Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, przewodnik sudecki…
2021-02-19, 19:05 Autor: Jan Poniatyszyn

Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, przewodnik sudecki i przewodnik miejski po Pradze o osobach oprowadzających turystów

Paweł Szymkowicz [fot. Marcin Skomudek]
Paweł Szymkowicz [fot. Marcin Skomudek]
W niedzielę obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Czym zajmują się przewodnicy turystyczni to z grubsza wiemy. Natomiast, jak zdobywa się związane z tym uprawnienia? Jaki jest status zawodowy przewodników turystycznych? Pytaliśmy o to w Popołudniowej Loży Radiowej.
- W tej chwili zdobywa się głównie uprawnienia na przewodnika turystycznego górskiego, sudeckiego, tatrzańskiego, beskidzkiego. Od 2012 roku jest to zawód uwolniony. Przewodnikiem może być praktycznie każdy, poza przewodnikiem górskim. Są oddziały PTTK i kluby przewodników PTTK, które prowadzą takie szkolenia lub kursy doszkalające. Patrząc na Opolszczyznę to z liczbą przewodników nie jest źle. 10 lat temu Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna robiła kursy szkoleniowe. Pierwszy kurs cieszył się niesamowitą popularnością. Zabrakło nawet miejsc dla wszystkich chętnych. Natomiast drugi kurs przeprowadzony bodaj w 2013 roku to już ze zgromadzeniem kompletu chętnych było nieco trudniej. Bardzo mnie cieszy, że osoby, które wówczas zdobyły licencję przewodnicką cały czas są aktywne. Widzę te osoby na kursach doszkalających, gdzie jednocześnie zdobywano odznakę przewodnika miejskiego po Nysie, Głuchołazach, Prudniku. Najczęściej jest to praca dodatkowa. Kilka tygodni temu koledzy z Krakowa, Katowic skarżyli się, że posłowie odrzucili pomysł, aby zawodowi przewodnicy na czas pandemii zwolnieni byli z płacenia ZUS. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią przewodnicy ograniczają się do prelekcji online. Taką prelekcję będę miał 1 marca o godzinie 17:30. Zapraszam na swój profil FB. Przedstawię historię Głuchołaz i oprowadzę po tym mieście – powiedział Paweł Szymkowicz.

W programie mówił też o sytuacji przewodników turystycznych w pobliskich Czechach i jak tam uzyskał uprawnienia do oprowadzania wycieczek po Pradze.

Zobacz także

2021-04-12, godz. 19:37 Jerzy Czerwiński, senator PiS, o podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza i relacjach z Rosją W sobotę obchodzona była 11 rocznica katastrofy smoleńskiej. W 2016 roku Antoni Macierewicz powołał podkomisję smoleńską. W ostatnich dniach zaprezentowano… » więcej 2021-04-12, godz. 13:18 Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpisie Krystyny Pawłowicz… Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień. Czy zdaniem Poseł Zawiszy to możliwe? - Myślę… » więcej 2021-04-12, godz. 09:39 Marcin Ociepa, poseł ziemi opolskiej i wiceprezes Porozumienia o rozmowach z Pawłem Kukizem, Zjednoczonej Prawicy, Nowym… - Rozmowy z Pawłem Kukizem są cały czas prowadzone, dotyczą porozumienia programowego w wybranych aspektach i jest bardzo blisko konsensus - powiedział w… » więcej 2021-04-09, godz. 17:41 Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL… Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki… » więcej 2021-04-09, godz. 14:05 Młodzieżowa Loża Radiowa o coraz głośniejszych spekulacjach w sprawie wcześniejszych wyborów W obliczu niepokojów i tarć w obozie rządzącym coraz częściej słychać o wcześniejszych wyborach. Co o tym myślą partyjne młodzieżówki? Kto by stracił… » więcej 2021-04-09, godz. 10:25 Paweł Kukiz o rozmowach z Gowinem, Kaczyńskim i swoim odejściu z polityki, a także o Krzysztofie Skibie i Jurku Ow… - Mamy w Zjednoczonej Prawicy niepokój i jest to doskonała sytuacja w sensie politycznym ku temu, by spróbować wyegzekwować na obozie władzy, by grupa kilku… » więcej 2021-04-08, godz. 17:10 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia… Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera… » więcej 2021-04-08, godz. 12:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim o obecnej sytuacji… - Jesteśmy przygotowani, w województwie opolskim powstanie 16 punktów masowych szczepień. Spotkaliśmy się z dobrą, pozytywną reakcją samorządów terytorialnych… » więcej 2021-04-08, godz. 12:33 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek był Łukasz Schreiber, z którym rozmawialiśmy o obecnej… - To absurdalna opowieść, która rozbija się przy zderzeniu z rzeczywistością i chyba każdy zdążył to już zauważyć - powiedział Łukasz Schreiber… » więcej 2021-04-08, godz. 10:42 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o nieudanym odwołaniu jego osoby ze stanowiska - Opozycja mocno wierzyła w to, że uda im się przeciągnąć czterech radnych na swoją stronę, bo tylu głosów im brakowało. Jednak okazuje się, że poza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »