Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jacek Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia…
2021-02-17, 19:34 Autor: Jan Poniatyszyn

Jacek Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Złoty Potok” w Łące Prudnickiej o funkcjonowaniu placówki oświatowej zatrudniającej nauczycieli w oparciu o Kodeks pracy

Jacek Górski © (fot. Justyna Krzyżanowska)
Jacek Górski © (fot. Justyna Krzyżanowska)
Raczej na marginesie dyskusji dotyczących oświaty pozostają szkoły stowarzyszeniowe. Mają one wiele zalet. Mniej liczebne klas umożliwiają lepszy kontakt nauczyciela z uczniem. Taką placówką oświatową jest m.in. Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia „Złoty Potok” w Łące Prudnickiej.
- W odpowiedzi na plany zlikwidowania szkoły, w roku 2004 powstało stowarzyszenie, które założyli rodzice uczniów. W swoich celach i zadaniach miało m.in. prowadzenie szkoły, która powstała w 2005 roku. Szkoła stowarzyszeniowa utrzymuje się z dotacji, która jest przekazywana przez gminę w oparciu o subwencję z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dotacja podobnie jak subwencja jest przeliczana na ucznia. Szkoła funkcjonuje w oparciu o regulamin wynagradzania ustalany i zatwierdzany przez organ prowadzący szkołę, czyli stowarzyszenie. Wpływ na wynagrodzenia pracowników naszej szkoły ma m.in. brak Karty Nauczyciela. Szkoła funkcjonuje w oparciu o Kodeks pracy. Nie mamy problemów z pozyskaniem kadry. Jednym z naszych celów jest wysoki poziom kształcenia uczniów. W ubiegłym roku szkolnym mieliśmy jeden z najwyższych wyników egzaminów ósmoklasisty w powiecie. Atutem są mało liczne klasy. Nasza oferta edukacyjna obejmuje koła zainteresowań, wycieczki i zajęcia sportowe. Szereg działań wspierających proces edukacji i wychowania ma wpływ na atrakcyjność naszej placówki. Jesteśmy w trakcie remontu boiska szkolnego. W efekcie poszerzy się wachlarz dyscyplin, które mogą być uprawiane podczas zajęć sportowych. Od wielu lat gmina wspiera szkołę na różnych płaszczyznach. W najbliższym czasie zostanie wykonany przyłącz gazowy, który pozwoli nam zmienić ogrzewanie w szkole na bardziej ekologiczne – powiedział Jacek Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Złoty Potok” w Łące Prudnickiej.

Placówka ta nie ma problemów z naborem do klas pierwszych. Podania o przyjęcie do tej szkoły składają co roku rodzice dzieci z Prudnika, Niemysłowic, Moszczanki oraz innych miejscowości.

Zobacz także

2021-04-09, godz. 17:41 Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL… Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki… » więcej 2021-04-09, godz. 14:05 Młodzieżowa Loża Radiowa o coraz głośniejszych spekulacjach w sprawie wcześniejszych wyborów W obliczu niepokojów i tarć w obozie rządzącym coraz częściej słychać o wcześniejszych wyborach. Co o tym myślą partyjne młodzieżówki? Kto by stracił… » więcej 2021-04-09, godz. 10:25 Paweł Kukiz o rozmowach z Gowinem, Kaczyńskim i swoim odejściu z polityki, a także o Krzysztofie Skibie i Jurku Ow… - Mamy w Zjednoczonej Prawicy niepokój i jest to doskonała sytuacja w sensie politycznym ku temu, by spróbować wyegzekwować na obozie władzy, by grupa kilku… » więcej 2021-04-08, godz. 17:10 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia… Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera… » więcej 2021-04-08, godz. 12:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim o obecnej sytuacji… - Jesteśmy przygotowani, w województwie opolskim powstanie 16 punktów masowych szczepień. Spotkaliśmy się z dobrą, pozytywną reakcją samorządów terytorialnych… » więcej 2021-04-08, godz. 12:33 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek był Łukasz Schreiber, z którym rozmawialiśmy o obecnej… - To absurdalna opowieść, która rozbija się przy zderzeniu z rzeczywistością i chyba każdy zdążył to już zauważyć - powiedział Łukasz Schreiber… » więcej 2021-04-08, godz. 10:42 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o nieudanym odwołaniu jego osoby ze stanowiska - Opozycja mocno wierzyła w to, że uda im się przeciągnąć czterech radnych na swoją stronę, bo tylu głosów im brakowało. Jednak okazuje się, że poza… » więcej 2021-04-08, godz. 10:19 Lucyna Medyk, radna powiatu namysłowskiego o tym, dlaczego opozycja chciała odwołać starostę - Mieliśmy nadzieję że zmienią zdanie, niestety nie zmienili - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Lucyna Medyk radna powiatu namysłowskiego z ugrupowania… » więcej 2021-04-07, godz. 17:07 Pandemia odbiła się też znacząco na kolejowych przewozach pasażerskich. Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… Województwo opolskie ma stosunkowo gęstą sieć kolejową. Jednak jej potencjał nie jest wykorzystywany. Jednym z powodów jest niska jakość infrastruktury… » więcej 2021-04-07, godz. 13:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o rozproszonych punktach szczepień w powiecie i ostatnim szerokim strumieniu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »