Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Młodzieżowa Loża Radiowa o rozdziale państwa…
2021-02-19, 13:57 Autor: Jan Poniatyszyn

Młodzieżowa Loża Radiowa o rozdziale państwa od Kościoła

Młodzieżowa Loża Radiowa o rozdziale państwa od Kościoła
Młodzieżowa Loża Radiowa o rozdziale państwa od Kościoła
Relacje pomiędzy państwem, a Kościołem katolickim były tematem dyskusji w „Młodzieżowej Loży Radiowej”. W programie poruszyliśmy wątki związane z obecnością Kościoła w przestrzeni publicznej, restytucji jego mienia oraz kwestie dotyczące nauczania religii w szkołach. Związane z tym opinie zaprezentowali przedstawiciele opolskich młodzieżówek różnych opcji politycznych.
- Za rozdziałem Kościoła od państwa przemawia głównie patologia kościelna, która obecna jest w całej Polsce. Kościół już od kilkudziesięciu lat systemowo kryje pedofilie. Utrudnia państwowym instytucjom śledztwa w tej sprawie. Instytucja ta nie zasługuje na pieniądze z budżetu państwa. Jej hierarchowie nie zasługują, aby ich zapraszać na państwowe wydarzenia – uważa Amadeusz Hofman z Federacji Młodych Socjaldemokratów.

- Podstawą dla relacji państwa z Kościołem jest Biblia, która daje jasną odpowiedź w tej sprawie. Pan Jezus powiedział, aby oddać Bogu, to co jest boskie, a cesarzowi, co cesarskie. Pewien rozdział Kościoła od państwa powinien być. We wzajemnych relacjach obie te instytucje mogą sobie szkodzić. Lwia część Polaków jest katolikami lub wyznawcami innych Kościołów chrześcijańskich. Kościół katolicki jest mocno związany z tożsamością Polski i jej historią. Takie mówienie, które bardzo często pojawia się dzisiaj, że ksiądz to pedofil jest bardzo krzywdzące. Statystyki skazanych za to przestępstwo duchownych pokazują, że ich odsetek jest mniejszy niż w innych grupach zawodowych. Takie uogólnienie ze strony lewicy jest przykładem wrzucania wszystkich do jednego worka - powiedział Jan Zimoch z Młodej Prawicy.

- Podstawą rozdziału państwa od Kościoła jest konkordat z 1993 roku. Wyraźnie mówi, że taki rozdział państwa od Kościoła obowiązuje w naszym kraju. Powinniśmy to przestrzegać - powiedział Grzegorz Bierczak ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.

Zobacz także

2021-04-12, godz. 19:37 Jerzy Czerwiński, senator PiS, o podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza i relacjach z Rosją W sobotę obchodzona była 11 rocznica katastrofy smoleńskiej. W 2016 roku Antoni Macierewicz powołał podkomisję smoleńską. W ostatnich dniach zaprezentowano… » więcej 2021-04-12, godz. 13:18 Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpisie Krystyny Pawłowicz… Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień. Czy zdaniem Poseł Zawiszy to możliwe? - Myślę… » więcej 2021-04-12, godz. 09:39 Marcin Ociepa, poseł ziemi opolskiej i wiceprezes Porozumienia o rozmowach z Pawłem Kukizem, Zjednoczonej Prawicy, Nowym… - Rozmowy z Pawłem Kukizem są cały czas prowadzone, dotyczą porozumienia programowego w wybranych aspektach i jest bardzo blisko konsensus - powiedział w… » więcej 2021-04-09, godz. 17:41 Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL… Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki… » więcej 2021-04-09, godz. 14:05 Młodzieżowa Loża Radiowa o coraz głośniejszych spekulacjach w sprawie wcześniejszych wyborów W obliczu niepokojów i tarć w obozie rządzącym coraz częściej słychać o wcześniejszych wyborach. Co o tym myślą partyjne młodzieżówki? Kto by stracił… » więcej 2021-04-09, godz. 10:25 Paweł Kukiz o rozmowach z Gowinem, Kaczyńskim i swoim odejściu z polityki, a także o Krzysztofie Skibie i Jurku Ow… - Mamy w Zjednoczonej Prawicy niepokój i jest to doskonała sytuacja w sensie politycznym ku temu, by spróbować wyegzekwować na obozie władzy, by grupa kilku… » więcej 2021-04-08, godz. 17:10 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia… Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera… » więcej 2021-04-08, godz. 12:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim o obecnej sytuacji… - Jesteśmy przygotowani, w województwie opolskim powstanie 16 punktów masowych szczepień. Spotkaliśmy się z dobrą, pozytywną reakcją samorządów terytorialnych… » więcej 2021-04-08, godz. 12:33 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek był Łukasz Schreiber, z którym rozmawialiśmy o obecnej… - To absurdalna opowieść, która rozbija się przy zderzeniu z rzeczywistością i chyba każdy zdążył to już zauważyć - powiedział Łukasz Schreiber… » więcej 2021-04-08, godz. 10:42 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o nieudanym odwołaniu jego osoby ze stanowiska - Opozycja mocno wierzyła w to, że uda im się przeciągnąć czterech radnych na swoją stronę, bo tylu głosów im brakowało. Jednak okazuje się, że poza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »