Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, wiceprezesi…
2021-02-19, 19:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole, o inwestycjach tej firmy komunalnej oraz opłatach za wody opadowe i roztopowe

Jolanta Pałosz i Mateusz Filipowski, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole [zdj. Radio Opole]
Jolanta Pałosz i Mateusz Filipowski, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole [zdj. Radio Opole]
Domowe rachunki mieszkańców Opola zwiększy opłata za utraconą retencję nazywana potocznie „podatkiem od deszczu”. Obowiązek ten wynika z ustawy o Prawie wodnym.
- Opłata za wody opadowe i roztopowe uchwalona została przez radę miasta w sierpniu ubiegłego roku. Wodociągi opolskie od początku tego roku taką opłatę naliczają. Wysyłamy do wszystkich naszych mieszkańców podłączonych do kanalizacji deszczowej oświadczenia. Na ich podstawie będziemy mogli ilość tych powierzchni. Przemnożymy to przez stawkę ustaloną przez radę miasta, czyli 21 groszy za metr sześcienny, i wyjdzie nam opłata miesięczna. Wysłaliśmy ponad osiem tysięcy takich oświadczeń. Ważne jest, aby jak najszybciej takie oświadczenie do spółki odesłać, bo i tak naliczamy tę opłatę od pierwszego stycznia. Zależy ona od powierzchni dachu, nawierzchni uszczelnionej, czyli betonowej, asfaltowej, kamiennej, czy nawierzchni nieprzepuszczalnej. Współczynnik spływu dla tych powierzchni jest różny. Najwięcej jest dla dachu, ponieważ sto procent powierzchni dachu jest brane do tej opłaty. Wtedy na podstawie wzoru obliczamy roczną ilość odprowadzanych wód. Żeby zminimalizować opłatę, musimy udowodnić, że woda spadająca na naszą posesję nie zawsze spada na powierzchnie utwardzone – wyjaśnił Mateusz Filipowski, wiceprezes spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole.

Opłata pobrana za wody opadowe i roztopowe trafia do PGW Wody Polskie. W programie pytaliśmy też o opłaty mieszkańców Opola za pobór wody i odprowadzane ścieki.

- Nasz woda jest jedną z najlepszych w Polsce. Opłata dla mieszkańców jest minimalna. Cena zmieniła się 28 października. Dla odbiorców indywidualnych wynosi 3,96 gr za metr sześcienny. Średnio na gospodarstwo domowe jest to miesięcznie ok. 30 złotych. Również zmieniła się cen za ścieki bytowe. Jest to 5,97 gr. za metr sześcienny – powiedziała Jolanta Pałosz, wiceprezeska spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole.

W tym roku spółka WiK Opole zaplanowała wydatkowanie 12 mln złotych na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w tym mieście.

Zobacz także

2021-04-08, godz. 17:10 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia… Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera… » więcej 2021-04-08, godz. 12:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim o obecnej sytuacji… - Jesteśmy przygotowani, w województwie opolskim powstanie 16 punktów masowych szczepień. Spotkaliśmy się z dobrą, pozytywną reakcją samorządów terytorialnych… » więcej 2021-04-08, godz. 12:33 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek był Łukasz Schreiber, z którym rozmawialiśmy o obecnej… - To absurdalna opowieść, która rozbija się przy zderzeniu z rzeczywistością i chyba każdy zdążył to już zauważyć - powiedział Łukasz Schreiber… » więcej 2021-04-08, godz. 10:42 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o nieudanym odwołaniu jego osoby ze stanowiska - Opozycja mocno wierzyła w to, że uda im się przeciągnąć czterech radnych na swoją stronę, bo tylu głosów im brakowało. Jednak okazuje się, że poza… » więcej 2021-04-08, godz. 10:19 Lucyna Medyk, radna powiatu namysłowskiego o tym, dlaczego opozycja chciała odwołać starostę - Mieliśmy nadzieję że zmienią zdanie, niestety nie zmienili - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Lucyna Medyk radna powiatu namysłowskiego z ugrupowania… » więcej 2021-04-07, godz. 17:07 Pandemia odbiła się też znacząco na kolejowych przewozach pasażerskich. Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… Województwo opolskie ma stosunkowo gęstą sieć kolejową. Jednak jej potencjał nie jest wykorzystywany. Jednym z powodów jest niska jakość infrastruktury… » więcej 2021-04-07, godz. 13:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o rozproszonych punktach szczepień w powiecie i ostatnim szerokim strumieniu… » więcej 2021-04-07, godz. 13:05 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu o inwestycjach, które będą realizowane w ramach RFIL-u i co sądzi o zarzutach niektórych… - Każdy ma sugestywne odczucia na ten temat. Też nie byłem zadowolony podczas poprzedniego rozdania kiedy dostałem 0 zł i zgodnie z tą logiką powinienem… » więcej 2021-04-07, godz. 09:10 Prof. Adam Drosik o historii koalicji rządzących województwem Mniejszość Niemiecka współrządzi regionem od 1998 roku, czyli od reformy samorządowej, która wprowadziła sejmiki wojewódzkie wybierane bezpośrednio przez… » więcej 2021-04-07, godz. 09:09 Rafał Bartek o współrządzeniu regionem, mandacie społecznym i tym, że MN nie jest zmęczona władzą - Całe szczęście, że to nie Janusz Kowalski decyduje kto rządzi i współrządzi województwem opolskim, tylko wyborcy - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »