Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o przetargu…
2021-02-16, 19:52 Autor: Jan Poniatyszyn

Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w tym mieście

Przemysław Zych [fot. Paula Hołubowicz]
Przemysław Zych [fot. Paula Hołubowicz]
W tym roku mieszkańcy Opola nie będą mieli podwyżki opłat za odbiór śmieci. Miasto jest bliskie sfinalizowania związanego z tym przetargu.
- Ogłosiliśmy przetarg nie tylko na odbiór, ale i też zagospodarowanie odpadów komunalnych i to jest ta różnica, która pojawiła się w porównaniu do przetargów realizowanych w poprzednich latach. Kwota oszacowana przez miasto na ten cel to jest czterdzieści kilka milionów złoty. W takiej kwocie będzie się to zamykać. Na te dwa zadania pojawiła się jedna oferta ze strony konsorcjum. Wartość podana w ofercie jest większa niż pieniądze, którymi miasto dysponowało. Na najbliższej sesji rady miasta będziemy zwracać się o zwiększenie środków na ten cel. Pieniądze te pochodzić będą z nadwyżki budżetowej. Mając je będziemy mogli przystąpić do finalizowania umowy. Aby system gospodarowania odpadami komunalnymi bilansował się to do końca roku potrzeba ponad 1,2 mln złotych – powiedział Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

Samorządowcy wskazują, że na wzrost opłat związanych z odbiorem odpadów komunalnych wpływają głównie koszty zatrudnienia, energii, paliw oraz tzw. opłata marszałkowska. Natomiast pewne możliwości zredukowania kosztów są też po stronie gminy np. poprzez weryfikację liczby osób, które powinny płacić za odbiór śmieci.

- Podejmujemy czynności uszczelnienia tego systemu. Na przestrzeni kilkunastu miesięcy liczba mieszkańców, którzy powinni wnosić opłaty za śmieci wzrosła o ponad 2100 osób. Bazujemy na dany np. od spółdzielni mieszkaniowych, Miejskiego Zarządu Lokali Komunalnych, czy wykazu urodzeń i zgonów USC – powiedział wiceprezydent Opola.

W programie pytaliśmy też o budowę spalarni śmieci, która znacząco zmniejszyłaby koszty ich zagospodarowania. Taka inwestycja rozważana była przez władze Opola.

Zobacz także

2021-04-09, godz. 17:41 Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL… Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki… » więcej 2021-04-09, godz. 14:05 Młodzieżowa Loża Radiowa o coraz głośniejszych spekulacjach w sprawie wcześniejszych wyborów W obliczu niepokojów i tarć w obozie rządzącym coraz częściej słychać o wcześniejszych wyborach. Co o tym myślą partyjne młodzieżówki? Kto by stracił… » więcej 2021-04-09, godz. 10:25 Paweł Kukiz o rozmowach z Gowinem, Kaczyńskim i swoim odejściu z polityki, a także o Krzysztofie Skibie i Jurku Ow… - Mamy w Zjednoczonej Prawicy niepokój i jest to doskonała sytuacja w sensie politycznym ku temu, by spróbować wyegzekwować na obozie władzy, by grupa kilku… » więcej 2021-04-08, godz. 17:10 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia… Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera… » więcej 2021-04-08, godz. 12:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim o obecnej sytuacji… - Jesteśmy przygotowani, w województwie opolskim powstanie 16 punktów masowych szczepień. Spotkaliśmy się z dobrą, pozytywną reakcją samorządów terytorialnych… » więcej 2021-04-08, godz. 12:33 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek był Łukasz Schreiber, z którym rozmawialiśmy o obecnej… - To absurdalna opowieść, która rozbija się przy zderzeniu z rzeczywistością i chyba każdy zdążył to już zauważyć - powiedział Łukasz Schreiber… » więcej 2021-04-08, godz. 10:42 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o nieudanym odwołaniu jego osoby ze stanowiska - Opozycja mocno wierzyła w to, że uda im się przeciągnąć czterech radnych na swoją stronę, bo tylu głosów im brakowało. Jednak okazuje się, że poza… » więcej 2021-04-08, godz. 10:19 Lucyna Medyk, radna powiatu namysłowskiego o tym, dlaczego opozycja chciała odwołać starostę - Mieliśmy nadzieję że zmienią zdanie, niestety nie zmienili - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Lucyna Medyk radna powiatu namysłowskiego z ugrupowania… » więcej 2021-04-07, godz. 17:07 Pandemia odbiła się też znacząco na kolejowych przewozach pasażerskich. Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… Województwo opolskie ma stosunkowo gęstą sieć kolejową. Jednak jej potencjał nie jest wykorzystywany. Jednym z powodów jest niska jakość infrastruktury… » więcej 2021-04-07, godz. 13:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o rozproszonych punktach szczepień w powiecie i ostatnim szerokim strumieniu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »