Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Bartek o tym dlaczego Mniejszość Niemiecka…
2021-02-19, 09:28 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek o tym dlaczego Mniejszość Niemiecka rekomendowała Zuzannę Donath-Kasiurę do zarządu województwa

Rafał Bartek o tym dlaczego Mniejszość Niemiecka rekomendowała Zuzannę Donath-Kasiurę do zarządu województwa
- Zarząd naszego towarzystwa na posiedzeniu w poniedziałek podjął taką decyzje – potwierdził kandydaturę Zuzanny Donath-Kasiury do zarządu województwa Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej w Porannej Loży Radiowej.
- Wcześniej zarząd rekomendował mnie, ale pamiętamy, że krótko przed sesją pojawił się kontekst natury prawnej na ile można łączyć funkcję wicemarszałka z przewodniczeniem TSKN-owi. Prawnicy mieli rozbieżne zdania. My za pośrednictwem posła Ryszarda Galii wystąpiliśmy do Biura Analiz Sejmowych o opinię, niemniej nie wiemy kiedy ją otrzymamy i nie wiemy jakie będzie jej brzmienie, a nie chcemy „zachwiania” na tym stanowisku. Po drugie, my podkreślamy, że dla nas udział w polityce nie jest celem samym w sobie, my po to się angażujemy się w życie gospodarcze, żeby osiągać pewne cele.

- My analizowaliśmy kto może pełnić funkcję wicemarszałka i w pierwszej kolejności patrzyliśmy na radnych wojewódzkich, którzy uzyskali mandal społeczny i naturalne było, że może to być Zuzanna Donath- Kasiura.
Naszego gościa pytaliśmy czy „na stole” były inne nazwiska? Z relacji medialnych wynika, że poseł Ryszard Galla miał zaproponować Bernarda Gaidę, przewodniczącego VDG.
- Nie, to jest jakiś fake news, który się pojawił w trakcie komentarzy medialnych. My rzeczywiście analizowaliśmy możliwość pozyskania spoza grona radnych w przypadku jeśli żaden z radnych by się nie zdecydował. Nasze środowisko samorządowe jest szerokie więc znaleźlibyśmy odpowiednie nazwisko, na wypadek gdyby nie było kandydatury spośród radnych.

Opolskie media opisywały także, że „zgrzyta” na linii Platforma Obywatelska – Mniejszość Niemiecka. – Zawsze są momenty kiedy musimy sobie coś wyjaśnić, z pewnością po ostatniej sesji zostaliśmy zaskoczeni tą późną opinią prawna i mieliśmy uzasadniony żal, dlatego że gdyby pojawiła się wcześniej to od początku analizowalibyśmy inne scenariusze i nie byłoby konieczności ciągnięcia tematu przez miesiąc. Ale wyjaśniliśmy sobie to, porozmawialiśmy o priorytetach na najbliższy czas i na to się umawiamy – powiedział Bartek.

Zobacz także

2021-04-16, godz. 09:34 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym… Kilkunastu farmaceutów z Opolszczyzny może już kwalifikować do szczepień przeciwko covid-19 oraz wykonywać takie szczepienia. - W trakcie kursu jest jeszcze… » więcej 2021-04-16, godz. 09:31 Marcin Kaczmarczyk koordynator wojewody opolskiego ds. szczepień i tlenu o dostępności podstawowego "lekarstwa" na covid… - 15 ton tlenu dziennie zużywają opolskie szpitale leczące covid-19. Przed pandemią taka ilość była zużywana w ciągu miesiąca - powiedział w Porannej… » więcej 2021-04-15, godz. 16:57 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o światowych gigantach, czyli próbach zawiązania w USA pierwszego… Pracownikom magazynu Amazona w stanie Alabama nie udało się utworzyć związku zawodowego. Dla giganta technologicznego mógłby być to przełom, gdyż byłby… » więcej 2021-04-15, godz. 11:27 Tomasz Sakiewicz w "Prosto z sejmu" w wywiadzie Magdaleną Ogórek o Gali Plebiscytu Człowiek Roku Klubów "Gazety Po… - Gala plebiscytu "Człowiek roku Gazety Polskiej" już dzisiaj. W tym roku klubowicze wybrali Jarosława Kaczyńskiego. Wiąże się to z wielokrotnymi sukcesami… » więcej 2021-04-15, godz. 10:42 Robert Węgrzyn, sekretarz PO w województwie o sytuacji w strukturach partyjnych w Kędzierzynie-Koźlu i wizji rozwoju… - Jestem zdumiony całą debatą i dyskusją wokół tego, czy nowi ludzie mogą się zapisywać do partii, bo tak na prawdę ta dyskusja się do tego sprowadza… » więcej 2021-04-15, godz. 10:17 Michał Nowak z kędzierzyńskiej Platformy Obywatelskiej o wizji rozwoju partii i relacjach z Robertem Węgrzynem - O trzecim kole nic, jak do tej pory, nie słyszałem. Żaden wniosek nie wpłynął do mnie jako do przewodniczącego struktur - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-04-14, godz. 20:48 Andrzej Perucki, krótkofalowiec z Głuchołaz i Jarosław Myśliński, prudnicki nadleśniczy, o kontrowersjach wokół… Krótkofalowcy obawiają się o przyszłość swojej bazy na Biskupiej Kopie. Od wielu lat jest to miejsce międzynarodowych spotkań pasjonatów łączności… » więcej 2021-04-14, godz. 18:46 Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji gminy i budownictwie wielorodzinnym W Polsce zaledwie 40 procent gospodarstw wiejskich ma kanalizację. Ze względu na koszty z problemem tym boryka się wiele samorządów lokalnych. W gminie Niemodlin… » więcej 2021-04-14, godz. 13:43 Tomasz Krupa o inwestycjach w Baborowie, finansach gminy i rozwoju mieszkalnictwa - Patrząc na całokształt jeśli chodzi o kraj czy też z perspektywy Opolszczyzny czy płaskowyżu głubczyckiego, można powiedzieć, że aż tak negatywnych… » więcej 2021-04-14, godz. 13:22 Piotr Bujak o tym jak Głogówek chce upamiętnić powstania śląskie i polskich bohaterów oraz o budżecie gminy - Wczoraj do późnych godzin wieczornych trwała komisja wspólna i dyskutowaliśmy. Większych kontrowersji nie budzi kwestia nazwania ronda im. Powstańców… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »