Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Młodzieżowa Loża Radiowa o Koalicji 276, podatku…
2021-02-12, 13:18 Autor: Joanna Matlak

Młodzieżowa Loża Radiowa o Koalicji 276, podatku od mediów i sporze wokół niemieckojęzycznych tablic na dworcach kolejowych

Młodzieżowa Loża Radiowa o Koalicji 276, podatku od mediów i sporze wokół niemieckojęzycznych tablic na dworcach kolejowych
Wiele się dzieje w polskiej polityce, zatem Młodzieżowa Loża Radiowa obfitowała w kilka tematów. Wśród nich pojawiła się sprawa sporu wokół niemieckojęzycznych tablic na dworcach kolejowych, była też mowa o zapowiedziach budowy antyrządowej Koalicji 276. Z przedstawicielami partyjnych młodzieżówek rozmawialiśmy także o podatku od mediów.
Zaproszenie do naszego programu przyjęli: Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów,Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS, Amadeusz Hofman z Federacji Młodych Socjaldemokratów, Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej, Mateusz Sałek z Solidarnej Polski oraz Dawid Rygol z Porozumienia.

Jednym z tematów była konwencja Platformy Obywatelskiej, która przedstawiła kilka postulatów programowych i zapowiedziała utworzenie Koalicji 276. Chodzi o koalicję partii opozycyjnych, która większością 276 głosów w Sejmie mogłaby odrzucać każde weto prezydenta.

- Konwencja była takim sygnałem zapraszającym inne ugrupowania do współtworzenia Koalicji 276. Określiliśmy wspólną oś programową jak kwestia praworządności, wolnych mediów i praw kobiet, to jest minimum, które powinno być zrealizowane w przyszłej kadencji – mówił Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów.

- Sceptycznie podchodzę do takiej koalicji, bo mi wydaje się to dość niemerytoryczne. Niemerytoryczna jest narracja „AntyPiS”, a jakieś wizje zjednoczonej opozycji, to piękne marzenia i plany, ale dość mało realne. Lewica od PO różni się pod wieloma względami i gospodarczymi i światopoglądowymi, chociaż cieszy mnie, że w tych postulatach został wymieniony rozdział państwa od kościoła - mówił Amadeusz Hofman z Federacji Młodych Socjaldemokratów.

- Konwencja miała być taką platformą współpracy i porozumienia opozycyjnych ugrupowań, a od początku stała się platformą nieporozumienia i różnych waśni. Platforma swoje, Hołownia swoje, Lewica swoje. PO chciałaby się wybić na lidera opozycji. Ich propozycje to same odgrzewane kotlety – mówił Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS.

Kolejnym tematem była inicjatywa wiceministra aktywów państwowych, posła Janusza Kowalskiego, który domaga się zdemontowania niemieckich nazw stacji kolejowych w Chrząstowicach i w Dębskiej Kuźni, które umieszczono tam w 2015 roku. Wiceminister złożył w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Infrastruktury. Janusz Kowalski wyjaśnia w niej, że decyzja, która zapadła przed laty nie ma podstawy w obowiązujących przepisach prawa.

- Trzeba wyjaśnić tę nieścisłość związaną z brakiem dokumentacji i brakiem formalnych aspektów związanych z niemieckimi nazwami miejscowości na peronach PKP w Dębskiej Kuźni i Chrząstowicach. Trzeba to uporządkować i jasno zadeklarować, że w naszym kraju nie ma możliwości na samowolkę. Chce też wspomnieć o braku symetrii związanej z prawami mniejszości polskiej w Niemczech. Mniejszość polska prawie tych praw nie ma, a mniejszość niemiecka w Polsce tak, czego najlepszym dowodem jest przedstawiciel MN w polskim parlamencie – mówił Mateusz Sałek z Solidarnej Polski.

- Tablice dwujęzyczne do europejski standard i nie ma czegoś takiego, że tylko Mniejszość Niemiecka chce takich tablic. Zarzucanie braku formalności jest dziwne, bo nazw miejscowości mogą być używane na obszarze gminy. Jeśli solidarna polska uważa ze dworzec kolejowy jest poza obszarem gminy, to jest to faktycznie bardzo ciekawe - mówił Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej.

- Myślę, że w dobie pandemii są ważniejsze tematy niż to czy tablica jest w języku niemieckim czy polskim. Tablice powinny pozostać w dotychczasowej formie, dlatego, że na terenie Śląska Opolskiego mamy największe skupisko mniejszości niemieckiej. Wierzę, że poseł Kowalski nie miał złych zamiarów w tej sprawie – powiedział Dawid Rygol z Młodej Prawicy.

Zobacz także

2021-04-06, godz. 18:58 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu niepełnosprawnych, pieczy zastępczej i przeciwdziałaniu przemocy… Ponad dwa miliony złotych otrzymał powiat prudnicki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To znacznie więcej niż w poprzednich l… » więcej 2021-04-06, godz. 09:17 Rafał Tkacz, dyrektor delegatury KBW o kolejnym przesunięciu terminu wyborów uzupełniających, zarządzeniu wyborów… Wybory uzupełniające do rad gmin: Grodkowa, Olesna i Pawłowiczek zostały przesunięte na 9 maja. Powodem jest obecna sytuacja epidemiczna. - Jednak 18 kwietnia… » więcej 2021-04-06, godz. 09:16 Janusz Kowalski poseł SP o dotacji na dokumentację w ramach Kolej+, kontroli w urzędzie marszałkowskim i rządach MN… - Ten milion złotych pozwoli przygotować profesjonalną dokumentacje techniczną i oszacować jaki będzie koszt inwestycji - powiedział poseł Solidarnej Polski… » więcej 2021-04-02, godz. 20:28 Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, o historii i współczesności miejsca związanego… 25 lat minęło od erygowania Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Kult tego świętego w tym miejscu sięga XIX wieku. Miejscowy klasztor zapisał się… » więcej 2021-04-02, godz. 18:34 Michał Nowak, radny Opola z Solidarnej Polski, o pretensjach prezydenta stolicy regionu dotyczących braku dofinansowania… Niedawno ogłoszono wyniki trzeciego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W kolejnej edycji tego programu żaden z trzech wniosków złożonych przez… » więcej 2021-04-02, godz. 14:25 Młodzieżowa Loża Radiowa o przenikaniu świata polityki do świata sportu na przykładzie akcji Black Lifes Matter na… Fala komentarzy po decyzji polskich piłkarzy, którzy nie uklęknęli przed meczem z reprezentacją Anglii. Klękanie przed meczem to gest praktykowany w lidze… » więcej 2021-04-01, godz. 10:32 Arkadiusz Wiśniewski o uhonorowaniu powstańców śląskich, braku dofinansowania z RFIL i sytuacji finansowej Opola - My jako Polacy mamy prawo honorować swoich bohaterów w taki sposób jaki uważamy za słuszny i próby narzucania nam tego, jak to powinno się to odbywać… » więcej 2021-04-01, godz. 17:32 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o emeryturach stażowych, o których wprowadzenie zabiegają związki… Wpisanie emerytury stażowej do "Nowego Ładu" oraz ogólnopolska akcja kierowania do parlamentarzystów wniosków o wprowadzenie emerytur stażowych - tak OPZZ… » więcej 2021-04-01, godz. 13:18 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. Piotrem Mazurkiewiczem o Świętach Wielkanocnych… Tym razem gościem Magdaleny Ogórek był ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, socjolog, do niedawna dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego Uniwersytetu Kardynała… » więcej 2021-03-31, godz. 16:45 Życzenia wielkanocne wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego dla mieszkańców województwa » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »