Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku…
2021-03-01, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku o tym, że również Opolszczyzna powinna skorzystać z pieniędzy Programu Polska Wschodnia

Piotr Wach [fot. Marcin Boczek]
Piotr Wach [fot. Marcin Boczek]
W nowej perspektywie finansowej Opolszczyzna ma otrzymać mniej unijnych pieniędzy niż w poprzednich latach. Region dostanie co najmniej 763 mln euro. Jest to za mało, aby osiągnąć średnią wartość PKB na mieszkańca w Polsce.
- Ta kwota, którą otrzymamy, wynika z podziału pewnej części funduszy europejskich, czyli podziału Funduszu Spójności. Ta kwota wynika z ustalonego algorytmu. Jest to 20 procent mniej niż było. Natomiast wątpliwości zbudza podział innych środków unijnych. Zajęliśmy się tym w sejmiku i z parlamentarzystami. Chodzi o Program Operacyjny Polska Wschodnia, z którego dotychczas korzystało pięć najbiedniejszych województw. Nastąpił precedens. Rząd uznał, że w unijnej perspektywie finansowej na lata 2012 – 2027 do tych województw wschodnich zostanie dołączona także część województwa mazowieckiego z pominięciem Warszawy i otacząjących ją powiatów. Okazuje się, że średnia wartość PKB na jednego mieszkańca jest tam na poziomie 84 procent, a u nas jest to 79 procent. Program Polska Wschodnia, gdzie do podziału między województwa jest 2,5 mld euro, został już rozszerzony na zachód. Być może pod zmienioną nazwą, ale ten program powinien objąć także mieszkańców Opolszczyzny i nasze województwo - powiedział Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku.

- Opolszczyzna ma szansę na więcej funduszy. W puli środków programów regionalnych jest jeszcze 7,1 miliarda euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego. Kluczowe dla rządu i samorządu wojewódzkiego projekty, zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe fundusze – powiedziała niedawno wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jakie są kluczowe dla Opolszczyzny projekty, które forsować będzie samorząd województwa?

- Kluczowe to są te obszary, które pozwolą województwu opolskiemu zniwelować różnice dochodów w stosunku do średniej krajowej. Są to działania, które wzmocnią przedsiębiorczość i pozwolą na tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy. Jest to też wsparcie edukacji, szkolnictwa branżowego, naszych uczelni. Niewątpliwie ważna jest opieka nad seniorami i bardzo ważny akcent na ochronę zdrowia. Mimo wszystko okazuje się, że tych funduszy unijnych jest u nas za mało, byśmy mogli gonić średnią krajową. To będzie możliwe, jeżeli uda nam się wyłuskać część tych pieniędzy, które dotychczas były przeznaczone dla województw Polski wschodniej. Dokonując innego podziału tych środków można by dostać dodatkowy miliard złotych w nowej perspektywie unijnej – uważa Piotr Wach.

Zobacz także

2021-04-23, godz. 13:50 Młodzieżowa Loża Radiowa o wzmocnieniu młodzieżowych rad działających przy samorządach i szczycie klimatycznym… Sejm uchwalił ustawę ws. młodzieżowych rad gmin, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa. Młodzieżowe rady mają mieć "charakter konsultacyjny, doradczy… » więcej 2021-04-23, godz. 10:08 Anna Zalewska o umowach jakie Komisja Europejska zawiera z producentami szczepionek, Zielonym Certyfikacie, rezolucji europosłów… - Trwa analiza prawna i myślę, że będzie bardzo skomplikowana. UE i KE powinna być konsekwentna, jeśli podpisuje złe umowy i pozwala na dyktat firm farmaceutycznych… » więcej 2021-04-22, godz. 17:32 Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o wstępnych założeniach wpisujących pracę zdalną do kodeksu… W czerwcu minie rok od pierwszych zapowiedzi o przeniesieniu przepisów dotyczących pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało… » więcej 2021-04-22, godz. 12:09 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł PiS Violettą Porowską o sporze wokół tablicy… - Burmistrz Głogówka postanowił starą i zniszczoną tablicę wymienić i dodać nową z nową inskrypcją "Polskim patriotom wyrazy hołdu składają mieszkańcy… » więcej 2021-04-22, godz. 10:25 Józef Swaczyna o punkcie szczepień w Strzelcach Opolskich, uroczystościach na Górze św. Anny i sprawie tablicy w … - Przygotowano 6 stanowisk, mamy też namioty gdzie będziemy weryfikować ludzi. Najgorsze ze nie ma szczepionek i chętnych. To jest przykre, mamy około 400-500… » więcej 2021-04-22, godz. 09:41 Tomasz Halski o tym jak wygląda system szczepień na opolskim Toropolu - W punkcie jest 2,5 tys. dawek, w piątek dojedzie kolejna dostawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Tomasz Halski, koordynator prac w punkcie szczepień… » więcej 2021-04-21, godz. 20:38 Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka, o nieudanej próbie reorganizacji sieci szkół w tej gminie Rada Miejska Ozimka przegłosowała intencyjne uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku oraz w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej… » więcej 2021-04-21, godz. 19:21 Dr Marek Mazurkiewicz z Instytutu Śląskiego i Uniwersytetu Opolskiego o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego… W Popołudniowej Loży Radiowej nawiązaliśmy do sporu wokół tablicy pamiątkowej, która w Głogówku miała uczcić setną rocznicę wybuchu III Powstania… » więcej 2021-04-21, godz. 14:41 Dorota Piechowicz-Witoń o roli organizacji pozarządowych w życiu samorządów lokalnych - Niezależnie jaka kwota z 1% procenta trafi do organizacji, to zawsze jest pomoc - mówiła w Południowej Loży Radiowej Dorota Piechowicz-- Witoń, naczelnik… » więcej 2021-04-21, godz. 13:55 Mirosław Kurz z RZGW Gliwice o cenach za wodę i ścieki na Opolszczyźnie i procesie zatwierdzania wniosków, które… - Liczba złożonych wniosków taryfowych to 37, z czego zweryfikowano 7. Jest 15 wydanych decyzji, w tym 5 negatywnych, jedno postępowanie umorzone, a w zakresie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »