Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie i Jan…
2021-02-22, 19:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie i Jan Zimoch z Młodej Prawicy o konwencji i postulatach młodzieżówek Lewicy

Jan Zimoch z Młodej Prawicy i Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie [zdj. Radio Opole]
Jan Zimoch z Młodej Prawicy i Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie [zdj. Radio Opole]
Podczas konwencji Lewicy w Warszawie zaprezentowano pakiet postulatów młodego pokolenia. Dotyczy on m.in. liberalizacji prawa do aborcji, równości małżeństw, likwidacji umów śmieciowych, szkoły bez religii, edukacji seksualnej, tanich mieszkań czynszowych. To pierwsza z cyklu konwencji zaplanowanych przez Lewicę.
- Generalnie zauważamy potrzebę ożywienia partii. Nawet w okresie pandemii trzeba z jasnym przekazem wychodzić wobec oczekiwań społeczeństwa. Są one jasno sprecyzowane chociażby nastrojami wśród młodych. Ostatnie badania wskazują, że blisko 1/3 respondentów w wieku 18-24 lata ma poglądy lewicowe. Chcemy adresować ten przekaz przede wszystkim do młodych, żeby Lewica stała się Lewicą programową, która ma swoje propozycje i jest nie tylko totalną opozycją. By stała się pewnego rodzaju alternatywą dla partii rządzącej – powiedział Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie.

W czasie tej konwencji pojawił się postulat liberalizacji prawa do aborcji. Mówił też o tym europoseł Robert Biedroń: - To kobieta powinna decydować, bez żadnych konsultacji o tym, czy chce przerwać ciążę, czy jej nie chce przerywać.

- Jeśli chodzi o kwestie aborcyjne to otwarto puszkę Pandory. To są skrajności wywołane przez partię rządzącą. Kwestia bardziej ortodoksyjnych zapisów w tej ustawie oraz ich interpretacji powoduje, że po drugiej stronie sceny politycznej jest głęboka wola liberalizacji tej ustawy. Jest propozycja Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Można do tego podchodzić z większym lub mniejszym zrozumieniem. Zawsze aborcja jest wielką tragedią dla rodziny, dla matki. W wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Polki muszą rodzić dzieci z gigantycznym uszkodzeniem płodu. Nie jestem zwolennikiem aborcji na życzenie w każdej chwili. Powinien być w tym wszystkim wybór, a nie przymus. Wszystkim łatwo mówi się o aborcji, gdy nie znajdą się w krytycznej sytuacji zdrowotnej. Jeśli płód jest obumarły to nie możemy kazać Polkom rodzić, bo jest to niehumanitarne. Na ten temat powinna się odbyć ogólnonarodowa debata, ale debata fachowców. W tak delikatnym temacie polityka nie powinna odgrywać pierwszoplanowej roli. W tej sprawie będziemy domagać się odrzucenia orzeczenia TK - powiedział Piotr Woźniak.

Polityk SLD odniósł się też do postulatów młodych sympatyków Lewicy, które dotyczą likwidacji umów śmieciowych, żądania związków partnerskich, równościowej edukacji, świeckości nauczania, neutralności klimatycznej i zielonej energii. Piotra Woźniaka pytaliśmy też o propozycję Lewicy powołania państwowego przedsiębiorstwa, które wybuduje dwa miliony mieszkań.

Postulaty zgłoszone na konwencji młodej Lewicy skomentował Jan Zimoch z Młodej Prawicy: - Możemy przede wszystkim powiedzieć, że jest to odgrzewany kotlet. Te propozycje postulowane aktualnie przez młodych przedstawicieli Lewicy są niczym innym, jak delikatnie zmienionymi postulatami Roberta Biedronia z jego kampanii prezydenckiej. Dla mnie, jako konserwatysty światopoglądowego i liberała gospodarczego są swego rodzaju nieporozumieniem. Chociażby możliwość przerywania ciąży do 12 tygodnia życia i to bez żadnych konsekwencji. Jest to morderstwo i bardzo szkodliwy społecznie mechanizm, który Lewica chce zastosować. Będzie to uczyć totalnego braku odpowiedzialności za popełnione czyny.

Zobacz także

2021-04-14, godz. 13:43 Tomasz Krupa o inwestycjach w Baborowie, finansach gminy i rozwoju mieszkalnictwa - Patrząc na całokształt jeśli chodzi o kraj czy też z perspektywy Opolszczyzny czy płaskowyżu głubczyckiego, można powiedzieć, że aż tak negatywnych… » więcej 2021-04-14, godz. 13:22 Piotr Bujak o tym jak Głogówek chce upamiętnić powstania śląskie i polskich bohaterów oraz o budżecie gminy - Wczoraj do późnych godzin wieczornych trwała komisja wspólna i dyskutowaliśmy. Większych kontrowersji nie budzi kwestia nazwania ronda im. Powstańców… » więcej 2021-04-14, godz. 09:16 Violetta Porowska o Narodowym Planie dla Chorób Rzadkich, Rzeczniku Praw Obywatelskich i decyzji sądu w sprawie Polska… - Jestem zbudowana ostatnimi miesiącami, bo prace przyśpieszyły - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Violetta Porowska, poseł PiS i przewodnicząca parlamentarnego… » więcej 2021-04-13, godz. 21:02 Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, o poszukiwaniach… W powiecie prudnickim ruszyły badania archeologiczne. Prowadzono są w okolicach Głogówka i Prudnika. Celem tej eksploracji jest znalezienie pozostałości… » więcej 2021-04-13, godz. 19:30 Płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Opolu, o inwestycjach w placówkach penitencjarnych oraz… Nowego dyrektora ma Służba Więzienna na Opolszczyźnie. Na to stanowisko powołał go minister sprawiedliwości. Płk Artur Koczerba służbę w więziennictwie… » więcej 2021-04-13, godz. 13:42 "Co tam Panie w polityce?" prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek - Odnoszę wrażenie, ze zostałem okradziony przez PSL- stwierdził lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Według niego była umowa, że pewna część subwencji, ok… » więcej 2021-04-13, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej… - To bardzo ważny dzień szczególnie dla młodego pokolenia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar… » więcej 2021-04-12, godz. 19:37 Jerzy Czerwiński, senator PiS, o podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza i relacjach z Rosją W sobotę obchodzona była 11 rocznica katastrofy smoleńskiej. W 2016 roku Antoni Macierewicz powołał podkomisję smoleńską. W ostatnich dniach zaprezentowano… » więcej 2021-04-12, godz. 13:18 Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpisie Krystyny Pawłowicz… Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień. Czy zdaniem Poseł Zawiszy to możliwe? - Myślę… » więcej 2021-04-12, godz. 09:39 Marcin Ociepa, poseł ziemi opolskiej i wiceprezes Porozumienia o rozmowach z Pawłem Kukizem, Zjednoczonej Prawicy, Nowym… - Rozmowy z Pawłem Kukizem są cały czas prowadzone, dotyczą porozumienia programowego w wybranych aspektach i jest bardzo blisko konsensus - powiedział w… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »