Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla w 'Prosto z Sejmu' z Magdaleną Ogórek…
2021-02-25, 12:12 Autor: Magdalena Ogórek

Ryszard Galla w "Prosto z Sejmu" z Magdaleną Ogórek o sytuacji w koalicji w regionie, a także o radach programowych mediów regionalnych i historii polsko-niemieckiej

Ryszard Galla i Magdalena Ogórek [fot. Radio Opole]
Ryszard Galla i Magdalena Ogórek [fot. Radio Opole]
- Koalicja myślę, że będzie trwała - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla w rozmowie "Prosto z Sejmu"z Magdalena Ogórek. Pytany był o perturbacje w koalicji w sejmiku województwa opolskiego.
- Jeden akcent to zmiana wicemarszałka województwa, drugi to zwolnienie z zarządu Zamku w Mosznej Agnieszki Zagoli (PSL).
- Trudno mi powiedzieć, że stoi za tym marszałek Andrzej Buła. Mam nadzieję, że na forum koalicji ten temat będzie podjęty - dodał poseł Galla.

Pytany o to, jak funkcjonuje w Sejmie jako "rodzynek" bo jedyny poseł Mniejszości Niemieckiej odpowiedział, że od kilku kadencji jest w tych samych komisjach, jak na przykład w komisji mniejszości narodowych i etnicznych. - Zabiegam tam o sprawy wszystkich mniejszości, nie tylko niemieckiej.

Poseł Ryszard Galla zabiega także o to, żeby Mniejszość Niemiecka zasiadała w radach programowych Radia Opole i TVP3 Opole.`
- Rola rady programowej jest bardzo istotna, bo to jest ramie wspomagające kierownictwo placówki, a uwagi, szczególnie tam gdzie są nadawane audycje dla mniejszości są bardzo ważne - wyjaśnił. - Tak zwykle było w poprzednich kadencjach, w ostatniej kadencji jednak nie było reprezentanta mniejszości - dodał. - Poczyniłem działania zgłaszając swoich przedstawicieli, a jednocześnie poprosiłem pana Krzysztofa Czabańskiego, aby uwzględnił moją prośbę.

Magdalena Ogórek pytała także, dlaczego Mniejszość Niemiecka używa sformułowania "tak zwane Powstania Śląskie". - Nie słyszałem o tym, jak można mówić "tak zwane powstania śląskie". Były Powstania Śląskie, bierzemy udział w obchodach rocznicowych - stwierdził poseł Ryszard Galla.

Zobacz także

2021-04-23, godz. 10:08 Anna Zalewska o umowach jakie Komisja Europejska zawiera z producentami szczepionek, Zielonym Certyfikacie, rezolucji europosłów… - Trwa analiza prawna i myślę, że będzie bardzo skomplikowana. UE i KE powinna być konsekwentna, jeśli podpisuje złe umowy i pozwala na dyktat firm farmaceutycznych… » więcej 2021-04-22, godz. 17:32 Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o wstępnych założeniach wpisujących pracę zdalną do kodeksu… W czerwcu minie rok od pierwszych zapowiedzi o przeniesieniu przepisów dotyczących pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało… » więcej 2021-04-22, godz. 12:09 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł PiS Violettą Porowską o sporze wokół tablicy… - Burmistrz Głogówka postanowił starą i zniszczoną tablicę wymienić i dodać nową z nową inskrypcją "Polskim patriotom wyrazy hołdu składają mieszkańcy… » więcej 2021-04-22, godz. 10:25 Józef Swaczyna o punkcie szczepień w Strzelcach Opolskich, uroczystościach na Górze św. Anny i sprawie tablicy w … - Przygotowano 6 stanowisk, mamy też namioty gdzie będziemy weryfikować ludzi. Najgorsze ze nie ma szczepionek i chętnych. To jest przykre, mamy około 400-500… » więcej 2021-04-22, godz. 09:41 Tomasz Halski o tym jak wygląda system szczepień na opolskim Toropolu - W punkcie jest 2,5 tys. dawek, w piątek dojedzie kolejna dostawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Tomasz Halski, koordynator prac w punkcie szczepień… » więcej 2021-04-21, godz. 20:38 Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka, o nieudanej próbie reorganizacji sieci szkół w tej gminie Rada Miejska Ozimka przegłosowała intencyjne uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku oraz w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej… » więcej 2021-04-21, godz. 19:21 Dr Marek Mazurkiewicz z Instytutu Śląskiego i Uniwersytetu Opolskiego o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego… W Popołudniowej Loży Radiowej nawiązaliśmy do sporu wokół tablicy pamiątkowej, która w Głogówku miała uczcić setną rocznicę wybuchu III Powstania… » więcej 2021-04-21, godz. 14:41 Dorota Piechowicz-Witoń o roli organizacji pozarządowych w życiu samorządów lokalnych - Niezależnie jaka kwota z 1% procenta trafi do organizacji, to zawsze jest pomoc - mówiła w Południowej Loży Radiowej Dorota Piechowicz-- Witoń, naczelnik… » więcej 2021-04-21, godz. 13:55 Mirosław Kurz z RZGW Gliwice o cenach za wodę i ścieki na Opolszczyźnie i procesie zatwierdzania wniosków, które… - Liczba złożonych wniosków taryfowych to 37, z czego zweryfikowano 7. Jest 15 wydanych decyzji, w tym 5 negatywnych, jedno postępowanie umorzone, a w zakresie… » więcej 2021-04-21, godz. 10:06 Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia o konwencji i kongresie tej partii, a także o energetyce i Elektrowni Opole - Postawiliśmy tezę jeszcze w grudniu ubiegłego roku, że potrzebne jest nowe otwarcie, także w wymiarze programowym i politycznym w kraju, o czym starałem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »