Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Paweł Kukiz o instytucji sędziów pokoju i podatku…
2021-02-11, 09:21 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Paweł Kukiz o instytucji sędziów pokoju i podatku od mediów

Paweł Kukiz o instytucji sędziów pokoju i podatku od mediów
- Sędzia pokoju, to sędzia, który rozstrzyga w jednoosobowym składzie najprostsze sprawy z zakresu prawa cywilnego czy karnego, ale w tym przypadku niewielkiej wagi wykroczeń. Jest uproszczona procedura, postępowanie toczy się błyskawicznie, a sędzia, co najistotniejsze, jest wybierany bezpośrednio przez obywateli - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Paweł Kukiz.
Spotkał się on ostatnio z prezydentem Andrzejem Dudą, a efektem spotkania jest decyzja o utworzeniu roboczego zespołu w sprawie sędziów pokoju.
Jak mówi lider ugrupowania Kukiz'15 sędzią pokoju powinien być prawnik z kilkuletnią praktyką, wybierany na kilkuletnią kadencję. Wybory powszechne sędziów pokoju mogłyby być przeprowadzane przy okazji innych wyborów, na przykład samorządowych. - Sędziowie pokoju odciążyli by sądy powszechne ze spraw małej wagi - powiedział gość programu.

- Do zespołu roboczego ds. sędziów pokoju wejdą prawnicy wskazani przez Pana Prezydenta, ale dostałem też deklarację, że wejdzie nasz ekspert Kukiz'15-Demokracja bezpośrednia. Chcielibyśmy, by była to jedna z osób, która pracowała nad projektem ustawy o sędziach pokoju, bo taki projekt już mamy - zaznaczył Paweł Kukiz.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje jednak, że aby wprowadzić w polskim sądownictwie instytucję sędziów pokoju, potrzebna jest zmiana konstytucji. - Różne są zdania na ten temat, bo są konstytucjonaliści, którzy twierdzą, że jeśli sędzia pokoju byłby zatwierdzany przez KRS, a ja uważam że także mógłby być zatwierdzany przez prezydenta, to zmiana konstytucji nie jest konieczna - odniósł się to stanowiska MS poseł Kukiz.

Rozmawialiśmy także o propozycji rządu wprowadzenia podatku od mediów. - Dla mnie wprowadzenie każdego podatku powoduje ciemność oczu. Nie rozumiem jednej rzeczy. Media podniosły wielkie larum, ponieważ podatek dotyczy bezpośrednio ich interesu. Nie widziałem, żeby te media tak mocno protestowały przy podnoszeniu podatków obywateli, tych obywateli, którzy ich oglądają, słuchają i czytają.

Zobacz także

2021-04-01, godz. 10:32 Arkadiusz Wiśniewski o uhonorowaniu powstańców śląskich, braku dofinansowania z RFIL i sytuacji finansowej Opola - My jako Polacy mamy prawo honorować swoich bohaterów w taki sposób jaki uważamy za słuszny i próby narzucania nam tego, jak to powinno się to odbywać… » więcej 2021-04-01, godz. 17:32 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o emeryturach stażowych, o których wprowadzenie zabiegają związki… Wpisanie emerytury stażowej do "Nowego Ładu" oraz ogólnopolska akcja kierowania do parlamentarzystów wniosków o wprowadzenie emerytur stażowych - tak OPZZ… » więcej 2021-04-01, godz. 13:18 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. Piotrem Mazurkiewiczem o Świętach Wielkanocnych… Tym razem gościem Magdaleny Ogórek był ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, socjolog, do niedawna dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego Uniwersytetu Kardynała… » więcej 2021-03-31, godz. 16:45 Życzenia wielkanocne wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego dla mieszkańców województwa » więcej 2021-04-01, godz. 10:37 Sylwester Lewicki o inwestycji ze środków RFIL-u oraz o Wilhelmie Bekerze, zmarłym przedsiębiorcy ważnym dla Oles… - Staraliśmy się dostosować tę inwestycję, która chcemy od wielu lat. To nowe centrum rehabilitacyjno-rekreacyjne ma powstać w miejscu ośrodka, który… » więcej 2021-04-01, godz. 09:35 Sławomir Kłosowski o tym, że pieniądze dla samorządów z RFIL-u trafią do nich w przeciągu kilku dni i organizacji… - To są pieniądze bardzo oczekiwane. Cieszy, że ponad 34 mln złotych trafi do województwa opolskiego i te pieniądze będą już niebawem na kontach samorządów… » więcej 2021-03-31, godz. 18:41 Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski, o funkcjonowaniu podległych powiatowi szpitali w Nysie i Głuchołazach oraz działalności… W powiecie nyskim są dwa szpitale z oddziałami covidowymi. W Nysie powstanie nowy punkt szczepień. Ma tam być wykonywanych blisko trzy tysiące szczepień… » więcej 2021-03-31, godz. 17:32 Tadeusz Piątkowski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku, o 25 latach działalności tej placówki dla… Środowiskowe Dom Samopomocy zaczęły powstawać od 1994 roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Placówki te działają w formie pobytu dziennego… » więcej 2021-03-31, godz. 13:37 Violetta Porowska o ponad 34 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które trafią do opolskich gmin - Cieszymy się informacją, że ponad 34 miliony złotych trafi do naszych gmin. Rządowy program został rozstrzygnięty i kolejne miliony trafią do województwa… » więcej 2021-03-31, godz. 13:07 Piotr Wach o apelu do premiera w sprawie dodatkowych funduszy unijnych dla Opolszczyzny, który przyjęli (niejednogłośnie)… - Satysfakcja jest ogromna, bo rozpoczęliśmy proces wdrażania i uchwalania tego stanowiska sejmiku już ponad miesiąc temu. Miałem wsparcie ze strony marszałka… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »