Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie i Jan…
2021-02-22, 19:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie i Jan Zimoch z Młodej Prawicy o konwencji i postulatach młodzieżówek Lewicy

Jan Zimoch z Młodej Prawicy i Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie [zdj. Radio Opole]
Jan Zimoch z Młodej Prawicy i Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie [zdj. Radio Opole]
Podczas konwencji Lewicy w Warszawie zaprezentowano pakiet postulatów młodego pokolenia. Dotyczy on m.in. liberalizacji prawa do aborcji, równości małżeństw, likwidacji umów śmieciowych, szkoły bez religii, edukacji seksualnej, tanich mieszkań czynszowych. To pierwsza z cyklu konwencji zaplanowanych przez Lewicę.
- Generalnie zauważamy potrzebę ożywienia partii. Nawet w okresie pandemii trzeba z jasnym przekazem wychodzić wobec oczekiwań społeczeństwa. Są one jasno sprecyzowane chociażby nastrojami wśród młodych. Ostatnie badania wskazują, że blisko 1/3 respondentów w wieku 18-24 lata ma poglądy lewicowe. Chcemy adresować ten przekaz przede wszystkim do młodych, żeby Lewica stała się Lewicą programową, która ma swoje propozycje i jest nie tylko totalną opozycją. By stała się pewnego rodzaju alternatywą dla partii rządzącej – powiedział Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie.

W czasie tej konwencji pojawił się postulat liberalizacji prawa do aborcji. Mówił też o tym europoseł Robert Biedroń: - To kobieta powinna decydować, bez żadnych konsultacji o tym, czy chce przerwać ciążę, czy jej nie chce przerywać.

- Jeśli chodzi o kwestie aborcyjne to otwarto puszkę Pandory. To są skrajności wywołane przez partię rządzącą. Kwestia bardziej ortodoksyjnych zapisów w tej ustawie oraz ich interpretacji powoduje, że po drugiej stronie sceny politycznej jest głęboka wola liberalizacji tej ustawy. Jest propozycja Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Można do tego podchodzić z większym lub mniejszym zrozumieniem. Zawsze aborcja jest wielką tragedią dla rodziny, dla matki. W wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Polki muszą rodzić dzieci z gigantycznym uszkodzeniem płodu. Nie jestem zwolennikiem aborcji na życzenie w każdej chwili. Powinien być w tym wszystkim wybór, a nie przymus. Wszystkim łatwo mówi się o aborcji, gdy nie znajdą się w krytycznej sytuacji zdrowotnej. Jeśli płód jest obumarły to nie możemy kazać Polkom rodzić, bo jest to niehumanitarne. Na ten temat powinna się odbyć ogólnonarodowa debata, ale debata fachowców. W tak delikatnym temacie polityka nie powinna odgrywać pierwszoplanowej roli. W tej sprawie będziemy domagać się odrzucenia orzeczenia TK - powiedział Piotr Woźniak.

Polityk SLD odniósł się też do postulatów młodych sympatyków Lewicy, które dotyczą likwidacji umów śmieciowych, żądania związków partnerskich, równościowej edukacji, świeckości nauczania, neutralności klimatycznej i zielonej energii. Piotra Woźniaka pytaliśmy też o propozycję Lewicy powołania państwowego przedsiębiorstwa, które wybuduje dwa miliony mieszkań.

Postulaty zgłoszone na konwencji młodej Lewicy skomentował Jan Zimoch z Młodej Prawicy: - Możemy przede wszystkim powiedzieć, że jest to odgrzewany kotlet. Te propozycje postulowane aktualnie przez młodych przedstawicieli Lewicy są niczym innym, jak delikatnie zmienionymi postulatami Roberta Biedronia z jego kampanii prezydenckiej. Dla mnie, jako konserwatysty światopoglądowego i liberała gospodarczego są swego rodzaju nieporozumieniem. Chociażby możliwość przerywania ciąży do 12 tygodnia życia i to bez żadnych konsekwencji. Jest to morderstwo i bardzo szkodliwy społecznie mechanizm, który Lewica chce zastosować. Będzie to uczyć totalnego braku odpowiedzialności za popełnione czyny.

Zobacz także

2021-04-16, godz. 19:50 Róża Zgorzelska, kustosz „Farskiej Stodoły” w Biedrzychowicach i Małgorzata Rosińska, przewodnicząca Koła Gospodyń… Pandemia pokrzyżowała plany wielu organizacjom społecznym. Jednak mimo związanych z tym trudności stowarzyszenia działające na wsi nie zawiesiły dzia… » więcej 2021-04-16, godz. 13:08 Młodzieżowa Loża Radiowa o najnowszym rankingu zaufania do polityków. Polityk opozycji po raz pierwszy od dwóch lat… W Młodzieżowej Loży Radiowej pojawił się dziś temat kwietniowego badania IBRiS dla Onetu, czyli najnowszego rankingu zaufania do polityków. Zaproszenie… » więcej 2021-04-16, godz. 09:34 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym… Kilkunastu farmaceutów z Opolszczyzny może już kwalifikować do szczepień przeciwko covid-19 oraz wykonywać takie szczepienia. - W trakcie kursu jest jeszcze… » więcej 2021-04-16, godz. 09:31 Marcin Kaczmarczyk koordynator wojewody opolskiego ds. szczepień i tlenu o dostępności podstawowego "lekarstwa" na covid… - 15 ton tlenu dziennie zużywają opolskie szpitale leczące covid-19. Przed pandemią taka ilość była zużywana w ciągu miesiąca - powiedział w Porannej… » więcej 2021-04-15, godz. 16:57 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o światowych gigantach, czyli próbach zawiązania w USA pierwszego… Pracownikom magazynu Amazona w stanie Alabama nie udało się utworzyć związku zawodowego. Dla giganta technologicznego mógłby być to przełom, gdyż byłby… » więcej 2021-04-15, godz. 11:27 Tomasz Sakiewicz w "Prosto z sejmu" w wywiadzie Magdaleną Ogórek o Gali Plebiscytu Człowiek Roku Klubów "Gazety Po… - Gala plebiscytu "Człowiek roku Gazety Polskiej" już dzisiaj. W tym roku klubowicze wybrali Jarosława Kaczyńskiego. Wiąże się to z wielokrotnymi sukcesami… » więcej 2021-04-15, godz. 10:42 Robert Węgrzyn, sekretarz PO w województwie o sytuacji w strukturach partyjnych w Kędzierzynie-Koźlu i wizji rozwoju… - Jestem zdumiony całą debatą i dyskusją wokół tego, czy nowi ludzie mogą się zapisywać do partii, bo tak na prawdę ta dyskusja się do tego sprowadza… » więcej 2021-04-15, godz. 10:17 Michał Nowak z kędzierzyńskiej Platformy Obywatelskiej o wizji rozwoju partii i relacjach z Robertem Węgrzynem - O trzecim kole nic, jak do tej pory, nie słyszałem. Żaden wniosek nie wpłynął do mnie jako do przewodniczącego struktur - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-04-14, godz. 20:48 Andrzej Perucki, krótkofalowiec z Głuchołaz i Jarosław Myśliński, prudnicki nadleśniczy, o kontrowersjach wokół… Krótkofalowcy obawiają się o przyszłość swojej bazy na Biskupiej Kopie. Od wielu lat jest to miejsce międzynarodowych spotkań pasjonatów łączności… » więcej 2021-04-14, godz. 18:46 Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji gminy i budownictwie wielorodzinnym W Polsce zaledwie 40 procent gospodarstw wiejskich ma kanalizację. Ze względu na koszty z problemem tym boryka się wiele samorządów lokalnych. W gminie Niemodlin… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »