Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej…
2021-02-16, 18:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w województwie opolskim

[fot.zpruszkowa.pl]
[fot.zpruszkowa.pl]
RIO w Opolu przeanalizowała gospodarowanie odpadami komunalnymi na Opolszczyźnie w latach 2016-2019. W tym czasie 49 gmin dopłacało do tego zadania. W 9 gminach dochody uzyskane z opłat przewyższały wydatki ponoszone na gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- Nasze zainteresowanie dotyczyło skutków finansowych „rewolucji śmieciowej”, która nastąpiła w 2013 roku. Wówczas samorządy lokalne przejęły odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Celem tej reformy było zwiększenie stopnia recyklingu odpadów, likwidacja problemu dzikich wysypisk, wdrożenie unijnych standardów w gospodarce odpadami oraz wprowadzenie konkurencji na tym rynku. Opłata śmieciowa staje się ważna w odbiorze społecznym. Jest większa niż podatek od nieruchomości, który kojarzymy z dochodami gminy. Wydatki na system gospodarowania odpadami stają się coraz istotniejszą pozycją w budżetach gmin. Zgodnie z założeniami reformy system gospodarowania odpadami powinien się samofinansować. Oznacza to, że z dochodów za gospodarowanie odpadami nie można finansować innych wydatków. Ustalając stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinniśmy brać pod uwagę koszty funkcjonowania systemu. To często nie dzieje się z powodów społecznych, czy politycznych. Mieszkańcy nie chcą coraz więcej płacić za śmieci. Oznaczać to może, że samorządy dokładają do tego zadania z innych źródeł i być może rezygnują z wydatków prorozwojowych, czy inwestycyjnych. Dla nas to jest bardzo niepokojące zjawisko. Opolskie gminy nie zarabiają na gospodarce odpadami. Zdecydowana większość dokłada do tego. W najbliższej perspektywie nie widzę spadku tych wydatków – powiedział Grzegorz Czarnocki, prezes RIO w Opolu.

Z analizy RIO można wnioskować, że opolski rynek odbioru odpadów komunalnych został zmonopolizowany.

- Nie ziścił się jeden z postulatów twórców tej reformy, żeby w Polsce zaistniała konkurencja na rynku odpadów komunalnych. Efekt reformy jest taki, że spadła liczba podmiotów świadczących usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Konkurencja jest niewielka lub znikoma - powiedział Grzegorz Czarnocki.

O dominacji potentatów z tej branży świadczą dane przedstawione przez RIO. W 2016 roku opolskie gminy ogłosiły 69 przetargów na odbiór śmieci. W 44 przypadkach wpłynęła jedna oferta. W 2019 roku było 77 takich postępowań przetargowych. W 55 przypadkach ofertę złożyła zaledwie jedna firma.

Zobacz także

2021-04-09, godz. 17:41 Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL… Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki… » więcej 2021-04-09, godz. 14:05 Młodzieżowa Loża Radiowa o coraz głośniejszych spekulacjach w sprawie wcześniejszych wyborów W obliczu niepokojów i tarć w obozie rządzącym coraz częściej słychać o wcześniejszych wyborach. Co o tym myślą partyjne młodzieżówki? Kto by stracił… » więcej 2021-04-09, godz. 10:25 Paweł Kukiz o rozmowach z Gowinem, Kaczyńskim i swoim odejściu z polityki, a także o Krzysztofie Skibie i Jurku Ow… - Mamy w Zjednoczonej Prawicy niepokój i jest to doskonała sytuacja w sensie politycznym ku temu, by spróbować wyegzekwować na obozie władzy, by grupa kilku… » więcej 2021-04-08, godz. 17:10 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia… Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera… » więcej 2021-04-08, godz. 12:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim o obecnej sytuacji… - Jesteśmy przygotowani, w województwie opolskim powstanie 16 punktów masowych szczepień. Spotkaliśmy się z dobrą, pozytywną reakcją samorządów terytorialnych… » więcej 2021-04-08, godz. 12:33 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek był Łukasz Schreiber, z którym rozmawialiśmy o obecnej… - To absurdalna opowieść, która rozbija się przy zderzeniu z rzeczywistością i chyba każdy zdążył to już zauważyć - powiedział Łukasz Schreiber… » więcej 2021-04-08, godz. 10:42 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o nieudanym odwołaniu jego osoby ze stanowiska - Opozycja mocno wierzyła w to, że uda im się przeciągnąć czterech radnych na swoją stronę, bo tylu głosów im brakowało. Jednak okazuje się, że poza… » więcej 2021-04-08, godz. 10:19 Lucyna Medyk, radna powiatu namysłowskiego o tym, dlaczego opozycja chciała odwołać starostę - Mieliśmy nadzieję że zmienią zdanie, niestety nie zmienili - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Lucyna Medyk radna powiatu namysłowskiego z ugrupowania… » więcej 2021-04-07, godz. 17:07 Pandemia odbiła się też znacząco na kolejowych przewozach pasażerskich. Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… Województwo opolskie ma stosunkowo gęstą sieć kolejową. Jednak jej potencjał nie jest wykorzystywany. Jednym z powodów jest niska jakość infrastruktury… » więcej 2021-04-07, godz. 13:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o rozproszonych punktach szczepień w powiecie i ostatnim szerokim strumieniu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »