Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o nowych miejscach…
2021-03-02, 19:25 Autor: Jan Poniatyszyn

Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o nowych miejscach pracy oraz inwestycjach w tym mieście

Grzegorz Zawiślak [fot. Marcin Boczek]
Grzegorz Zawiślak [fot. Marcin Boczek]
Rada Miejska Prudnika podjęła uchwałę o wydzierżawieniu Henniges Automotive hali po fabryce „Frotex”. Firma ta zapowiedziała nakłady remontowe i na zakup maszyn w wysokości ponad ośmiu milionów euro. Docelowo ma tam powstać 300 nowych miejsc pracy. Ten inwestor z amerykańskim kapitałem obecny jest w Prudniku od 2016 roku.
- Rozmowy na ten temat trwały od dwóch lat. Inwestor ten przenosi produkcję z Czech do Prudnika. Henniges w Prudniku był dotychczas zakładem pomocniczym, który zatrudniał ponad 200 osób. Już teraz zatrudniono dodatkowo 100 pracowników, którzy szkoleni są w Czechach. Ta inwestycja ma wsparcie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Stawka czynszu za halę będzie pomniejszona o nakłady poniesione przez dzierżawcę. Natomiast obiekt nadal pozostanie własnością gminy – powiedział Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

Obiecująca dla tego miasta była deklaracja czeskiego właściciela firmy Dul Radim. W 2018 roku mówił o inwestycji na poziomie blisko 100 milionów złotych i zatrudnieniu 200 pracowników. Co zostało z tych planów?

- Jak opadł kurz związany z kampanią wybiorczą okazało się, że pojawił się problem finasowania tej inwestycji. Cały czas jestem w kontakcie z tą firmą – stwierdził Grzegorz Zawiślak.

Gmina Prudnik ma kilkanaście hektarów terenów inwestycyjnych przy obwodnicy miasta. Jednak od dłuższego czasu tereny te leżą odłogiem.

- Powodem tego jest lokalizacja miasta. Inwestorzy chętniej wybierali tereny w pobliżu autostrad, dużych skupisk mieszkańców. Jednak zaczynają dostrzegać takie miasta jak Prudnik, gdzie są jeszcze zasoby pracownicze. Też część terenów wokół strefy przemysłowej nie była scalona, dlatego rozpoczęliśmy ich skupowanie od prywatnych właścicieli. Na decyzje inwestorów wpłynęła taż pandemia. Jeszcze w tym roku ruszy tam budowa prudnickiego zakładu „Pionier” – powiedział Zawiślak.

Burmistrz Prudnika mówił m.in. o budowie nowego dworca autobusowego za pięć milionów złoty. W tym roku ma być gotowa dokumentacja tego obiektu. Wyjaśnił też powody niedawnej podwyżki opłat za odbiór śmieci.

Zobacz także

2021-04-16, godz. 19:50 Róża Zgorzelska, kustosz „Farskiej Stodoły” w Biedrzychowicach i Małgorzata Rosińska, przewodnicząca Koła Gospodyń… Pandemia pokrzyżowała plany wielu organizacjom społecznym. Jednak mimo związanych z tym trudności stowarzyszenia działające na wsi nie zawiesiły dzia… » więcej 2021-04-16, godz. 13:08 Młodzieżowa Loża Radiowa o najnowszym rankingu zaufania do polityków. Polityk opozycji po raz pierwszy od dwóch lat… W Młodzieżowej Loży Radiowej pojawił się dziś temat kwietniowego badania IBRiS dla Onetu, czyli najnowszego rankingu zaufania do polityków. Zaproszenie… » więcej 2021-04-16, godz. 09:34 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym… Kilkunastu farmaceutów z Opolszczyzny może już kwalifikować do szczepień przeciwko covid-19 oraz wykonywać takie szczepienia. - W trakcie kursu jest jeszcze… » więcej 2021-04-16, godz. 09:31 Marcin Kaczmarczyk koordynator wojewody opolskiego ds. szczepień i tlenu o dostępności podstawowego "lekarstwa" na covid… - 15 ton tlenu dziennie zużywają opolskie szpitale leczące covid-19. Przed pandemią taka ilość była zużywana w ciągu miesiąca - powiedział w Porannej… » więcej 2021-04-15, godz. 16:57 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o światowych gigantach, czyli próbach zawiązania w USA pierwszego… Pracownikom magazynu Amazona w stanie Alabama nie udało się utworzyć związku zawodowego. Dla giganta technologicznego mógłby być to przełom, gdyż byłby… » więcej 2021-04-15, godz. 11:27 Tomasz Sakiewicz w "Prosto z sejmu" w wywiadzie Magdaleną Ogórek o Gali Plebiscytu Człowiek Roku Klubów "Gazety Po… - Gala plebiscytu "Człowiek roku Gazety Polskiej" już dzisiaj. W tym roku klubowicze wybrali Jarosława Kaczyńskiego. Wiąże się to z wielokrotnymi sukcesami… » więcej 2021-04-15, godz. 10:42 Robert Węgrzyn, sekretarz PO w województwie o sytuacji w strukturach partyjnych w Kędzierzynie-Koźlu i wizji rozwoju… - Jestem zdumiony całą debatą i dyskusją wokół tego, czy nowi ludzie mogą się zapisywać do partii, bo tak na prawdę ta dyskusja się do tego sprowadza… » więcej 2021-04-15, godz. 10:17 Michał Nowak z kędzierzyńskiej Platformy Obywatelskiej o wizji rozwoju partii i relacjach z Robertem Węgrzynem - O trzecim kole nic, jak do tej pory, nie słyszałem. Żaden wniosek nie wpłynął do mnie jako do przewodniczącego struktur - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-04-14, godz. 20:48 Andrzej Perucki, krótkofalowiec z Głuchołaz i Jarosław Myśliński, prudnicki nadleśniczy, o kontrowersjach wokół… Krótkofalowcy obawiają się o przyszłość swojej bazy na Biskupiej Kopie. Od wielu lat jest to miejsce międzynarodowych spotkań pasjonatów łączności… » więcej 2021-04-14, godz. 18:46 Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji gminy i budownictwie wielorodzinnym W Polsce zaledwie 40 procent gospodarstw wiejskich ma kanalizację. Ze względu na koszty z problemem tym boryka się wiele samorządów lokalnych. W gminie Niemodlin… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »