Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o rozdziale…
2021-02-15, 20:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o rozdziale Kościoła katolickiego od państwa i restytucji jego mienia

Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Trwa zbiórka podpisów w sprawie zaprzestania finansowania Kościoła katolickiego przez państwo. W Radiu Opole mówił o tym Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna. Na Opolszczyźnie restytucja mienia Kościoła objęła dotąd blisko połowę parafii.
- Pod związaną z tym petycją zebranych jest ok. 3300 podpisów. Na lewicy mamy swego rodzaju różnorodność. Jest lewica bardziej radykalna w tego rodzaju poglądach i mniej radykalna. W Polsce szanując wiarę Kościoła katolickiego absolutnie nie można jej obrzydzać. Robił to Ruch Palikota i wiemy jak skończył. Natomiast czym innym jest rozdział Kościoła od państwa i za tym jest SLD, Wiosna i Partia Razem. Obrzydzanie wiary i brak szacunku do ludzi, którzy wierzą w Boga, jest niedorzecznością. Te dwie płaszczyzny trzeba rozdzielać wręcz chirurgicznie. Często się one przenikają. Jestem osobą wierzącą. Kościół to ludzie. Zastanawiam się, po co Kościołowi jest ziemia, w jakim celu potrzebna jest, aby krzewić wiarę? Może mnie ktoś oświeci i wyjaśni z jakiego powodu Kościołowi potrzeby jest majątek? Jestem za rozdziałem Kościoła od państwa i brakiem jego finansowania ze środków publicznych. Wprowadzenie religii do szkół spowodowało wydatkowanie olbrzymich pieniędzy, bo te kwoty sięgają grupo ponad miliard złotych w skali roku. Są to etaty księży, którzy uczą w publicznych szkołach za publiczne podatki. Wydaje mi się, że po 1989 roku dokonano naprawdę dużo jeśli chodzi o restytucję mienia dla Kościoła katolickiego. Paradoksalnie jest to też zasługa rządu SLD – powiedział Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie.

Jego zdaniem trwa "exodus" młodych ludzi, którzy nie chcą w szkołach uczęszczać na religię i wybierają lekcje etyki. Postulowane przez lewicę wyprowadzenie lekcji religii ze szkół nie będzie proste, gdyż gwarantem jej nauczania jest konkordat ze Stolicą Apostolską.

Po raz pierwszy od ponad 20 lat większy odsetek młodzieży w wieku 18-24 lata deklaruje poglądy lewicowe niż prawicowe. Lewicowe sympatie wskazało 30 procent ankietowanej młodzieży. Pokazał to sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej. Według Piotra Woźniaka jest to wynik radykalizacji po prawej stronie sceny politycznej: - Zawsze, kiedy dokręcana jest śruba w kontekście aborcji, światopoglądowych emocji, to budzi się w młodych ludziach bunt i podejrzliwość, o co tutaj w tym wszystkich chodzi. W Polsce tworzą się takie dwa zwaśnione plemiona. Niestety, te radyklane odłamy wspiera też część hierarchii kościelnej. Żadne skrajności, ani po lewej, ani po prawej stronie, nie są społeczeństwu potrzebne. Młodzi ludzie czują to intuicyjnie.

Wzrost poparcia młodego pokolenia dla lewicy nie przekłada się na jej wyniki w sondażach dotyczących preferencji wyborczych. Od kilku miesięcy jest to poniżej 10 procent głosów ankietowanych.

- To też oznacza, że radykalne postawy niektórych skrajnych ugrupowań lewicowych skandujących obraźliwe hasła na ulicy to jest powód tego, iż mamy w okolicach 10 procent poparcia. Na lewicy jesteśmy w przededniu pewnego rodzaju zmian o charakterze także pokoleniowo-personalnym. Myślę, że jest czas na to, aby ten drugi, trzeci, czwarty garnitur działaczy lewicy – nie myślących skrajnie, radykalnie - wszedł do tego kanonu, który za te pięć, dziesięć lat będzie wygrywał wybory - stwierdził Woźniak.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »