Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych…
2021-03-01, 13:23 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN Orlen

Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN Orlen
„Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – to zdanie powinno by dedykowane tym, których potomkowie są w niektórych miejscach, szczególnie lokalnie, przy władzy i tym którzy byli odpowiedzialni za próby przemilczania Żołnierzy Wyklętych – mówił w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jerzy Czerwiński zwrócił uwagę, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma dopiero 10 lat. – Do tej pory są niewyjaśnione kwestie pochówków, nie ma ekshumacji wszystkich ofiar i nie wszystkie są upamiętnione w odpowiedni sposób. Tak naprawdę dopiero teraz dzięki postawie młodzieży i temu, że zerwaliśmy z tradycją III RP, wróciliśmy do korzeni narodowych i do odpowiedniej polityki historycznej – mówił nasz gość i wyraził nadzieję, że także w województwie opolskim to zainteresowanie będzie większe.

- Chodzi o obecność tych żołnierzy na naszym terenie, którzy, np. tu osiedli, walczyli na naszym terenie albo wyszli z więzienia tak jak było w przypadku sierżanta Jana Sabina, który wczoraj w Brzegu był honorowany - mówił senator PiS.

Jak senator ocenia inicjatywę opolskiej Lewicy, która domaga się zmiany nazwy wiaduktu "Żołnierzy Wyklętych" w Opolu na "Praw Kobiet"?

- Chcą zaistnieć, inaczej nie można tego określić. To zupełna bzdura, jest to niepoważne. Podejrzewam, że wśród tych młodych ludzi są też tacy, których przodkowie byli związani z Żołnierzami Wyklętymi mają korzenie związane z patriotyczną częścią polskiego społeczeństwa - mówił nasz gość.

Z senatorem Czerwińskim rozmawialiśmy także o Krajowym Planie Odbudowy, którą przedstawił premier Morawiecki oraz Recepcie na Kryzys, którą ogłosiła Platforma Obywatelska.

- Sam plan zawiera duże kwoty pieniężne i wydaje się, że są one daleko od przeciętnego człowieka, ale jak się wczytać to jest coś interesuje każdego człowieka, a np. jednym z efektów realizacji KPO jest PKB na jednego mieszkańca. O ile w roku 2019, czylibazowym "niecovidowym" mieliśmy poziom 72% w stosunku do średniej unijnej to w 2030 roku w tym planie to ma być 95% i to już będzie odczuwalne. Czy tak samo można traktować KPO i plan Budki? Raczej nie. KPO to bite 230 stron a to co Budka przedstawił starałem się znaleźć w formie pisemnej i ja tego nie znalazłem... Może się okazać, że to co Pan Budka zaprezentował to wydmuszka i to być może ściągnięta, bo już PSL się odezwał w tej sprawie - mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »