Obywatelskiej i jeden kosztem PSL, bo o ile w 2019 roku PSL-Koalicja Polska mogła liczyć na mandat, tak teraz według nowego rozdania już by go nie miała - mówił Palade.

Zobacz także

2021-04-16, godz. 19:50 Róża Zgorzelska, kustosz „Farskiej Stodoły” w Biedrzychowicach i Małgorzata Rosińska, przewodnicząca Koła Gospodyń… Pandemia pokrzyżowała plany wielu organizacjom społecznym. Jednak mimo związanych z tym trudności stowarzyszenia działające na wsi nie zawiesiły dzia… » więcej 2021-04-16, godz. 13:08 Młodzieżowa Loża Radiowa o najnowszym rankingu zaufania do polityków. Polityk opozycji po raz pierwszy od dwóch lat… W Młodzieżowej Loży Radiowej pojawił się dziś temat kwietniowego badania IBRiS dla Onetu, czyli najnowszego rankingu zaufania do polityków. Zaproszenie… » więcej 2021-04-16, godz. 09:34 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym… Kilkunastu farmaceutów z Opolszczyzny może już kwalifikować do szczepień przeciwko covid-19 oraz wykonywać takie szczepienia. - W trakcie kursu jest jeszcze… » więcej 2021-04-16, godz. 09:31 Marcin Kaczmarczyk koordynator wojewody opolskiego ds. szczepień i tlenu o dostępności podstawowego "lekarstwa" na covid… - 15 ton tlenu dziennie zużywają opolskie szpitale leczące covid-19. Przed pandemią taka ilość była zużywana w ciągu miesiąca - powiedział w Porannej… » więcej 2021-04-15, godz. 16:57 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o światowych gigantach, czyli próbach zawiązania w USA pierwszego… Pracownikom magazynu Amazona w stanie Alabama nie udało się utworzyć związku zawodowego. Dla giganta technologicznego mógłby być to przełom, gdyż byłby… » więcej 2021-04-15, godz. 11:27 Tomasz Sakiewicz w "Prosto z sejmu" w wywiadzie Magdaleną Ogórek o Gali Plebiscytu Człowiek Roku Klubów "Gazety Po… - Gala plebiscytu "Człowiek roku Gazety Polskiej" już dzisiaj. W tym roku klubowicze wybrali Jarosława Kaczyńskiego. Wiąże się to z wielokrotnymi sukcesami… » więcej 2021-04-15, godz. 10:42 Robert Węgrzyn, sekretarz PO w województwie o sytuacji w strukturach partyjnych w Kędzierzynie-Koźlu i wizji rozwoju… - Jestem zdumiony całą debatą i dyskusją wokół tego, czy nowi ludzie mogą się zapisywać do partii, bo tak na prawdę ta dyskusja się do tego sprowadza… » więcej 2021-04-15, godz. 10:17 Michał Nowak z kędzierzyńskiej Platformy Obywatelskiej o wizji rozwoju partii i relacjach z Robertem Węgrzynem - O trzecim kole nic, jak do tej pory, nie słyszałem. Żaden wniosek nie wpłynął do mnie jako do przewodniczącego struktur - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-04-14, godz. 20:48 Andrzej Perucki, krótkofalowiec z Głuchołaz i Jarosław Myśliński, prudnicki nadleśniczy, o kontrowersjach wokół… Krótkofalowcy obawiają się o przyszłość swojej bazy na Biskupiej Kopie. Od wielu lat jest to miejsce międzynarodowych spotkań pasjonatów łączności… » więcej 2021-04-14, godz. 18:46 Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji gminy i budownictwie wielorodzinnym W Polsce zaledwie 40 procent gospodarstw wiejskich ma kanalizację. Ze względu na koszty z problemem tym boryka się wiele samorządów lokalnych. W gminie Niemodlin… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »